Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústí se definitivně zhroutila rada, chod města to může ochromit

  11:45aktualizováno  11:45
Ústeckému zastupitelstvu se nepodařilo shodnout na tom, jak se má sestavit rada města. Na svém středečním jednání přitom měli poslední možnost, aby zvolili dostatečný počet členů rady, čímž by jí umožnili dál fungovat. Pravomocí rady se tak ujme zastupitelstvo, což zásadně oslabí efektivitu řízení města.
Chod Ústí nad Labem se ochromí, na magistrátu se totiž definitivně zhroutila rada.

Chod Ústí nad Labem se ochromí, na magistrátu se totiž definitivně zhroutila rada. | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Vedli jsme několik týdnů celou řadu jednání s šéfy poslaneckých klubů, s předsedy politických stran i s jednotlivými zastupiteli. Uspořádali jsme opakovaně jednání u kulatého stolu, bohužel se nám nepodařilo dojít ke shodě,“ prohlásila na začátku jednání primátorka Věra Nechybová, která je ve vedení města jako nestraník.

Poslední měsíc zasedali v radě dva nestraníci a dva členové hnutí UFO, zákon přitom stanoví minimální počet radních na pět. Poslední týdny tak torzo rady vyjednávalo s ostatními zastupitelskými kluby, jakým způsobem radu doplnit. Jenže nikdo z klubů PRO! Ústí, Vaše Ústí, ČSSD, ODS, KSČM a TOP 09 se na vedení města nechtěl podílet ani ho podpořit.

„Velmi mě zaráží, že nikdo nemá chuť pracovat ve prospěch Ústečanů a podílet se na chodu města. Bohužel osobní animozity, ideologická zkostnatělost a neochota k ústupkům, ale i strategie před blížícími se krajskými volbami zvítězily nad zájmy a potřebami města a jeho obyvatel,“ podotkla k tomu primátorka.

Investice a zakázky půjdou stranou

Agendu rady bude tedy nyní vykonávat zastupitelstvo, což se na správě města výrazně podepíše. Jednak se zastupitelé vzhledem ke svému počtu nebudou moci tak často scházet jako rada, jednak najít podporu pro jednotlivé materiály bude podstatně náročnější než v radě.

„Bude záležet na tom, jaká se vynutí četnost jednání zastupitelstva a kolik materiálů tam bude chodit. Samozřejmě že úřad tím může být ochromen a bude ochromen,“ glosoval aktuální stav správy města tajemník magistrátu Jiří Javorčák.

Zpoždění naberou všechny záměry, pro které je důležitý souhlas rady. Jde o nakládání s majetkem města, investiční projekty či veřejné zakázky.

Samotný magistrát ale svou funkci bude zastávat dál, na služby občanům současná situace mít vliv nebude.

„Všechny věci týkající se občanů, kteří si budou chodit vyřizovat své záležitosti, zůstávají ve stejném režimu,“ poznamenal tajemník.

Nová koalice, nebo nové volby

Stávající stav je však dlouhodobě neudržitelný, zastavil by se tím rozvoj města. Zastupitelé tak mají dvě možnosti, jak postupovat dál. Za prvé vyjednat novou koalici, která bude odrážet většinovou vůli zastupitelů.

Druhou možnost pak nastínil ústecký aktivista Miroslav Rosendorf, který na středečním jednání zastupitelů vystoupil poté, co primátorka oznámila konec rady.

„Nebylo by lepší, kdyby to všichni složili? Protože je vidět, že někteří si nechtějí špinit ruce s druhými. Položte to tedy všichni, vzdejte se svých funkcí a vypište nové volby. To by v tuhle chvíli bylo nejrozumnější,“ uvedl.

Tajemník Javorčák podotkl, že podle jeho mínění politici svým současným jednáním porušili slib zastupitele, který složili při prvním zasedání zastupitelstva po komunálních volbách.

„Slibovali, že budou pracovat ve prospěch města a jeho občanů, což evidentně nedělají,“ poznamenal.

Rada padla odchodem pučistek

Rada fungovala ve čtyřech členech od 18. března, když z ní odešla Renáta Zrníková, která je současně starostkou obvodu Severní Terasa. Svou rezignaci zdůvodnila tím, že obě funkce nemůže vykonávat naplno. Následovala tak svou kolegyni Yvetu Tomkovou, který radu dobrovolně opustila o měsíc dříve.

Obě byly do zastupitelstva města i obvodů původně zvolené na kandidátce ANO a patří do skupiny „pučistů“, která se domluvila s opozicí a svrhla tehdejší koalici ANO a hnutí PRO! Ústí, aby se sama chopila moci.

Radu města pak vytvořila „pučistická“ frakce ANO (po zrušení buňky nestraníci) s hnutím Ústecké fórum občanů (UFO) a dosud vládla díky podpoře ODS, KSČM a ČSSD nejtěsnější většinou 19 hlasů.

Ještě před středečním jednáním však bývalí členové ANO založili nové politické hnutí Vaše Ústí a v jeho devítičlenném klubu v ústeckém zastupitelstvu jsou všichni členové zrušené organizace kromě primátorky Nechybové, jejího náměstka Pavla Dufka a starosty Střekova Miroslava Štráchala.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz