Paroplynová elektrárna.

Paroplynová elektrárna. | foto: www.rwe.cz

V Ústí opět ožívá sporný projekt paroplynové elektrárny ČEZ

  • 3
V Ústí nad Labem opět ožívá kontroverzní projekt paroplynové elektrárny v Úžíně. Tu chtěl navzdory protestům místních postavit již loni ČEZ. Rok se nic nedělo, až nyní přijel do Ústí Vladimír Hlavinka z ČEZ, aby místní představitele informoval, že firma už chystá projekt.

"Pan Hlavinka informoval o zvažovaném projektu. O výstavbě se vůbec nehovořilo. Vše je ve fázi projektové přípravy a zatím nebudeme celou věc komentovat, aby nedocházelo k nepodloženým spekulacím," nechce se k přípravám elektrárny příliš vyjadřovat mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Ota Schnepp.

Ředitel Divize výroby ČEZ Hlavinka se sešel s hejtmankou Janou Vaňhovou a pak s primátorem Ústí Vítem Mandíkem.

"S ředitelem Vladimírem Hlavinkou jsme se bavili o představách ČEZ, nebavili jsme se konkrétně o nějakém časovém horizontu a nějakých etapách, že by se v Úžíně měl stavět být nějaký paroplynový cyklus," popsal jednání pro MF DNES primátor Vít Mandík.

Kdy a zda se začne elektrárna v Úžíně stavět je tak stále ve hvězdách. "Takové informace vůbec nemám. Vzhledem k tomu, že na magistrátu je kvůli tomu zřízena komise, a ta už dost dlouho nevyvíjí žádnou činnost, myslím, že výstavba není na pořadu dne," míní primátor.

Úspěch je už to, že ČEZ s představiteli samosprávy mluví. Bývalý primátor Ústí Jan Kubata musel o informace k elektrárně opakovaně žádat.

Ve hře je i modernizace teplárny

Plán na stavbu elektrárny v Ústí ČEZ oznámil poprvé v únoru 2008. Podle tehdejších plánů měl začít stavět v roce 2010 a výroba měla být zahájena o čtyři roky později. Kvůli stavu životního prostředí ve městě to vzbudilo spoustu negativních reakcí, lidé podepisovali petice.

V dubnu 2009 měl ČEZ podle slibu městu představit rozpracovaný návrh řešení projektu. Místo toho nastalo roční mlčení.

Postoj vedení města ke stavbě paroplynové elektrárny se nezměnil ani po volbách, které místo Kubaty z ODS vynesly do křesla primátora sociálního demokrata Mandíka.

"Byl bych rád, kdyby tady mohl vzniknout zdroj, který bude k životnímu prostředí šetrnější než je například trmická teplárna. Možná by to mohlo být i tak, že v současném objektu teplárny by vznikl nějaký nový šetrný zdroj," přiblížil své představy Mandík.

Již v roce 2008 bylo jednou z podmínek zastupitelů k povolení stavby v Úžíně to, že ČEZ musí zrušit jiný zdroj znečištění v okolí města. Aby ČEZ podmínku mohl splnit, v listopadu 2009 koupil za 6,3 miliardy korun 85 procent akcií firmy Dalkia Ústí. Té patřila i trmická teplárna.

Vedle výstavby paroplynové elektrárny v Úžíně je tak ve hře i varianta modernizace trmické teplárny. Jaký plán zvítězí, ale ČEZ nesděluje.