Stoly na ping-pong by se mohly objevit v Ústí příští jaro.

Stoly na ping-pong by se mohly objevit v Ústí příští jaro. | foto: Reuters

Ústí má oživit další projekt, aktivista chce v ulicích ping-pong

  • 8
Občanský aktivista Václav Pištora chce po Ústí nad Labem rozmístit stoly na stolní tenis, hodlá tak dál oživovat veřejný prostor. S kavárníkem Ondřejem Kobzou už dostal do Ústí piano i šachy. Projekt „Pinčes ve městě“ je však jeho prvním vlastním nápadem.

„A zatím na něj mám největší ohlas. Přece jen šachy a hrát na piano neumí každý, kdežto stolní tenis v zábavné formě zvládnou téměř všichni,“ myslí si Pištora. Piano a šachy umístil do centra města, s ping-pongem chce zamířit hlavně na sídliště.

„První stůl by mohl stát třeba v Krásném Březně, kde jsem prožil mládí,“ uvedl a dodal: „Chci děti dostat ven od počítačů. Budu rád, když se k nim připojí aktivní dospěláci. Je to projekt pro celou rodinu.“

Jeho aktivitou je nadšený šéf ústeckého klubu stolních tenistů TJ Slavoj Karel Seibert. „Pan Pištora mě pěkně naštval, protože přišel s bezvadným nápadem, s kterým jsme měli přijít spíše my,“ řekl Seibert s úsměvem.

Podobu prvního stolu si lidé odhlasují

Podle něj má ping-pong jednu z nejpočetnějších základen sportovců na světě. Přímo v Ústí je prý registrováno kolem pěti set hráčů. „Pokud bude zájem, rádi při uvedení prvního stolu uspořádáme zajímavou exhibici,“ nabídl pomoc šéf okresního svazu stolních tenistů.

První stůl na „pinčes“ by mohl Pištora v Ústí umístit již na jaře příštího roku. Do konce roku představí veřejnosti návrhy ping-pongových stolů, které vyrobí sochař Jakub Vlček.

Protože chce obyvatele Ústí do realizace pilotního projektu zapojit, finální místo pro první stůl si lidé odhlasují na webu.

„Pilotní projekt by měl stát 50 tisíc korun, za ně se zaplatí dřevěná forma na betonový stůl, první prototyp a doprava stolu na místo určení,“ vypočítává Pištora.

Projekt chce šířit po celé zemi

Ping-pongové stoly od sochaře Vlčka by měly být odlišné od těch, co obyvatelé sídlišť znají z minulého režimu. „Když už budu něco umisťovat do veřejného prostoru, mělo by to tam vydržet aspoň dvě dekády a nepůsobit přitom zastarale. Nehyzdit okolí. Proto chci, aby moje stoly byly nadčasové. Mají být originálním městským mobiliářem, který podobu ulic zvelebí,“ vysvětluje Ústečan.

Ping-pongové pálky, míčky a síťka by měla být uskladněna podobně jako šachové figurky v některém z blízkých obchodů nebo provozoven, kde si je lidé budou moci vyzvedávat. Po spuštění akce v Ústí plánuje Václav Pištora projekt šířit napříč republikou.