Strážníků je od čtvrtka v ulicích Ústí nad Labem víc.

Strážníků je od čtvrtka v ulicích Ústí nad Labem víc. | foto: MP Ústí nad Labem

V ústeckých ulicích přibylo strážníků, vyhnali je z kanceláří

  • 2
Městská policie v Ústí nad Labem navýšila počet strážníků v ulicích města. Kvůli nedostatku financí ale nemohla přijímat nové lidi, využila proto svých dalších zaměstnanců. Průměrně 15 dalších strážníků proto stáhla například z ředitelství, oddělení strážní a technické služby či z operačního střediska.

"Chceme, abychom bez navýšení finančních prostředků dostali ještě více strážníků do ulic města. Aktuální stav městské policie ve středu byl 150 zaměstnanců, od 1. 12. přešlo dalších 15 osob do přímého výkonu služby. To znamená, že po katastru města se dnes pohybuje o 15 strážníků víc. Je to číslo, které bude v jednotlivých směnách citelné," uvedl náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, který má v tomto volebním období na starosti právě městskou policii.

Navýšení počtu strážníků

Podle Bakuleho patří k nejčastějším přestupkům, které strážníci řeší, rušení nočního klidu, vandalství, výtržnosti a rvačky, výrazně přibylo také drobných krádeží v obchodech.

Posílen bude okrsek číslo 1, kam spadá:

  • centrum města,
  • Předlice, 
  • Všebořice a na ně navazující obce.

Navýšen bude i okrsek číslo 2:

  • Krásné Březno,
  • Severní Terasa,
  • Neštěmice,
  • Dobětice,
  • Mojžíř
  • V rámci okrsku číslo 2 budou strážníci posíleni o strážnice, které se budou nově věnovat prevenci na základních školách.

Beze změny zůstává pouze základna na Střekově, která je z pohledu města nejméně problematická.

"Šest lidí bylo přesunuto z operačního střediska, 2 z ředitelství, 4 z oddělení strážní a technické služby, dva z dopravního hřiště v Krásném Březně. Další přesuny se týkají velitelské části jednotlivých útvarů - budeme chtít, aby se velitelé na kontrolní činnosti v terénu podíleli větší měrou než dosud," vysvětlil šéf ústeckých strážníků Pavel Bakule s tím, že v průměru to vychází právě na zmiňovaných 15 lidí.

Uvedl, že v letošním roce ve městě výrazně narostlo množství negativních jevů, které strážníci řeší. "Počínaje dubnem se roztrhl pytel s osobami, které se dopouštějí krádeží, hlavně kovových materiálů, nikdy v minulosti jsme tak výrazný nárůst nezaznamenali," zmínil Bakule.

O 10 strážníků přišli na operačním středisku

Přímý výkon služby, tedy pochůzky v ulicích, nyní tvoří 74 % veškeré práce městské policie, po provedení změn by to mělo být 86 %. "Cílem těchto změn bylo dostat ven do ulice co nejvíce lidí, protože cítíme, že současný stav veřejného pořádku není dobrý. Obáváme se, že s příchodem jarních měsíců může být situace ještě horší než v letošním roce," podotkl Bakule.

Největší zásah co do personální obsazenosti se týká operačního střediska strážníků. Tam sedí operátoři, kteří obsluhují 3 linky tísňového volání 156 a sledují kamerový systém - je tam svedeno 154 kamer z celého města, z nichž 121 připadá na centrální městský obvod. Ze 16 lidí se nyní počet pracovníků snížil na 10.

"Prostřednictvím kamerového systému jsme letos jen od ledna do října řešili 299 případů, kdy operátor zjistil, že někdo někde páchá nezákonnou činnost. Na tísňovou linku jsme letos přijali už 21 728 hovorů. Tuto změnu budeme pečlivě sledovat a postupně vyhodnocovat, jestli nám někde něco neuniká," ujistil Bakule.

Podle vedení města se do budoucna v rámci úspor nechystá další rušení služeben strážníků, jako tomu bylo třeba v případě Severní Terasy. "Už nemáme co opouštět, měli bychom velké dojezdové vzdálenosti. Prodali jsme objekt v Předlicích, jehož majitelem je dnes Člověk v tísni, stále ještě je v prodeji objekt v Matiční ulici," sdělil náměstek.