Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V ústeckých ulicích přibylo strážníků, vyhnali je z kanceláří

  10:22aktualizováno  10:22
Městská policie v Ústí nad Labem navýšila počet strážníků v ulicích města. Kvůli nedostatku financí ale nemohla přijímat nové lidi, využila proto svých dalších zaměstnanců. Průměrně 15 dalších strážníků proto stáhla například z ředitelství, oddělení strážní a technické služby či z operačního střediska.
Strážníků je od čtvrtka v ulicích Ústí nad Labem víc.

Strážníků je od čtvrtka v ulicích Ústí nad Labem víc. | foto: MP Ústí nad Labem

"Chceme, abychom bez navýšení finančních prostředků dostali ještě více strážníků do ulic města. Aktuální stav městské policie ve středu byl 150 zaměstnanců, od 1. 12. přešlo dalších 15 osob do přímého výkonu služby. To znamená, že po katastru města se dnes pohybuje o 15 strážníků víc. Je to číslo, které bude v jednotlivých směnách citelné," uvedl náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, který má v tomto volebním období na starosti právě městskou policii.

Navýšení počtu strážníků

Podle Bakuleho patří k nejčastějším přestupkům, které strážníci řeší, rušení nočního klidu, vandalství, výtržnosti a rvačky, výrazně přibylo také drobných krádeží v obchodech.

Posílen bude okrsek číslo 1, kam spadá:

  • centrum města,
  • Předlice, 
  • Všebořice a na ně navazující obce.

Navýšen bude i okrsek číslo 2:

  • Krásné Březno,
  • Severní Terasa,
  • Neštěmice,
  • Dobětice,
  • Mojžíř
  • V rámci okrsku číslo 2 budou strážníci posíleni o strážnice, které se budou nově věnovat prevenci na základních školách.

Beze změny zůstává pouze základna na Střekově, která je z pohledu města nejméně problematická.

"Šest lidí bylo přesunuto z operačního střediska, 2 z ředitelství, 4 z oddělení strážní a technické služby, dva z dopravního hřiště v Krásném Březně. Další přesuny se týkají velitelské části jednotlivých útvarů - budeme chtít, aby se velitelé na kontrolní činnosti v terénu podíleli větší měrou než dosud," vysvětlil šéf ústeckých strážníků Pavel Bakule s tím, že v průměru to vychází právě na zmiňovaných 15 lidí.

Uvedl, že v letošním roce ve městě výrazně narostlo množství negativních jevů, které strážníci řeší. "Počínaje dubnem se roztrhl pytel s osobami, které se dopouštějí krádeží, hlavně kovových materiálů, nikdy v minulosti jsme tak výrazný nárůst nezaznamenali," zmínil Bakule.

O 10 strážníků přišli na operačním středisku

Přímý výkon služby, tedy pochůzky v ulicích, nyní tvoří 74 % veškeré práce městské policie, po provedení změn by to mělo být 86 %. "Cílem těchto změn bylo dostat ven do ulice co nejvíce lidí, protože cítíme, že současný stav veřejného pořádku není dobrý. Obáváme se, že s příchodem jarních měsíců může být situace ještě horší než v letošním roce," podotkl Bakule.

Největší zásah co do personální obsazenosti se týká operačního střediska strážníků. Tam sedí operátoři, kteří obsluhují 3 linky tísňového volání 156 a sledují kamerový systém - je tam svedeno 154 kamer z celého města, z nichž 121 připadá na centrální městský obvod. Ze 16 lidí se nyní počet pracovníků snížil na 10.

"Prostřednictvím kamerového systému jsme letos jen od ledna do října řešili 299 případů, kdy operátor zjistil, že někdo někde páchá nezákonnou činnost. Na tísňovou linku jsme letos přijali už 21 728 hovorů. Tuto změnu budeme pečlivě sledovat a postupně vyhodnocovat, jestli nám někde něco neuniká," ujistil Bakule.

Podle vedení města se do budoucna v rámci úspor nechystá další rušení služeben strážníků, jako tomu bylo třeba v případě Severní Terasy. "Už nemáme co opouštět, měli bychom velké dojezdové vzdálenosti. Prodali jsme objekt v Předlicích, jehož majitelem je dnes Člověk v tísni, stále ještě je v prodeji objekt v Matiční ulici," sdělil náměstek.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz