Poutač Lékařského odborového klubu odpočítává čas do odchodu českých lékařů

Poutač Lékařského odborového klubu odpočítává čas do odchodu českých lékařů | foto: Martin Adamec, MAFRA

V Ústeckém kraji chce podle odborů odejít každý čtvrtý lékař

  • 1
Čtvrtina lékařů v Ústeckém kraji je odhodlána podat výpověď a jít pracovat do nemocnic v zahraničí, přejít do ambulancí nebo si otevřít privátní praxe. Včera začaly padat první výpovědi.

Výzvu Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme, kterou zatím podpořilo 4 200 lékařů v celé zemi, kvůli nízkým platům a stovkám nezákonných přesčasových hodin podepsalo 40 procent lékařů z ústecké Masarykovy nemocnice, 30 procent v Teplicích a Mostě, 5 procent v Chomutově a 20 v Děčíně.

Rozhovory s lékaři o jejich platech, problémech ve zdravotnictví a o tom, jestli hrozby výpovědí myslí vážně, čtěte v zítřejší MF DNES pro Ústecký kraj.

.

Například dvacetiprocentní podpora v Děčíně přitom znamená, že výpověď je rozhodnuto dát 100 lékařů. Zatím lékaři výzvě jen podpisy vyjadřovali podporu, v pondělí ji začali naostro podepisovat a čas na to mají do 15. prosince.

"Kolik jich opravdu bude, nelze nyní odhadnout. Ale po každé naší návštěvě v nemocnici se počet lékařů výrazně zvýší," řekl dnes v Ústí nad Labem internista Peter Ignaz, který cíl akce lékařům v celé zemi vysvětluje.

Tento týden je tým Lékařského odborového klubu na severu Čech. V pondělí byl v Děčíně, dnes v Ústí, ve středu jede do Teplic a ve čtvrtek do Mostu.

Odboráři museli zůstat na parkovišti

V ústecké Masarykově nemocnici propagátoři výzvy jednali s místními lékaři na parkovišti. Vedení totiž zakázalo vjezd jejich staré černobílé sanitky do areálu. A odmítlo půjčit odborářům i sál pro debatu.

"Nechtěli jsme situaci zbytečně hrotit. Navíc budeme více vidět, než kdybychom byli schovaní v sále," řekl včera organizátor akce Jan Sedláček z odborového klubu.

Lékaři chtějí, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu, nyní mají s ohledem na velké množství přesčasů a služeb, tedy za zhruba 1,5 úvazku, kolem 50 tisíc korun.