Ubytovna v centru Litvínova. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Ubytovna v Litvínově je nebezpečná, přesto v ní stále bydlí lidé

  • 1
Loni na začátku prosince zveřejnil Unipetrol svůj plán vystěhovat nájemníky z chátrající ubytovny v litvínovské Vodní ulici, kterou u soudu získal zpět do vlastnictví. Firma také slíbila rychlou rekonstrukci, označila ji za nutnou. Jenže uběhl skoro rok a k ničemu nedošlo.

V domě stále žijí lidé, jimž tu prostory pronajímá jiná firma, a to i přes to, že na to podle Unipetrolu nemá právo, a navíc je to pro obyvatele i nebezpečné (o ubytovně jsme psali také zde).

„Situace kolem ubytovny nadále zůstává komplikovaná,“ sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

„Provedli jsme opatření nutná k zajištění bezpečnostních standardů, vybavili jsme objekt například odpovídajícím množstvím hasicích přístrojů. Její stavebně technický stav ale není v souladu s požadavky legislativy,“ zdůraznil.

Není jasné, kolik lidí tu žije

Unipetrol o budovu přišel v 90. letech. Podle společnosti to byl důsledek podvodného jednání muže, jenž vystupoval jménem firmy. Následně se rozjel soud, který skončil až loni, kdy byl Unipetrol znovu zapsaný do katastru jako majitel nemovitosti (blíže o tom zde).

Jenže když v době trvání vleklého soudního sporu ubytovna s více než stovkou pokojů několikrát měnila provozovatele, došlo při jedné takové změně i ke zřízení věcného břemene, na jehož základě může objekt užívat společnost Nivicolus.

Právě ta pokoje v domě pronajímá a podle Unipetrolu zcela odmítá komunikovat. Není tak podle Mikuláše Dudy ani jasné, kolik lidí aktuálně v ubytovně pobývá.

Na vystěhování nájemníků, kterých bylo na konci loňského roku kolem osmdesáti a řadili se převážně mezi příjemce sociálních dávek, Unipetrol spolupracoval s radnicí a úřadem práce.

Nájemníci sepsali petici

Přemístit všechny do jiných bytů se mu ale do konce roku nepodařilo. V lednu tohoto roku na místě žilo osmnáct nájemníků, přičemž někteří nechtěli o stěhování ani slyšet. Dokonce sepsali petici.

O měsíc později se pak objekt znovu začal plnit dalšími lidmi. „Sociální pracovnice viděly nějaký letáček, na kterém Nivicolus píše, že tam mohou bydlet dál, že je nikdo nemá právo vystěhovat,“ řekla tehdy místostarostka Litvínova Erika Sedláčková.

Unipetrol se následně obrátil na soud s tím, že dům nemohou užívat třetí osoby, tedy nájemníci, protože je to v rozporu s podmínkami věcného břemene.

„Věcné břemeno nedává firmě Nivicolus oprávnění ubytovávat v budově sociálně slabé lidi a vybírat od nich tisícikoruny měsíčně. Činí to protiprávně. Proto podnikáme právní kroky, aby tento stav skončil,“ uvedl Duda.

Okresní soud v Mostě už před časem vydal na základě návrhu Unipetrolu předběžné opatření, jímž firmě Nivicolus nařídil ubytovnu vyklidit. „Odvolací soud ale toto předběžné opatření zrušil,“ uvedl Duda.

Věcné břemeno jen do konce roku

Podle Unipetrolu je přitom přebývání v objektu nejen protiprávní, ale i nebezpečné. „Za jeho stav může zanedbaná údržba ze strany předchozích vlastníků,“ přibližuje Duda.

Odborníci Unipetrolu provedli revize elektrorozvodů a posoudili stavebně technický stav. Na základě revizí a prohlídek proběhlo výběrové řízení na dodavatele oprav střechy a probíhá výběrové řízení na opravu elektrorozvodů a hromosvodu.

Věcné břemeno platí do konce letošního roku, od ledna už by firma neměla v objektu působit. Zástupci Unipetrolu se už loni nechali slyšet, že nevědí, zda tu po rekonstrukci ubytovna bude i nadále.

MF DNES si minulý týden zkusila telefonicky zamluvit pokoj. Úspěšně. „Do konce roku to určitě jde. Co bude pak, to zatím nevím,“ uvedla vrátná.

Vedení společnosti Nivicolus se kontaktovat nepodařilo.