Policie při kontrole cizinců v elektrárně Tušimice zadržela patnáct dělníků z Bosny. | foto: Cizinecká policie Ústí nad Labem

V tušimické elektrárně pracovalo načerno patnáct dělníků z Bosny

  • 12
Cizinecká policie zadržela v Tušimicích na Chomutovsku patnáct dělníků z Bosny, kteří pracovali načerno v tamní elektrárně. Byli to zaměstnanci bosenské subdodavatelské firmy.

Policisté se společně s celníky rozjeli do elektrárny v Tušimicích v pondělí.

"Při kontrole 31 cizinců z Ukrajiny, Indie a Bosny policisté z dokladů zjistili, že patnáct Bosňanů v elektrárně pracovalo neoprávněně," informovala mluvčí odboru cizinecké policie v Ústeckém kraji Eva Jaklová.

Cizinci z Bosny mohou být v Česku podle platných zákonů bez povolení k pobytu pouze jako turisté, tedy nejdéle tři měsíce. Přistižení dělníci tuto dobu překročili už v březnu. Navíc pracovali bez povolení potřebného k zaměstnání. Co přesně cizinci v elektrárně dělali, policejní mluvčí nevěděla.

"Policistům nezbylo než všechny eskortovat na služebnu, aby mohli zahájit správní řízení. Nyní policisté ještě čekají na vyjádření příslušného Úřadu práce. Konec tohoto případu bude pro všech patnáct cizinců znamenat zákaz vstupu do zemí Schengenu," uvedla mluvčí.

Mluvčí ČEZ Ota Schnepp řekl, že Bosňané pracovali na komplexní obnově elektrárny. Zdůraznil, že nikdy nebyli kmenoví zaměstnanci skupiny ČEZ.

"V takovém případě není naší povinností, ani nemáme právo kontrolovat, zda mají v Česku platné povolení k pobytu a pracovní povolení. To je čistě věcí jejich zaměstnavatele. Naší jedinou povinností je všechny přespolní pracovníky řádně proškolit. Vstupní školení přitom absolvují všichni hned při svém prvním vstupu do elektrárny," poznamenal Schnepp.

Na tušimické elektrárně pracují také zaměstnanci a najatí montéři společnosti Hutní montáže ze skupiny Vítkovice Machinery Group. "Společnost všechny zaměstnává legálně a případ bosenských pracovníků se jí netýká. Všichni cizinci pracující pro Hutní montáže mají řádná pracovní povolení," uvedla mluvčí Hutních montáží Eva Kijonková.

Tolik cizinců zadržela policie naposledy před třemi lety

Policejní mluvčí Jaklová podotkla, že takový případ cizinecká policie dlouho nemusela řešit.

"Policisté se setkávají při kontrolách zaměstnávání cizinců s případy nelegálního zaměstnávání celkem běžně, ovšem většinou řeší pouze jednotlivé případy. Počet patnácti načerno pracujících cizinců v jednom místě je však velký úlovek," říká mluvčí.

Naposledy takovou skupinu načerno pracujících cizinců odhalili policisté v druhé polovině roku 2008, kdy na Mostecku objevili skoro padesátku načerno pracujících Vietnamců v jedné z místních továren na výrobu plastových dílů.