V Teplicích začne o víkendu lázeňská, nově s fotografickou soutěží

  13:41aktualizováno  13:41
V sobotu vypukne v Teplicích největší severočeská městská slavnost - již 857. zahájení lázeňské sezony. Také letos návštěvníky pobaví desítky hudebníků na pěti pódiích, pro děti je připravená spousta atrakcí, soutěží, her a divadel. Širší střed města zaplní kejklíři a řemeslníci.

Na zahájení lázeňské sezony v Teplicích míří každoročně desetitisíce lidí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Lázeňská se spontánně rozrůstá," říká ředitel domu kultury Přemysl Šoba. "Letos je zase větší než dřív," dodává.

Zmatky v počtech lázeňských sezon

V roce 1762 chystal starosta Teplitz se svými radními oslavy 1 000. výročí objevení pramenů. A ještě v roce 1962 se počítala 1200. lázeňská sezóna.

V roce 1973 se ale představitelé města a historici dohodli, že výročí budou počítat od roku 1154, tedy od založení zdejšího kláštera benediktinek královnou Juditou.

Do roku 1973 se slavilo podle pověsti o objevení teplických pramenů divokými prasaty tak, jak ji popsal Václav Hájek z Libočan a zasadil do roku 762.

Kromě obvyklého centra města se slavnost dostává doprovodnými akcemi i na okraje. Na Letné je připravená spousta akcí, diskotéka Unico u fotbalového stadionu bude mít pro svou produkci i venkovní stage.

Novinkou, která slavnost výrazně oživí, bude největší středoevropská fotografická soutěž Photo Annual Awards, které se zúčastnilo na 130 fotografů z 18 zemí světa.

Na dvoumetrových panelech přichycených na drátěné kolonádě za Krušnohorským divadlem si návštěvníci mohou prohlédnout zhruba 200 nejúspěšnějších snímků. Mezi autory budou i dva držitelé cen World Press Photo a dalších dvaceti prestižních ocenění.

Vernisáž proběhne v sobotu v půl dvanácté po tradičním svěcení pramenů, jímž slavnosti oficiálně začínají.

Pro děti jsou připravené soutěže

Proč zrovna v Teplicích? "V Praze se nechytáme, protože nepracujeme s konexemi. Ale od teplického primátora Jaroslava Kubery jsme dostali nabídku a tady k nám byli neskutečně vstřícní," říká ředitel soutěže, fotoeditor Lidových novin Radek Burda.

Součástí zahájení lázeňské sezony je každý rok průvod v kostýmech z dob, kdy do Teplic jezdila šlechtická smetánka.

Letos jde o první ročník a rád by z něho udělal tradici. Panely zůstanou na místě ještě zhruba měsíc. Do Teplic se tak po AniFestu, původně pořádaném v Třeboni, dostává v době kolem lázeňských oslav další zajímavá akce.

Na Zámeckém náměstí, v kolonádě domu kultury a v přilehlých ulicích vyloží na pulty desítek stánků své zboží prodejci i řemeslníci. V Krupské ulici budou korzující bavit tanečnice a žongléři.

Na náměstí Svobody se zájemci mohou zúčastnit streetballového maratonu nebo si za hotelem Prince de Ligne zacvičit zumbu. V Beuronské kapli bude koncert studentských kapel Gymnázia Teplice.

Páteční předkrm

Pro nedočkavé je připravený program už v pátek, kdy začínají pivní slavnosti ve velkých stanech.

U restaurace U Koziček zahraje skupina 1202 Station. Naproti na Ptačích schodech je v dalším stanu tradiční diskotéka.

V muzeu proběhne Benátská muzejní noc a podle počasí na terase nebo uvnitř Zahradního domu se uskuteční koncertní provedení barokní opery.

Za Zahradním domem, v Šanovském parku, na malém zámeckém nádvoří i v Zámecké zahradě jsou připraveny soutěže pro děti a řada divadelních představení. Na náměstí Svobody a kolem domu kultury se děti mohou svézt na kolotočích, autíčky a vláčky nebo si zaskákat v nafukovacím hradě.

Zaparkovat bude problém, lepší je přijet vlakem nebo autobusem

Kdo přijede vozem, bude mít potíže s parkováním. Dříve se totiž mohla nechat auta na okraji města na prázdném parkovišti u nevyužívaného obchodního domu OBI. Ten se však již otevřel a plochu plní vozy kupujících.

Další místa na rozsáhlém parkoviště u fotbalového stadionu obsadí auta fanoušků, kteří budou v sobotu odpoledne sledovat poslední letošní ligový zápas a zároveň loučení ikony teplického týmu Pavla Verbíře s kariérou.

Parkovacích mít proto nebude moc. Dům kultury navíc v pátek v pět hodin odpoledne jako obvykle uzavře náměstí Svobody, Dlouhou a Rooseveltovou ulici.

"Doporučujeme, aby lidé z okolních měst - Ústí, Mostu - přijeli raději autobusem nebo vlakem. Má to dva důvody, nemusí zoufale hledat místo k parkování a může si dát k pití také něco jiného než limonádu," uzavírá Šoba.

Na pořádek v ulicích budou dohlížet desítky policistů. "Jak v uniformách, tak kriminálka v civilu. Dorazí i hlídka ze saského Dippoldiswalde, protože do Teplic přijede i mnoho německých návštěvníků," říká mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Co vás čeká

Hudební část slavností se již tradičně odehrává na pěti scénách. Na hlavní u Ptačích schodů zazpívá třeba Meky Žbirka, Kamil Střihavka, Aleš Brichta, Ilona Csáková, zahraje Eddie Stoilow, Sto zvířat, Severočeská filharmonie představí své podání písní skupiny Pink Floyd.

Druhá scéna je za domem kultury, na ní zazpívá například SuperStar Miro Šmajda nebo vyhledávaný Banjo Band Ivana Mládka. Je zajímavé, že jeho "ilegální revival" už na slavnostech v Teplicích vystupoval, Ivan Mládek sem jede poprvé.

Na oddychové scéně za zámkem se představí Tomáš Klus, Marián Varga, na náměstí Svobody X-Left To Die či David Deyl. V Mušli zazpívají folklorní soubory, dechovky a žáci základních uměleckých škol.

Kompletní program naleznete ZDE.

Nejčtenější

Louka za miliony. Politik stonásobně vydělal na zvláštním prodeji pozemků

Petr Nedvědický, kandidát na primátora Ústí nad Labem za hnutí ANO.

Petr Nedvědický z ANO, jenž se s největší pravděpodobností stane primátorem Ústí nad Labem, před časem pozoruhodným...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Michael Jordan je s Kudláčkem spokojený. Čecha po roce povýšil

Michael Jordan, majitel Charlotte Hornets, gratuluje svým mužům k výhře.

Velmi dobrou pověst si v NBA buduje Jakub Kudláček. Bývalý reprezentační rozehrávač nyní pracuje jako skaut v Charlotte...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Své nápady zkouším na rodičích, říká mladý talentovaný kuchař

Dominik Chytka při soutěžním vaření

Devatenáctiletý Dominik Chytka z Litvínova obsadil třetí místo na celorepublikové soutěži mladých kuchařských nadějí...

V děčínské zoologické zahradě uhynul medvěd grizzly, poslední v Česku

Helga, samice medvěda grizzlyho, která nyní uhynula.

V zoologické zahradě v Děčíně stářím uhynula samice medvěda grizzlyho Helga. Byl to poslední jedinec svého druhu nejen...

Najdete na iDNES.cz