Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechceš „piko“? V Trnovanech se dealuje přímo na ulici

  12:17aktualizováno  12:17
Trnovany jsou jednou z neproblematičtějších částí regionu, drogy se tu po setmění prodávají na ulici. Narkomané pak obsazují staré hotely, vybydlené domy a zpustlé objekty. Drogová scéna se tu přitom proměňuje, heroin ustupuje pervitinu. Reportér MF DNES se vydal na reportáž přímo na místo.

Sotva padne na teplickou čtvrť Trnovany tma, začne jiný život. „Nechceš holku? Tak aspoň piko nebo trávu,“ tipuje si kolemjdoucí mladík před jedním z penzionů. Trnovany s večerem dostávají své pověsti, že jsou jedním z nejproblematičtějších míst v regionu.

Přímo v centru dění je zdejší kontaktní centrum White Light, které narkomanům nabízí poradenství, potravinovou pomoc, ale i sprchu nebo toxikologické testování. Denně do něj najdou cestu desítky lidí. „Trnovany jsou opravdu velmi otevřenou scénou. Závislí se tu pohybují mezi svými squaty a hernami, kde si drogy kupují. Běžně se tu dealuje i na ulici,“ říká vedoucí centra Oto Kovanda.

Místní herny poskytují narkomanům potřebný azyl, ačkoli na automatech nehrají ani nic nekonzumují. Jen čekají, až jim sem přinesou dávku. „Existenci heren však jako zásadní potíž nevnímám. Kdyby se šmahem zrušily, problém se vyboulí jinde,“ krčí rameny Kovanda .

Narkomani se stahují do bývalých hotelů Pramen a Imperátor

V Trnovanech je hned několik míst, kde se problém s uživateli tvrdých drog „vyboulil“ naplno. Obsadili bývalé hotely Pramen a Imperátor, ubytovnu za Kauflandem a naposledy i někdejší diskotéku Komín. Je to pár dní, co odtud hasiči vyvedli osm bezdomovců, kteří si ve stále solidně vypadající čtyřpodlažní budově rozdělali oheň.

„Komín je žhavou novinkou mezi zdejšími narkomany. Jakmile se provalí nové místo, hned se tam začnou stahovat,“ vysvětluje Oto Kovanda. Všechna měď je prý už z domu pryč, následovat budou méně cenné kovy a nakonec i dřevo.

Terénní pracovníci kontaktního centra však do Komína ještě nepronikli. Čekají na „pozvání“. „Měl by nás tam přivést někdo z jejich komunity. Navíc tam podle všeho mají velkého psa, tak bychom se neradi dostali do střetu,“ vysvětluje Dan Městka z centra White Light. Do ostatních squatů už pracovníci „káčka“ docházejí pravidelně.

Otevřeně se fetuje v Dubí, v Krupce je drogová scéna uzavřená

Podobně otevřená scéna jako v Teplicích je i v Dubí. Z nevěstinců se staly ubytovny, kam se přestěhovala část drogové scény z Teplic. „Tam když přijdeme, tak nám batoh s čistými stříkačkami nestačí,“ říká Dan Městka.

Zcela jiná situace panuje v nedaleké Krupce. „Drogová scéna je tu uzavřená. Mají zde velmi dobrý kamerový systém, což je dobré pro bezpečnost v ulicích, ale drogy se přesouvají do domácností,“ upozorňuje Oto Kovanda.

Jak se braly drogy

V roce 2006 poskytlo White Light služby 216 uživatelům opiátů (heroin, buprenorfin) a 82 uživatelům pervitinu. V roce 2010 to bylo 202 uživatelů opiátů a 155 uživatelů pervitinu. V roce 2014 kontaktovalo centrum už jen 132 uživatelů opiátů, zato jich však 414 bylo na pervitinu.
V celém Ústeckém kraji bylo v roce 2014 podle odhadů 900 problémových uživatelů opiátů, což je za Prahou (8 200) druhý nejvyšší počet v rámci krajů. Stejně to platí i u pervitinu, jenž v kraji bere 5 900 lidí, v Praze pak 7 500.
Na protidrogovou politiku však Ústecký kraj a obce přispívají druhou nejnižší částkou v rámci ČR, a to 8,3 miliony (Praha 57,3 mil. Kč).

Terénní pracovníci se mezi zdejší narkomany snaží dostat marně. A když už navážou kontakt, brzy se jim ztratí z dohledu. „Jsou to lidé, kteří migrují celý život. Po ubytovnách, azylácích, bytech. Vždy něco vybydlí, nechají tam dluh a jdou dál,“ dodává Kovanda.

O odbornou pomoc si řekne polovina uživatelů drog

Stejně jako se mění místa, kam se narkomani nabourávají, tak se proměňuje i drogová scéna Teplicka. Ještě před pár lety bývaly lázně rájem heroinu, který zde po revoluci ve velkém dělaly gangy z Balkánu. Dnes je tu sice stále nadprůměrná spotřeba opiátů, ale stejně jako jinde je už hlavní drogou pervitin. Důvod? Kvalita i dostupnost heroinu se zhoršila.

V roce 2006, kdy v Teplicích začalo centrum White Light fungovat, poskytlo služby 216 uživatelům opiátů a 82 uživatelům pervitinu. V roce 2010 bylo skóre 202:155 pro opiáty. O čtyři roky později už centrum poskytlo služby 132 uživatelům opiátů a 414 uživatelům pervitinu.

„Když k tomu připočítáme další nelegální drogy, tak jsme v roce 2014 poskytli služby téměř 600 uživatelům tvrdých drog. Obecně ale platí, že o služby projevuje zájem zhruba polovina narkomanů. Ti ostatní nejsou klienty žádných zařízení,“ připomíná Kovanda.

Dvě třetiny narkomanů v Teplicích jsou muži

Dvě třetiny teplických narkomanů jsou muži, někteří z nich zlaté časy heroinu dobře pamatují. „Tehdy podnikali, měli dvě auta a pak jim někdo nabídl herák. Teď chodí s igelitkou,“ líčí Dan Městka. Narkomani z tohoto období podle něj pomalu začínají odcházet.

„Sice jsou to držáci, a i když mají zhuntovaná těla, tak přečkají leccos. Dojíždějí ale na následky neléčené žloutenky typu C,“ dodává.

Atmosféra večerních a nočních Trnovan se tak bude i nadále proměňovat. S ústupem heroinu tu bude ubývat otupělých lidí s typickým ospalým výrazem. Stále více bude naopak těch, kteří vzbuzují údiv rychlou chůzí, trhanými pohyby a občasnými výkřiky do tmy.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz