Archeolog Michal Soukup ukazuje ve výkopu pro novou fontánu portál použitý v

Archeolog Michal Soukup ukazuje ve výkopu pro novou fontánu portál použitý v 19. století do základu domu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

V Teplicích odkryl bagr při stavbě fontány část středověkých hradeb

  • 4
Dělníci v Teplicích narazili při hloubení jámy pro novou fontánu na zbytky městských hradeb. Pro archeology je to slibný objev, protože při necitlivé výstavbě za komunistického režimu přišli v Teplicích o spoustu cenných dokladů o historii města. Nyní očekávají, že u hradeb objeví i další nálezy.

"V okruhu sta metrů se v minulosti učinily parádní nálezy. Na místě, kde se stavělo divadlo, bylo například objeveno římské pohřebiště, a při stavbě Lázní Beethoven vesnice z doby Keltů," těší se archeolog Michal Soukup.

Nová fontána

Lázeňské Teplice jsou budováním fontán pověstné, nová v centru přibývá každý rok.

U domu kultury ji město začalo budovat v červnu. Má být výjimečná - šestnácti tryskami bude voda prýštit přímo z dlažby.

Fontána měla být původně hotová do 25. srpna, termín dokončení se však kvůli archeologickému průzkumu nejspíš posune.

Fontána bude stát vedle domu kultury v centru Teplic. Kvůli její stavbě je potřeba díra hluboká čtyři metry, aby se do ní vešlo čerpadlo, vodní nádrž a další technologie.

Archeologové dohlíželi na odkrývací práce a ve 3,5 metrech je zastavili. Bagr totiž narazil na zbytky středověkého osídlení. Archeologové místo od pondělí zkoumají a zbylý půlmetr chtějí odkrýt sami ručně.

V hloubce 1,4 metru bagr nejprve odkryl vozovku z poloviny 80. let minulého století a pod ní zbytky domu, který podle dochovaných fotografií stál ještě v roce 1951. Pod domem bagr odhalil klenutý cihlový kanál z 19. století vylitý betonem. Ten archeologové nyní rozbíjejí. V ještě větší hloubce jsou části zdiva.

V Teplicích jsme přišli o mnoho informací, říká archeolog

Ze středověkých hradeb, které stály ještě v 18. století, se zatím našly jen zbytky. Většinu jich pravděpodobně poničili dělníci při stavbě domu kultury.

Archeolog Michal Soukup ukazuje ve výkopu pro novou fontánu silnici z poloviny

"Naše zvědavost je na místě, protože Teplice nikdy neměly podrobný archeologický průzkum. A kvůli bourání v místech, kde dnes stojí telefonní ústředna, dům kultury a Prior, jsme přišli o velké množství informací," vysvětluje velký zájem odborníků Soukup.

Nálezy archeologové zdokumentují, a pak místo zase zakryjí. "Pro další generace," dodal Soukup.