Regenerační a léčivé účinky chřestu znali lidé již před tisíci lety.

Regenerační a léčivé účinky chřestu znali lidé již před tisíci lety. | foto: Profimedia.cz

V Sasku vypukla sezona chřestu, vynikající chuť má i ten levnější

  • 0
Chřestová sezona v Sasku je v plném proudu. Nejčerstvější chřest, jehož regenerační a léčivé účinky znali lidé už před tisíci lety, lze koupit na místních farmách nebo u nesčetných stánků ve městech i podél cest.

Kilogram nejkvalitnějšího chřestu od firmy Buschmann und Winkelmann stojí 8 až 9 euro. Tolik stojí nejvyšší třída A, tedy 12 až 16 milimetrů silné výhonky.

Jak uvařit omáčku k chřestu

Na přípravu omáčky k chřestu jsou potřeba tři žloutky, víno, máslo, špetka soli, cukru, pepř.

Žloutky a víno se ušlehají ve vodní lázni při maximální teplotě 70 °C.

Mezitím rozpustíte máslo, postupně přidáte a dochutíte solí, citronovou šťávou a pepřem.

"Musí být rovné, dlouhé, hlavička bílá, maximálně narůžovělá a zavřená," popisuje manažerka firmy Claudia Mikoschová kritéria, podle nichž lze špičkový chřest poznat.

Levnější třídy jsou štíhlejší, ohnuté, mají fialové hlavičky. V nejnižší kategorii mohou být výhonky i polámané. Ty se používají na polévku.

"To jsou ale jen 'míry krásy' dané Evropskou unií, jako je u modelek 90-60-90. S chutí to nemá nic společného. I ty štíhlejší výhonky mají stejně vynikající chuť," upozorňuje Mikoschová.

Jediné, na co si je podle ní třeba dát pozor, je to, aby byl chřest čerstvý. A pak ho dobře uvařit. Důležité je ho dobře a dostatečně hluboko oloupat, tak tři centimetry pod hlavičkou, jinak budete strávník bojovat s nepříjemnými tuhými vlákny.

Chřest se vaří v mírně osolené vodě tak, aby křehké hlavičky nebyly ponořené a rozvařené. Typicky se pak chřest podává s bramborem, plátky šunky a politý máslem nebo holandskou omáčkou. Tu lze v obchodech sehnat již hotovou za jedno euro.