Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sen o městě v zóně Triangle se rozplynul, u fabrik ale bude nová čtvrť

  11:58aktualizováno  11:58
Ze žateckého letiště, kde je obří průmyslová zóna Triangle, mělo být zcela nové stejnojmenné městečko. Nakonec nebude, ale zóna Triangle zázemí nutně potřebuje.

Část průmyslové zóny Triangle nedaleko Žatce. | foto: MF DNES

Město jménem Triangle mělo na bývalém letišti vyrůst podle deset let starých vizí bývalého krajského hejtmana Jiřího Šulce.

Průmyslová zóna u dálnice D7 měla dát práci až 13 tisícům lidí. Její součástí by byly obchody, lokality pro bydlení a do tehdejších představ se vešla i tramvajová trať, která by městečko spojila s Mostem.

Ambiciózní vize se neuskuteční, ale hlavní smysl zóna pro tisíce lidí plní. V současné době v ní pracuje kolem tří tisíc zaměstnanců. A během srpna začne vznikat také zázemí občanské vybavenosti s názvem Triangle City.

Investoři v zóně

  • v zóně působí firmy: Gonvarri, Gestamp, Hitachi Automotive, Hitachi Cable, Nexen Tire, Yanfeng, Solar Turbines, Hargo, Neturen, HaR Komplet, Schambeck Bohemia, Grammer, Panattoni, Kiswire
  • k největším zaměstnavatelům (psali jsme o tom zde) budou patřit Nexen (výroba pneumatik, přijme až 2300 lidí) a firmy vyrábějící komponenty do aut – Yanfeng (1500), Grammer (900) a Hitachi Cable (500)
  • za tři roky by mělo podle předpokladů pracovat v Trianglu 6500 lidí a do roku 2028 zhruba 8000 zaměstnanců

„V první fázi tam vzniknou ubytovna, kanceláře a jídelna. Volné kanceláře a jiné prostory se budou pronajímat například domácím a zahraničním investorům, kteří v průmyslové zóně dosud nemají vlastní zázemí,“ vysvětlil Martin Pondělík z krajské organizace Strategická průmyslová zóna Triangle.

Objekty z mobilních buněk

Kraji průmyslová zóna patří, jeho úředníci se o ni starají, ale sami v ní nepůsobí. Jejich kanceláře jsou v Údlicích na Chomutovsku. Ovšem už na podzim se budou stěhovat přímo na Triangle. Dosud to nebylo možné. „Podobné zázemí tam chybí jak nám, tak investorům,“ potvrdil Pondělík.

Během srpna se začnou ve středové části Trianglu, hned u dokončeného úseku dálnice D7, provádět terénní práce. Poté se z mobilních buněk sestaví deset samostatných objektů.

Osm z nich budou ubytovny s kapacitou 256 lůžek a využívat je budou zaměstnanci i dodavatelé investorů v zóně.

„Mobilní buňky jdou kombinovat a sestavovat, bydlení tam bude na velmi slušné úrovni. Už je využívali zahraniční zaměstnanci i manažeři, kteří se podíleli na rekonstrukci elektrárny v Ledvicích, právě od společnosti ČEZ kraj buňky koupil,“ vysvětlil Pondělík.

Další dva montované objekty vytvoří jídelnu o celkové ploše 537 metrů čtverečních a administrativní budovu s kancelářemi. Její podlahová plocha bude mít přes tisíc čtverečních metrů.

V plánu příjezdová silnice a jezírko

Ve druhé fázi, která skončí příští rok v létě, je naplánovaná příjezdová komunikace a malé jezírko. Za všechny stavební práce zaplatí Ústecký kraj zhruba 66 milionů korun.

Jejich využití ovšem může být víceúčelové, například ubytovna může posloužit v případě živelních pohrom jako náhradní ubytování. Do budoucna je pak na zhruba 12 hektarech plochy možné postavit třeba zdravotnické zařízení nebo mateřskou školu, které by rovněž sloužily zaměstnancům zóny.

Typické sídlo, třeba se starostou a obecní radou, jak o něm uvažoval kraj před 10 lety, ale na Trianglu nevznikne. „Třeba bytová výstavba tu není možná, protože s ní nepočítá územní plán průmyslové zóny,“ dodal Pondělík.

Zóna na rozloze 364 hektarů vznikla z bývalého vojenského letiště kvůli tomu, aby přilákala investory a zajistila práci pro obyvatele tří okresů, které jsou dlouhodobě postižené nezaměstnaností – Mostu, Chomutova a Loun.

Zatím 3 tisíce pracovníků

Momentálně v ní působí čtrnáct investorů, kteří už zaměstnávají zhruba tři tisíce lidí nebo připravují závody pro budoucí výrobu. „Potvrdilo se, že zóna je atraktivní a investory láká.

Pokud se naplní představy firem, jako je třeba Nexen, mělo by tu v roce 2020 pracovat 6 750 lidí,“ řekl Pondělík s tím, že konečná kapacita Triangle počítá zhruba s osmi tisíci pracovních míst.

Někteří investoři, jako třeba Gestamp, jsou s podmínkami natolik spokojení, že své původní výrobní prostory ještě rozšiřují.

A to přesto, že jednu komplikaci související s průmyslovou zónou Triangle se nepovedlo vyřešit ani za deset let. Dálnici D7 se podařilo jen rozestavět, ale kdy bude dokončená až k Praze, to pořád nikdo neví.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz