Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnice v Roudnici přežije, přijde ale o porodnici

  13:57aktualizováno  13:57
V Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem už nejspíš neobnoví porodnici, ale velkou šanci na zachování mají další oddělení nemocnice. Nejohroženější zdravotnické zařízení v kraji tak nejspíš bude dál fungovat.

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Porodnici si nepřejí pojišťovny. Ale celkově jsem optimističtější než na konci loňského roku. Akutní péče by měla zůstat zachována," věří spolumajitel soukromé nemocnice Josef Krajník.

Krajník jednal se zdravotními pojišťovnami, žádnou smlouvu ale zatím s druhým majitelem Jakubem Zavoralem nepodepsali. S pojišťovnami se dohodli na několika variantách.

"Situace je rozhodně lepší než loni, kdy to vypadalo, že by nám zůstala jen jednodenní chirurgie. V takovém případě bychom nemocnici do pěti měsíců zavřeli," připomněl největší období nejistoty Krajník.

Ani nyní ale ještě nemá nemocnice zcela vyhráno. K návrhu smlouvy se zdravotními pojišťovnami se totiž musí vyjádřit také roudničtí zastupitelé.

"Když jsme nemocnici od města kupovali, zavázali jsme se minimálně deset let udržet zdravotní péči. Město se tak nyní musí vyjádřit k nové smlouvě," vysvětlil Krajník.

Teprve když budou se smlouvou souhlasit členové zastupitelstva, mohou ji zástupci nemocnice a pojišťoven podepsat.

Akutní lůžka zůstanou i v Duchcově

Podpis smluv se chystá také u Krajské zdravotní, jež zastupuje pět největších nemocnic v kraji. Ty budou o pacienty určitě pečovat dál, i když možná s drobnějšími změnami. Jakými, to ještě není jasné.

Dál budou fungovat také akutní lůžka v nemocnici v Duchcově, která o ně měla podle původního návrhu přijít stejně jako v Roudnici.

"Na základě dohody asociace nemocnic, jejímž jsme členem, a pojišťoven u nás zůstává péče nezměněná," potvrdil ředitel duchcovské nemocnice Miroslav Sixta.

S omezením se smířila žatecká městská nemocnice, která podepíše smlouvu zajišťující chod chirurgie a interny na pět let a dětského oddělení s porodnicí a gynekologií na dva roky.

"Největší ohrožení jsme přečkali. Teď se musíme ale zase prát s penězi, protože pojišťovny tvrdí, že finance v systému nejsou, zatímco my si myslíme, že ano," řekl šéf nemocnice Čestmír Novák. I v Žatci ale původně měla porodnice a dětské oddělení zcela skončit.

Dvě nemocnice v kraji už smlouvy podepsané mají, a to v Litoměřicích a Kadani. Na podmínkách se totiž s pojišťovnami dohodly už loni. V obou případech došlo jen k mírným omezením. Kadaň má smlouvu pro ortopedii podepsanou jen na dva roky. Litoměřice zase zrušily celkem 75 lůžek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz