V opakovaných volbách v Krupce se může opět uplácet, tvrdí aktivisté

  10:12aktualizováno  10:12
Kvůli sobotním volbám v Krupce na Teplicku míří do severočeského městečka policisté, poslanci, ministerští i nezávislí pozorovatelé. Jejich úkolem je dohlédnout na to, aby volby po minulém zmanipulovaném a uplaceném hlasování proběhly konečně legálně. Aktivisté tvrdí, že by se mohlo opět uplácet.
Krupku čekají v sobotu opakované volby. (ilustrační snímek)

Krupku čekají v sobotu opakované volby. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Do Krupky přijedou úředníci ministerstva vnitra, kteří mají na starosti volby. Ve městě budou mít základnu a vyrážet budou po jednotlivých volebních místnostech," přiblížil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Průběh hlasování budou kontrolovat i samotní krupští kandidáti. "Naši lidé budou sledovat dění, zároveň vyzýváme občany, aby cokoli nestandardního fotili," uvedla Miloslava Bačová ze strany Zdravá Krupka.

Volby v Krupce

Ústecký krajský soud po stížnosti politických stran a hnutí z Krupky nařídil volby opakovat ve třech okrscích. Ústavní soud však tento verdikt zrušil a chtěl z Ústí jiné rozhodnutí.

Krajský soud pak prohlásil hlasování v Krupce za neplatné a nařídil jeho opakování v celém městě.

Nedospěl však k názoru, že by bylo nutné opakovat celé volby, což by znamenalo, že by strany musely vypsat nové kandidátky. Voliči v Krupce tedy budou vybírat stejné kandidáty jako v říjnu.

Na sobotní volby se chystá podívat poslanec z Věcí veřejných za Ústecký kraj David Kádner. "Ve městě panuje nedůvěra. Apeluji na občany, aby šli k volbám a rozhodli o budoucnosti svého města," řekl Kádner.

Dva pozorovatele vyšle i Transparency international, které se snaží monitorovat korupci a bojovat proti ní. "Naši lidé budou poskytovat právní rady místním, kteří by měli pochybnosti o legálním průběhu voleb. Druhou částí mise bude snaha shromáždit materiály v případě, že se někdo opět pokusí hlasy koupit," řekl vedoucí právní poradny Vladan Brož.

Předpokládá, že tak okatě jako loni v říjnu se hlasy kupovat nebudou. Přesto je ale přesvědčen, že volby neproběhnou čistě. "Existují indicie, že k nakupování hlasů bude docházet skrytější formou. Nakonec už k tomu dochází," prohlásil.

Aktivisté našli na sídlišti hlasovací lístky

Důkazem je podle něj incident, který vyšetřuje policie. Aktivisté nalezli před dveřmi panelových domů na sídlišti Maršov zhruba 300 poházených obálek s hlasovacími lístky.

"Takové věci nahrávají tomu, že chce někdo shromáždit lístky, aby na nich mohl zaškrtnout vybranou stranu a dál je distribuovat," uvažuje Brož. Pravděpodobně tímto způsobem se k lístkům dostali loni v říjnu náhončí, kteří je vyplnili a předávali Romům. Ti je potom za 200 až 300 korun házeli do uren. (více čtěte zde)

Vedení města chyby při rozdávání obálek odmítá. "Ty lístky byly distribuovány oprávněně, jak s nimi lidé zacházejí, to už je jiná věc," řekl místostarosta Zdeněk Matouš. "Celé to je hysterie nějaké party," dodal.

Právě místostarostu Zdeňka Matouše (ČSNS a NK-Šance pro město) přitom viní opozice z toho, že jeho straně mělo kupčení s hlasy pomáhat nejvíce. On však uplácení odmítl.

Kvůli podezření, že bude hlasování opět zmanipulované, z voleb odstoupily Věci veřejné. "Slyšel jsem, že jedna ze stran už vybrala milion, peníze nabídne voličům individuálně přes prostředníky několik dní předem," řekl lídr véčkařů Pavel Horák. Nemá však vůbec žádné důkazy.

Policie mimořádná opatření nechystá

"Já jsem zase slyšela, že tentokrát mají lidé dostat za hlas až 600 korun," uvedla Miloslava Bačová ze Zdravé Krupky. "Ale je to jen z doslechu," poznamenala. To vše dokládá, jaká atmosféra ve městě panuje.

Policie zatím zůstává v klidu. "Průběh voleb budeme hlídat tak, jako v jiných městech. Žádné mimořádné opatření kvůli Krupce nevydáváme," uvedla mluvčí teplické policie Ilona Novotná.

Pokud budou volby v Krupce znovu uplacené, jsou aktivisté odhodlaní znovu podat stížnost. I za cenu toho, že dál nebude mít město funkční zastupitelstvo, což život v něm stěžuje.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Další z rubriky

Nevítám spojení s KSČM, ale nejsem radikální, říká šéf ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza, volební lídr ODS v Ústeckém kraji

Karel Krejza je předsedou regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje. Do politiky vstoupil v roce 2006 jako zastupitel,...

Dlužnice se odstěhovala z bytu, nechala v něm živořit psy a králíka

Po odstěhování majitelky, která dlužila na nájmu,  zůstali v bytě dva psi -...

Žena, která se kvůli dluhům na nájmu musela vystěhovat z ústeckého bytu, v něm nechala živořit své dva psy a králíka....

Socha, kterou zbořil náklaďák, se po zrestaurování vrátí na své místo

Socha sv. Františka Xaverského v Husitské ulici stála socha od roku 1717, v...

Barokní socha jezuitského misionáře svatého Františka Xaverského, jeden ze symbolů Krupky, se po více než dvou a půl...

Najdete na iDNES.cz