Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V nemocnicích chybí lékaři. Problémy mají všechny obory

  10:03aktualizováno  10:03
Krajská zdravotní (KZ), která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, shání lékaře. Postrádají je zejména na gynekologii, oddělení ARO a na pediatrii. Do toho přicházejí lékaři s požadavkem vyšších platů, nebo hrozí výpovědí. Toho se vedení společnosti nebojí.

Ilustrační foto | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Jedním z nejpalčivějších problémů krajských nemocnic je nedostatek lékařů. Vedení KZ se mladé lékaře snaží lákat na startovací půjčky či kvalitní přístrojové vybavení, ke kterému by je třeba na pražských klinikách hned tak nepustili.

Severočeští lékaři se navíc připojují k celorepublikové akci Lékařského odborového klubu (LOK), která má za cíl radikální zlepšení platových podmínek doktorů. Lékaři, kteří se k výzvě svým podpisem připojí, jsou v krajním případě připraveni podat k poslednímu prosinci hromadné výpovědi.

LÉKAŘSKÉ PLATY

Krajská zdravotní ve svých nemocnicích zaměstnává dohromady kolem 800 lékařů. "Jejich průměrný plat lze orientačně vyčíslit asi na 46 tisíc korun, ale to nelze brát jako pevný bod, protože spektrum platů je strašně široké - od 20 do 150 tisíc. U absolventů je to na té spodní hranici," informoval Reichelt.

Vedení KZ se však hromadných odchodů lékařů neobává. "Výpovědí se nebojíme, protože platové podmínky veškerého zdravotního personálu jsou na dobré úrovni. Troufnu si tvrdit, že jsou i nadprůměrné v rámci České republiky," reagoval předseda představenstva KZ Petr Benda.

Ten protestní aktivitu lékařů podporuje. "Ať jdou demonstrovat, ať přinutí vládu, aby dala do zdravotnického systému více finančních zdrojů. Pokud se jim podaří finanční prostředky do systému získat, není problém otevřít kolektivní smlouvu, dál jednat a mzdové finanční prostředky navýšit," řekl Benda.

Akce není proti managementu

Podle ředitele společnosti Eduarda Reichelta lékařští odboráři management ujistili, že akce není nijak namířena proti vedení KZ. Jde o tlak na vládu.

"Tohle můžu potvrdit. Prvním krokem je sesbírat podpisy těch, kteří souhlasí s požadavky LOK. S tím pak půjde jeho vedení za ministrem zdravotnictví. Tato fáze se tedy vůbec netýká regionální úrovně," potvrdil Antonín Gabera, krajský koordinátor LOK pro Ústecký kraj.

Podle jeho slov ale záleží na tom, jak se ministerstvo zdravotnictví vůči požadavkům odborářů zachová. Pokud nedojde k žádné dohodě, mohlo by to znamenat odchod lékařů.

"Podpisy se dávají pod výzvu, že lékaři jsou ochotni vypovědět pracovní poměr k 31. prosince. To ale nechci předjímat, domluvili jsme se, že pro nás teď platí kolektivní smlouva," dodal Gabera.

Podpisy pod výzvu LOK podle Gabery nyní slouží k jednání, které probíhá na úrovni LOK a vlády. Kolik jich je momentálně od lékařů KZ, nelze přesně vyčíslit.

"Jde to přes několik lidí, lékaři mají navíc možnost poslat podpis rovnou do centra. Je to celorepubliková akce a důležitý je celkový počet. Toto číslo začne být zajímavé v momentě, že bychom se nedomluvili a lékaři by sáhli k nejextrémnějšímu činu, kterým je podání výpovědi, aby vládu donutili k reformě," vysvětlil Gabera.

Právě nízké platy začínajících lékařů jsou velkou překážkou k jejich náboru do českých nemocnic. Mnozí jdou radši do nedalekého Saska, kde jsou platové podmínky diametrálně odlišné. "Nedostatek lékařů pociťujeme nejvíce na odděleních gynekologie, ARO a pediatrie. Situace je dnes ale komplikovaná skoro ve všech oborech," podotkl Reichelt.

Krajská zdravotní se tuto krizi snaží řešit spoluprací s lékařskými fakultami, poskytováním půjček mladým doktorům a do budoucna chce oslovit magistráty, jestli by lékařům nenabídly startovací byty.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Najdete na iDNES.cz