Zástupce rumunské firmy symbolicky předal tajemníkovi arcibiskupa Mikuláši Richardu Zdzieblovi šindele z brašovské jedle, jež pokryjí střechu chrámu.

Zástupce rumunské firmy symbolicky předal tajemníkovi arcibiskupa Mikuláši Richardu Zdzieblovi šindele z brašovské jedle, jež pokryjí střechu chrámu. | foto: Ivo Brániš

V Mostě začala stavba pravoslavného kostela. Díly přivezli z Rumunska

  • 9
V Mostě dnes odpoledne začala stavba pravoslavného chrámu. Dřevěné díly na něj přivezly kamiony z rumunského kraje Maramureš. U kostela na okraji města vznikne zázemí pro malý pravoslavný klášter, monastýr.

"Chrám začne fungovat hned po dokončení. Provedeme k tomu obřad otevření chrámových dveří. Slavnostní svěcení ale necháme na jaro, až bude počasí přívětivější," prozradil vladyka Kryštof, metropolita pravoslavné církve v Česku a na Slovensku.

chrám zrození Bohorodičky

Náklady na vybudování chrámu s dvacetimetrovou věží, samostatnou zvonicí a zázemím pro řádové sestry, které ho mají spravovat, dosáhnou téměř 24 milionů korun, z toho polovinu samotný kostel. Rumunská strana zaplatila dřevo, práci a přepravu. Město Most uhradilo vybudování základových desek a zasíťování pozemku v hodnotě dva miliony korun.

Pravoslavný monastýr svatého mučedníka Valentina bude stát nedaleko mosteckého přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dřevěný kostel ve stylu transylvánské lidové gotiky se pak bude zřejmě jmenovat Narození Bohorodičky.

"Byla by to krásná symbolika, kdyby na jednom místě stály dvě duchovní stavby, jedna zasvěcená zrození a druhá odchodu Bohorodičky," upozornil Kryštof.

Maramureští mistři tesaři vybudovali chrám pro Most z jedlí z okolí Brašova, z kraje, který proslul legendou o hraběti Draculovi. Podle vladyky Kryštofa ale temná drakulovská mystika kostel nijak nepoznamená. Naopak stavba chrámů je prý jednou z cest, jak se tajemná místa očišťují od temné minulosti.

"Chrám se může začít dávat dohromady až ve chvíli, kdy takzvaně dozraje základová deska. Místo se samozřejmě musí i zabezpečit. Kostel by měli dávat dohromady přímo maramuréští řemeslníci," uvedla Hana Jeníčková, náměstkyně mosteckého primátora.

přesunutý kostel v Mostě

Tady bude kostel stát.

 Pravoslavný kostel se zvonicí v rumunské oblasti Maramureš. Podobně by mohl vypadat i ten v Mostě.

A takto by mohl vypadat.

podobný Chrám je nejblíže v Paříži, tvrdí hlava českého pravoslaví

Jaký význam má pro pravoslavnou církev v Česku vybudování kostela v Mostě?
Pro nás to má dva zásadní významy. Je to satisfakce a náhrada za padlý chrám ve starém Mostě a také to bude památník rumunským vojákům, kteří padli ve druhé světové válce za naši svobodu. Místo, kde by se na ně dalo vzpomenout při modlitbě, chybí.

Proč právě dřevěný tradiční chrám a nikoliv nějaká současná architektura?
Chtěli jsme tu vybudovat něco neobyčejného s vysokou uměleckou kvalitou. V Česku jsou klasické chrámy dva – v Praze na Petříně a v Hradci Králové, oba jsou ale ve stylu karpatoruském. Hlavní směr tradiční pravoslavné architektury, tedy transylvánská lidová gotika, tu chybí. Podobný tomu mosteckému stojí třeba v Paříži.

Od doby, kdy se o kostelu začalo mluvit, do skutečného zahájení stavby uplynulo několik let. Co stavbu zdrželo?
Nejprve se dlouho poctivě hledal a vybíral materiál. Ten se pak musel připravit. Také se hledala dílna, která ho postaví. Vše má svůj čas.

Jak bude chrám a monastýr fungovat?
Naším cílem je, aby to byl malý monastýr pro poutníky, který bude spravovat několik řádových sester. V době ekonomické krize ale není jednoduché sehnat na takový chod peníze. Budeme se o to velmi snažit.