Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Mostě je nejvíce prachu v zemi, ovzduší zhorší spalovna odpadů

  • 8
Most, který patří k nejzaprášenějším místům v Česku, letos překročil už sedmdesátkrát limity pro polétavý prach. Zákon přitom povoluje překročit denní limit pouze 35krát ročně. Situaci může ještě zhoršit plánovaná stavba spalovny v nedalekých Komořanech.

"Zákon a evropská směrnice o ovzduší oficiálně povolují překročit denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku. Monitorovací stanice v Mostě ale dosáhla už 5. března čísla 36 a 6. listopadu byl limit překročen posedmdesáté," řekl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, který se zabývá vlivy znečištění na zdraví.

United Energy

Provozuje elektrárnu s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla v Komořanech u Mostu o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 239 MWe.

Teplárna už 47 let zásobuje teplem 35 tisíc domácností v Mostě a Litvínově. Původně šlo přitom čistě o elektrárnu, která se začala budovat už za druhé světové války. Elektrický proud se tu vyrábí dodnes. Společnost nedávno otevřela vlastní skládku uhlí.

Překračování limitů je podle něj "notorické" i na jiných měřicích stanicích a ukazuje, že situace je špatná i v dalších částech Ústeckého kraje.

"Za nejnebezpečnější je považována frakce jemných prachových částic, které unikají například z výfuků dieselových automobilů nebo při spalování odpadů. Tyto jemné prachové částice mají schopnost vnikat až do plicních sklípků, jsou příčinou zejména vážných srdečně-cévních onemocnění a způsobují i předčasná úmrtí," upozornil Šuta.

Podle centra se navíc může ovzduší na Mostecku ještě zhoršit. Společnost United Energy totiž plánuje v Komořanech u Mostu vybudovat velkou spalovnu odpadů a hodlá v ní spálit ročně 150 tisíc tun materiálu.

Přibude další zdroj znečištění

Firma už získala kladné stanovisko o vlivu jejího záměru na životní prostředí (EIA) a v pondělí od 10 hodin bude na mosteckém magistrátu veřejné projednání plánované stavby v rámci územního řízení.

"Moderní spalování odpadu je z hlediska emisí nejčistším spalovacím procesem vůbec, neboť emisní limity stanovené legislativními předpisy jsou u spaloven i dalších podobných zařízení mnohem přísnější než u ostatních energetických zdrojů," brání projekt Milan Boháček, generální ředitel United Energy. (rozhovor s ním čtěte zde)

Lékař Šuta je však jiného názoru. "Velkospalovna odpadů by představovala další významný zdroj znečištění ovzduší, a navíc desetitisíce zbytečných cest těžkých nákladních automobilů, které by musely odpad do Komořan svážet z okruhu mnoha desítek kilometrů, což životnímu prostředí rovněž nepřispěje," uvedl Šuta.