Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Mostě otevřou dvě soukromé základní školy. I přesto, že je málo žáků

  9:09aktualizováno  9:09
Mostecká radnice nechala zavřít kvůli nedostatku žáků dvě základní školy. V opuštěných budovách ale vzniknou dvě nové soukromé „základky“. Ty chtějí u rodičů a dětí uspět i přesto, že hodlají vybírat školné.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Není bez zajímavosti, že obě nová vzdělávací zařízení budou fungovat v budovách města, kde už dříve základní školy byly, ale měly potíže s nízkým počtem žáků.

Dostatečnou kapacitu ve školách i školkách má Most i nyní – v jedenácti základních školách města je zhruba tisíc volných míst. I proto je vedení magistrátu opatrné, když má komentovat vyhlídky soukromých společností.

„Ale nechceme rodičům bránit ve výběru libovolné školy ani soukromým subjektům v podnikání. Je na nich, zda potřebná místa zaplní,“ komentoval trend soukromého vzdělávání primátor Mostu Jan Paparega.

Město muselo dát svolení ke zřízení soukromých škol, protože ty by jinak nezískaly registraci u ministerstva. Obě společnosti věří, že své školy zaplní. Sázejí hlavně na individuální přístup, celodenní péči o děti a i na jiný přístup ke vzdělávání.

První privátní „základka“ už v září

Už letos v září by se měla otevřít soukromá základní škola Optima, která bude sídlit ve Středisku volného času v Albrechtické ulici.

Mírná nejistota u vedení školy panuje, protože registraci od ministerstva získala až na přelomu března a dubna, takže nestihla klasický zápis. Nyní tedy dělá nábor mezi rodiči. Ten potrvá do 21. června.

„Zatím máme osmnáct velmi vážných zájemců, rodiče s dětmi se chodí ptát prakticky ze všech mosteckých škol,“ je optimistická ředitelka Marcela Černá. Zatím škola nabírá děti na první stupeň a počítá se dvěma malotřídkami.

V jedné malotřídce mají být prvňáci a čtvrťáci, ve druhé druháci a třeťáci. Rozdělení je úmyslné, aby přirozeně vedlo děti k vzájemné pomoci a rozvoji komunikace.

Domů bez povinností

„Rodičům nabízíme hlavně celodenní péči, po vyučování budou mít žáci družiny, kde budeme dělat i úkoly a přípravu na další den. Domů tedy děti půjdou bez povinností,“ dodala Černá.

Tímto systémem chce podle svých slov co nejvíce vyjít vstříc běžným rodinám, kde rodiče pracují, ale nemají horentní příjmy. Tomu odpovídá i školné 1 500 korun měsíčně.

Na speciální nabídku sází i spoluzakladatel mateřské a základní školy Spirála Václav Hořejší. „Škola bude bilingvní, takže výuka bude probíhat v češtině i angličtině.

Angličtinu bude vyučovat rodilý mluvčí, na každé třídě, kde počítáme s maximálně osmnácti dětmi, tedy budou dva učitelé,“ vysvětlil.

S náklady na učitele je spojené vyšší školné, které může být až pět tisíc korun měsíčně. „Kdybych nevěřil, že o naši školu bude zájem, tak do toho nejdeme. Věřím, že Most ten potenciál má,“ doplnil Hořejší.

Angličtina už ve školce

Spirála si navíc chce školáky připravovat sama v mateřské škole, kde už se děti budou také učit angličtinu tak, aby pak zvládly výklad ve škole.

Její sídlo bude v bývalé 13. ZŠ, kde je dnes soukromá střední škola. Nová mateřinka a základka tam budou využívat jeden vlastní pavilon.

Přestože jde v Mostě o nové školy, není to průkopnický krok. Několik soukromých škol i školek už ve městě je a daří se jim.

Jejich výhodou je originální program, který nabízejí i nové školy.

To může být lákadlem pro rodiče z okolních měst – Litvínova, Bíliny, Chomutova, Loun či Žatce.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz