Silnice to podle statiků při srpnové povodni odnesly víc než domy.

Silnice to podle statiků při srpnové povodni odnesly víc než domy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V místech zasažených povodní je málo statiků. Nestíhají zjišťovat škody

  • 0
V povodňových oblastech chybějí statici. V celém Ústeckém kraji jich je jen okolo pětatřiceti, a tak jen stěží stíhají objet všechny narušené domy, mosty, lávky a silnice na Děčínsku. Na jejich rozhodnutí přitom často záleží, kdy začnou opravy.

"Seznamy škod od statiků ještě nemáme, protože to množství prostě nestíhají. Dodat je měli do pondělí, ale termín jsme posunuli do 3. září," řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Statici jsou v terénu již druhý týden a jejich diář je stále plný. "Máme toho dost, ale už to aspoň není tak hrozné. Minulý týden nás volali čtyřikrát za den, dnes už jen dvakrát," řekl statik Karel Demuth.

Statiků je málo také proto, že někteří z nich práci v oblasti povodní odmítají dělat. Zatímco hasiči nebo policisté jsou pojištěni na rizikovou práci, statici žádné takové pojištění nemají. A pracují v terénu zadarmo.

Smlouvy s obcemi totiž má jen pár z nich a vytopeným lidem placení posudků zpravidla odpouštějí. "Ti lidé přišli o hodně. Pak nejde po nich ještě chtít peníze za posudek," říká statik Pavel Dolanský.

Jeho kolegu Jaroslava Talacka to ale zlobí. Podle něj měli lidé šanci se na velkou vodu dopředu pojistit.

"A každý, kdo na to nemá nervy, měl šanci ze záplavového území zmizet. Já to udělal také. Teď už to není o soucitu, ale o hlouposti těch, kdo bez pojištění zůstali," řekl Talacko.

Strhněte hospodu, nařídil statik

Na Děčínsku zatím nemuseli statici rozhodnout o zbourání žádného obytného domu. Karel Demuth ale například nechal poslat k zemi bývalou restauraci u silnice z České Kamenice do Lísky.

"Měla narušené zdi a navíc na ni spadl vyvrácený strom," přiblížil její stav. Z dvanácti staveb, které prohlédl, nařídil také v České Kamenici demolici stodoly, kterou z jedné třetiny strhla voda.

Pokud jde o obytné domy, tak zatím nemají vyhráno hlavně manželé Kosovi, jejichž dům v Heřmanově zavalily tuny bahna z utrženého svahu nad stavením.

Ke Kosovým se statik ještě vrátí během 14 dní, aby prohlédl, co udělaly nové deště. "Nyní se hlavně musí zajistit zeď domu, na kterou se svah sesul. Vyměnit nebo zpevnit se musí i narušené krokve," řekl Demuth.

Pokud se stabilita svahu nezhorší, dům by se podle něj dal zachránit. "Chtělo by to tam nasadit armádu nebo dvacet hasičů, aby pomohli. Ti důchodci jsou sami a odklidit tuny bahna nikdy nezvládnou," míní statik.

Problém je, že k domu nemůže přijet těžká technika. Všechna hlína se musí odvozit v kolečkách a při tom se musí voda přitékající ze svahu odvádět.

"Těžká technika by totiž svojí vahou spadlou hlínu na dům ještě přimáčkla a to by bylo smrtící," vysvětlil Demuth.

Hůř než domy dopadly mosty a silnice

Letošní povodně podle statiků byly k domům ještě milostivé. Voda rychle přišla, ale také rychle odešla. Mnohem více jsou poškozené silnice, mosty a mostky.

"V Chřibské je demolic málo a jsou to jen přístavky domů. Ale čtyři místní mosty se musí postavit znova," přiblížil statik Pavel Dolanský.

I jeho kolega Miroslav Kubík v České Kamenici prohlédl 25 poškozených domů a všechny vydrží. Tedy zatím. Záleží na tom, jak rychle se podaří opravit opěrné zdi podél řeky Kamenice.

Řada domů u řeky přežila a jsou v pořádku, ale bez opěrné zdi jsou nyní v přímém ohrožení.

"Pokud by přišla další větší voda, šla by rovnou pod základy domů, a to by byl velký průšvih. Proto je nyní nejdůležitější ochránit je před vodou," popsal problémy Kubík.

Zasadit poslední ránu ale může i sucho. Bez opěrných zdí totiž svahy u řeky nemají žádnou oporu a když začnou vysychat, začnou se také trhat.