Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V místech zasažených povodní je málo statiků. Nestíhají zjišťovat škody

  11:00aktualizováno  11:00
V povodňových oblastech chybějí statici. V celém Ústeckém kraji jich je jen okolo pětatřiceti, a tak jen stěží stíhají objet všechny narušené domy, mosty, lávky a silnice na Děčínsku. Na jejich rozhodnutí přitom často záleží, kdy začnou opravy.

Silnice to podle statiků při srpnové povodni odnesly víc než domy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Seznamy škod od statiků ještě nemáme, protože to množství prostě nestíhají. Dodat je měli do pondělí, ale termín jsme posunuli do 3. září," řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Statici jsou v terénu již druhý týden a jejich diář je stále plný. "Máme toho dost, ale už to aspoň není tak hrozné. Minulý týden nás volali čtyřikrát za den, dnes už jen dvakrát," řekl statik Karel Demuth.

Statiků je málo také proto, že někteří z nich práci v oblasti povodní odmítají dělat. Zatímco hasiči nebo policisté jsou pojištěni na rizikovou práci, statici žádné takové pojištění nemají. A pracují v terénu zadarmo.

Smlouvy s obcemi totiž má jen pár z nich a vytopeným lidem placení posudků zpravidla odpouštějí. "Ti lidé přišli o hodně. Pak nejde po nich ještě chtít peníze za posudek," říká statik Pavel Dolanský.

Jeho kolegu Jaroslava Talacka to ale zlobí. Podle něj měli lidé šanci se na velkou vodu dopředu pojistit.

"A každý, kdo na to nemá nervy, měl šanci ze záplavového území zmizet. Já to udělal také. Teď už to není o soucitu, ale o hlouposti těch, kdo bez pojištění zůstali," řekl Talacko.

Strhněte hospodu, nařídil statik

Na Děčínsku zatím nemuseli statici rozhodnout o zbourání žádného obytného domu. Karel Demuth ale například nechal poslat k zemi bývalou restauraci u silnice z České Kamenice do Lísky.

"Měla narušené zdi a navíc na ni spadl vyvrácený strom," přiblížil její stav. Z dvanácti staveb, které prohlédl, nařídil také v České Kamenici demolici stodoly, kterou z jedné třetiny strhla voda.

Pokud jde o obytné domy, tak zatím nemají vyhráno hlavně manželé Kosovi, jejichž dům v Heřmanově zavalily tuny bahna z utrženého svahu nad stavením.

Ke Kosovým se statik ještě vrátí během 14 dní, aby prohlédl, co udělaly nové deště. "Nyní se hlavně musí zajistit zeď domu, na kterou se svah sesul. Vyměnit nebo zpevnit se musí i narušené krokve," řekl Demuth.

Pokud se stabilita svahu nezhorší, dům by se podle něj dal zachránit. "Chtělo by to tam nasadit armádu nebo dvacet hasičů, aby pomohli. Ti důchodci jsou sami a odklidit tuny bahna nikdy nezvládnou," míní statik.

Problém je, že k domu nemůže přijet těžká technika. Všechna hlína se musí odvozit v kolečkách a při tom se musí voda přitékající ze svahu odvádět.

"Těžká technika by totiž svojí vahou spadlou hlínu na dům ještě přimáčkla a to by bylo smrtící," vysvětlil Demuth.

Hůř než domy dopadly mosty a silnice

Letošní povodně podle statiků byly k domům ještě milostivé. Voda rychle přišla, ale také rychle odešla. Mnohem více jsou poškozené silnice, mosty a mostky.

"V Chřibské je demolic málo a jsou to jen přístavky domů. Ale čtyři místní mosty se musí postavit znova," přiblížil statik Pavel Dolanský.

I jeho kolega Miroslav Kubík v České Kamenici prohlédl 25 poškozených domů a všechny vydrží. Tedy zatím. Záleží na tom, jak rychle se podaří opravit opěrné zdi podél řeky Kamenice.

Řada domů u řeky přežila a jsou v pořádku, ale bez opěrné zdi jsou nyní v přímém ohrožení.

"Pokud by přišla další větší voda, šla by rovnou pod základy domů, a to by byl velký průšvih. Proto je nyní nejdůležitější ochránit je před vodou," popsal problémy Kubík.

Zasadit poslední ránu ale může i sucho. Bez opěrných zdí totiž svahy u řeky nemají žádnou oporu a když začnou vysychat, začnou se také trhat.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Naval peníze, vytasil lupič u pokladny nůž. Prodavač ho zahnal tyčí

Ilustrační snímek.

Mostecká policie stíhá třiadvacetiletého muže, který se u pokladny obchodu dožadoval s nožem v ruce vydání tržby....

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz