Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Litoměřicích chtějí prodat diktátora Stalina, aby měli na básníka Máchu

  16:33aktualizováno  16:33
Město Litoměřice nabízí k prodeji 57 let starou sochu diktátora Jozifa Stalina. Pokud někdo o tunový bronzový kolos projeví zájem a zaplatí za něj, případný výtěžek půjde na konto sbírky na vytvoření kopie sochy Karla Hynka Máchy, která stojí na pražském Petříně.

Bronzová socha diktátora Stalina, jejímž prodejem chce město Litoměřice přispět do sbírky na sochu básníka Karla Hynka Máchy. | foto: Město Litoměřice

"V případě, že o jeho koupi neprojeví nikdo zájem, necháme ho odvézt do výkupny sběrných surovin," prezentoval stanovisko schválené zastupiteli starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

HISTORIE SOCHY

3,6 metrů vysoké dílo bylo odlito v roce 1953 v národním podniku Zukov, což byla jedna z nejvýznamnějších liteckých dílen své doby. Komunisté ho následně umístili u Jiráskových sadů. Poté, co odezněl kult Stalina, bylo odstraněno. Několik let zelo místo prázdnotou, až ho nahradila socha Rudoarmějce.

Starosta předpokládá, že prodejní nebo výkupní cena sochy Stalina navýší stav veřejné sbírky, na jejímž účtu je v současné době půl milionu korun. Plastika kopie slavného Myslbekova díla však přijde na 1,2 milionu korun.

Sbírku vyhlásilo město Litoměřice ve spolupráci s Nadačním fondem Kalich Alexandra Vondry a občanským sdružením Salva Guarda. V dodržení autorských práv jednatel sdružení Jan Grimm problém nevidí.

"Jde o majetek města Litoměřice, které si s ním může nakládat dle vlastního uvážení. Pouze jej nesmí rozmnožovat," uvedl akademický malíř. Ten při dnešním podrobném ohledání sochy zjistil, že jejími autory jsou již nežijící pánové Bradáček a Kysilka.

Litoměřická replika má být odhalena v neděli 21. listopadu na úpatí Mostné hory při příležitosti oslav dvoustého výročí narození Karla Hynka Máchy, jehož životní pouť skončila právě v Litoměřicích.

Kromě výroby nové sochy letošní Máchovo výročí připomene i výstava výtvarných děl o slavném básníkovi, která se v listopadu objeví v Litoměřicích. Na téma Máchova odkazu tu také Obec spisovatelů uspořádá velkou konferenci. Ta se bude konat rovněž v listopadu.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz