Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Litoměřicích bude stát kopie slavné Máchovy sochy z Petřína

  8:23aktualizováno  8:23
Pod litoměřickou Mostnou horou bude od listopadu stát socha Karla Hynka Máchy. Kopie té, která stojí na pražském Petříně. Výrobu plastiky za 1,2 milionu korun zaplatí veřejná sbírka.

V Litoměřicích bude stát kopie slavné Máchovy sochy z pražského Petřína, pod kterou recitoval básníkův Máj i herec Jan Tříska. | foto: David PortMF DNES

Na bronzovou sochu básníka Karla Hynka Máchy se podařilo získat zatím jen polovinu z potřebných peněz. Organizátoři sbírky ale věří, že se jim povede vybrat celou částku, a tak už zadali výrobu plastiky slévárnám.

kopie bude ze stejné formy

Máchova socha byla na pražském Petříně odhalena v roce 1912. Vytvořil ji zakladatel novodobého českého sochařství Josef Václav Myslbek.

Bronzová socha se odlévala v jím vytvořeném modelu ze sádry, který zůstal až dodnes zachovaný v Národní galerii.

Podle tohoto původního modelu se nyní odlévá i kopie sochy, která bude stát v Litoměřicích.

Mácha zemřel v Litoměřicích v roce 1836 a 8. listopadu byl pohřben na tamním hřbitově. Jeho ostatky tam pak ležely 102 let, než byly uloženy na pražském Vyšehradě.

"Socha už se leje," potvrdil Jan Grimm z občanského sdružení Salva Guarda, které se na výrobě podílí.

Odlitek vzniká podle stejného vzoru, který vyrobil před sto lety sochař Josef Václav Myslbek. Stejným způsobem jako před stoletím se dávají dohromady i peníze. Kdysi veřejnou sbírku vyhlásil vlastenecký spolek Svatobor v čele s Aloisem Jiráskem, tu nynější pořádá sdružení Salva Guarda, litoměřická radnice a nadační fond Kalich Alexandra Vondry.

Kromě podnikatelů a občanů Litoměřic podle Grimma přispívají na výrobu bronzové sochy i lidé z jiných měst.

"Přijel sem třeba pán z Jindřichova Hradce. Říkal, že se jmenuje Mácha, má syna Karla a dceru Karolínu. A dal nám do kasičky čtyři tisíce," popisuje Grimm.

Průběh sbírky je podle něj velmi nadějný. "Potrvá až do listopadu, takže bychom částku měli dát dohromady. A je pravda, že ve větší míře příspěvky od lidí či firem z Litoměřicka teprve očekáváme," řekl Grimm.

Původně měl v Litoměřicích stát originál

Organizátoři sbírky se rozhodli sochu vyrobit k letošnímu 200. výročí narození romantického básníka, který právě v Litoměřicích zemřel.

JAK PŘISPĚT

Drobnější dárci mohou využít dvě kasičky, do nichž je možné vhodit peníze v hotelu Salva Guarda a na litoměřické radnici.

Kdo není z Litoměřic nebo chce poslat větší částku, může využít speciálního účtu založeného u Komerční banky:
43-7557600267/0100

Původně měla být v Litoměřicích umístěna už socha od Myslbeka, jenže jeho výtvor byl tak zdařilý, že si jej Pražané nechali a do města, kde byl Mácha pohřben, měla zamířit jen kopie. Nakonec ale ani k tomu nedošlo. Splnění slibu zastavila první světová válka.

Básníkovu přítomnost v Litoměřicích dnes připomíná jeho světnička pojatá jako minimuzeum, názvy divadla, knihovny či schodiště na hradbách. Na těch stojí i Máchova socha. Ta se ovšem místním lidem příliš nelíbí.

Kromě výroby nové sochy letošní Máchovo výročí připomene i řada akcí. V současné době třeba probíhá v Poslanecké sněmovně výstava výtvarných děl o slavném básníkovi, která se v listopadu objeví i v Litoměřicích. Na téma Máchova odkazu tu také Obec spisovatelů uspořádá velkou konferenci. Ta se bude konat rovněž v listopadu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz