Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Učitelka z Litoměřic nechá přivézt na ulici piano, sama na něj nehraje

  10:07aktualizováno  10:07
Projekt pražského kavárníka Ondřeje Kobzy nazvaný Piana na ulici inspiroval další nadšence. Klavír se na veřejném prostranství objeví v Litoměřicích. Nápad zaujal učitelku Lenku Pizúrovou, která přitom sama na piano neumí. Klavír bude stát v podloubí pod litoměřickou radnicí.

Učitelku Lenka Pizúrová z Litoměřice inspiroval pražský kavárník Ondřej Kobza, který loni v létě nechal jedno z prvních pian umístit na pražském hlavním nádraží. | foto: Petr Topič, MAFRA

"Hudbu miluji, obzvláště tu živě hranou na ulicích. Na piano jsem ale paradoxně nikdy nehrála, jen na kytaru a flétnu," usmívá se třicetiletá učitelka angličtiny a občanské nauky.  

Když se dozvěděla o projektu Piana na ulici, u jehož zrodu stál pražský kavárník Ondřej Kobza, rozhodla se kouzlo pouličního hraní zprostředkovat i ve svém městě.

Projekt nese na bedrech sama. První dva kroky, tedy obstarání nástroje a zvolení vhodné lokality pro jeho umístění, už má za sebou.

"Piano nám za odvoz daroval jeden pán z Krupky. Problém nebyl ani s místem v podloubí, město mi vyšlo vstříc," připomíná Pizúrová a dodává, že ze začátku využívala cenných rad Václava Pištory, který stojí za umístěním piana v budově ústeckého vlakového nádraží.

Komplikace nastaly až při přípravě nástroje pro samotnou instalaci. Ladič, který stav piana kontroloval, totiž jeho cestu na Mírové náměstí pozastavil.

"Klapky se při hraní nevrací na místo. Oprava přijde na zhruba pět tisíc korun," líčí Pizúrová s tím, že zvažuje uspořádání sbírky.

 "Vybrat bych však chtěla vyšší částku, aby bylo i na případné další opravy nebo také nový lak," dodává. Ráda by totiž uspořádala soutěž o budoucí podobu původně bílého nástroje.

Piano prozatím našlo azyl v litoměřické základní umělecké škole, která si vzala pod patronát také jeho ladění. Pokud se podaří nástroj opravit v nejbližších dnech, pak by na něj mohli lidé hrát už příští týden.

"Je sice hodně oprýskané, ale estetickou stránku nechávám zatím stranou," uzavírá Pizúrová.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz