Lákadlem pro návštěvníky veletrhu hraček v Lipsku byla hra Mind Flex, která k pohybu kuličky využívá mozkové vlny.

Lákadlem pro návštěvníky veletrhu hraček v Lipsku byla hra Mind Flex, která k pohybu kuličky využívá mozkové vlny. | foto: Ondřej Černý, MF DNES

V Lipsku předvedli originální hru. Kuličku v ní ovládáte myšlenkami

  • 1
Veletrh hraček v saském Lipsku ukázal celou řadu novinek. Velkým tahákem akce, která je největší svého druhu ve střední Evropě, byla hra využívající mozkovou činnost hráče. Lego mimo jiné představilo sérii deskových her.

Hru Mind Flex, loňský americký vánoční hit, uvádí na německý trh hračkářský gigant Mattel. Je originální v tom, že využívá mozkové vlny. Hráč tak díky speciálnímu přístroji, jenž snímá jeho mozkovou činnost, vlastně mentálně pohání malou kuličku, kterou dostává přes různé překážky.

"Nic obdobného zatím na trhu není. Člověk si na čelo a uši umístí speciální senzor fungující podobně jako lékařské přístroje snímající mozkové vlny a podle koncentrace zvětšuje tah malého fénu, který drží ve vzduchu kuličku."

"Ta má na hracím pultu různé překážky, které musí zdolat. Hrát se může na čas, možné jsou i různé varianty rozmístění překážek," uvedl Fabian Stern, manažer německé pobočky Mattelu. Hru Mind Flex pořídíte za 99 eur (necelých 2 500 korun).

Lego láká na deskové hry

Jste-li příznivci poněkud klasičtějších her, oceníte novinky, s nimiž přišlo Lego. Loni začalo se sérií deskových her, které je potřeba nejdřív složit, pak se však promění v nefalšovanou stolní hru.

V Česku jsou sice zatím k mání některé z deseti loňských modelů, u sousedů v Německu už mají osm dalších novinek. Největší zájem byl o hru vycházející z příběhu o populárním čaroději Harry Potterovi. Novinka přijde na 34,99 eur.

"Harry Pottera každý zná. Hra je hodně pohyblivá a variabilní, má v sobě spoustu tajemství. Návštěvníci si ji hned oblíbili," líčí Eric Wagner, který novinky her Lego v Lipsku představoval.

Na 15. ročníku veletrhu her, hraček a modelářství Modell - Hobby - Spiel, si mohli návštěvníci vyzkoušet nové modely hraček.

Na 15. ročníku veletrhu her, hraček a modelářství Modell - Hobby - Spiel si mohli příchozí vyzkoušet nové modely hraček.

Novinkami nešetří ani další firmy. Ravensburger přišel s audiotužkou Tiptoi. Umí číst informace ze speciálních knih, které slouží buď jako hry, nebo jednoduché pomůcky pro zvládnutí počtů nebo základů angličtiny. Svou populární hru Labyrint zase připravila v nové verzi s podtitulem podle filmového hitu Avatar a využívá v ní 3D brýle.

Zajímavostmi hýří i hračkářské firmy nabízející hry a hračky ze dřeva. Hned několik novinek pro nejmenší představila Haba - ozvučené díly do dřevěných stavebnic či jednoduchou zábavnou hru s gumovými vajíčky, které musí hráči udržet a navíc se s nimi pohybovat.

Švýcarské Cuboro, specialista na dřevěné kuličkodráhy, přišlo například s "katapultem", který vrací kuličky po sestavené dráze zpět nebo s minitrampolínou umožňující kuličce po dopadu další odraz do dráhy.

PŘIPRAVIT DŘEVĚNÉ MODELY PODLE DA VINCIHO BYLA OBROVSKÁ VÝZVA

Nákresy renesančního mistra Leonarda da Vinci jsou základem nové kolekce dřevěných modelů německé společnosti Revell. Do série je zahrnutý nákres vrtulníku, rogala, hydraulické pily a obří samostříl, jeřáb či pohyblivý most. Všechny se hýbou a dokážou alespoň částečně simulovat to, k čemu jsou určené. Na otázky odpovídal Ullrich Taubert, šéf vývoje společnosti Revell.

Jak jste se dostali k tomu vyrobit sérii modelů podle Leonarda?
V roce 2006 měla firma Revell padesátileté výročí. Chtěli jsme si dát neobvyklý a originální dárek. Přemýšleli jsme nad tím, že by to měl být model, který bude odpovídat myšlence "Co si představíte, když se řekne Revell". Po třech dnech jsme dospěli k Leonardovi. Spojuje nás s ním totiž hned několik věcí - ve svém oboru je známý a uznávaný, pracoval na modelech jako my, jsou mechanické a pohyblivé a vždy jde o naprosto precizní techniku.

Vaše modely jsou ale obvykle plastové. Ty podle Leonarda jsou ale ze dřeva...
To bylo nejtěžší rozhodnutí. Já jsem ve firmě 40 let a prakticky jsme o jiných modelech než plastových nikdy neuvažovali. Ale k Leonardovi zkrátka patří klasický materiál. Vyrábět model ze dřeva je ale složitější, je to nevratný proces. Plast se dá vždy nějak rozebrat. Připravit modely ze dřeva byla obrovská výzva i proto, že je to zhruba o polovinu nákladnější a tedy ve výsledku v prodeji dražší než ostatní modely.

Jak jste vybírali konkrétní návrhy na modely?
Vytipovali jsme si je podle Kodexů, v nichž jsou zaznamenány Leonardovy náčrty. Znamenalo to cesty do Anglie či Itálie. Když jsme vybrali konkrétní návrhy, koupili jsme práva na výrobu modelů.

Budete v Leonardově sérii i nadále pokračovat, nebo jde o jednorázovou záležitost?
Tak v polovině příštího roku budeme vědět, zda šlo o úspěšný nápad. Už teď jsme ale rozhodnuti pokračovat. Připravujeme sérii dalších šesti modelů.

Bude novinka k dostání i v Česku?
Ano, už o tom jednáme s naším zastoupením.