Prales si budou lidé prohlížet ze země, vody i ze vzduchu, tedy z lávek a vyhlídkových plošin.

Prales si budou lidé prohlížet ze země, vody i ze vzduchu, tedy z lávek a vyhlídkových plošin. | foto: Ondřej Černý, MF DNES

V Lipsku budují unikátní atrakci. Deštný prales

  • 0
Od deštného pralesa bude obyvatele Ústeckého kraje dělit za rok jen 200 kilometrů. V saském Lipsku se otevře unikátní atrakce zvaná Gondwanaland, největší ukázka deštného pralesa v Evropě. Na 16,5 tisících metrech čtverečních bude k vidění 500 druhů rostlin a více než čtyřicet různých živočichů ze tří kontinentů.

"Jde o jedinečný projekt, který umožní návštěvníkům zažít na vlastní kůži, co to je deštný prales. Zvířatům budou tak blízko, jako by byli přímo mezi nimi v přírodě. Svět Gondwanalandu uvidí z loďky, ze stezky v korunách stromů nebo z pohledu pod zemí. A samozřejmě i ze standardní perspektivy člověka procházejícího se po zemi," líčí Frank Oberwemmer z lipské zoo, která projekt iniciovala a v jejímž areálu vzniká.

Jižní Amerika

Návštěva deštného pralesa začne v malé vesničce v takzvané jihoamerické zóně. Na návštěvníky budou pokřikovat miniaturní opičky kosmani či chvostnani bělolící. V křovinách se budou plížit krásní oceloti a v řece poplavou obří ryby arapaimy či želvy obrovské.

Na ambiciózním plánu se pracuje již téměř deset let. První myšlenka na vytvoření obří haly s deštným pralesem vznikla při přípravě rozvoje zoo a její budoucnosti. Tehdy městská rada smělou myšlenku na vznik deštného pralesa v Lipsku podpořila. Po šesti letech se vypsala evropská soutěž na architektonické řešení Gondwanalandu.

Vyhrál futuristický nápad společnosti Obermeyer Albis Bauplan, který kombinuje trojúhelníkový tvar s oblinami a vychází prý z představy, jak kdysi mohl vypadat prakontinent Gondwana, který dal jméno celému projektu.

V listopadu 2007 se pokládal základní kámen. Hala s deštným pralesem vzniká na místě starých nepoužívaných továren nedaleko centra města.

Zoologická zahrada, která stojí hned vedle, ho obklopovala ze tří stran. Město si tak stavbou Gondwanalandu vyřešilo hned dva problémy najednou - potřebovalo zlikvidovat nevzhledné chátrající tovární haly a zároveň hledalo cestu k rozšíření a zmodernizování zoo.

Afrika

V africké části pralesa budou k vidění malé antilopy dik-dik, hrošíci a další druhy opic. V tamních bažinách bude doma člunozobec velký, impozantní pták se zvláštním tvarem zobáku, který mu dal jméno.

Atrakce bude lákat do zoo i v zimě

"Chtěli jsme vytvořit velký vytápěný objekt, v němž by mohla žít zvířata z různých kontinentů, pro něž se jinak složitě dělají jednotlivé výběhy. Zároveň jsme hledali způsob, jak dostat návštěvníky do zoo i v zimě," uvedl Oberwemmer.

Asii bude na cestách Gondwanalandem zastupovat třeba krokodýl gaviál indický, zvláštní druhy vyder, nejrozmanitější druhy ryb a mnoho dalších zvířat.

"Půjde o takové ambasadory jednotlivých ekosystémů. Jednotlivé druhy jsou vybírány podle speciálních kritérií s ohledem na jejich ochranu. Budou tu zvířata denní i noční, žijící fosilie a dechberoucí rostliny, které z návštěvy udělají velmi speciální a nezapomenutelný zážitek," slibuje Oberwemmer.

Přesné datum otevření deštného pralesa v Lipsku ještě nebylo stanoveno. Rozhodně to ale bude během příštího roku. Celá atrakce přijde na šedesát milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun).