Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smrky z USA odolaly smogu, teď je v Krušných horách zabíjí parazit

  8:22aktualizováno  8:22
V Krušných horách po dvou dekádách opět umírají miliony smrků. Lesníci mluví o katastrofě, vědci tvrdí, že jde o přirozený proces. Parazit totiž ničí jehličnany, které sem byly před lety dovezeny z USA. Na jejich místo mají přijít původní druhy.

Chřadnoucí porost smrků pichlavých po parazitaci kloubnatkou smrkovou | foto: www.vulhm.cz

Nikdo to přesně nepočítá, ale podle odhadů odumřelo v Krušných horách za posledních šest let nejméně dvacet milionů smrků. Někteří lesníci mluví až o dvojnásobném množství.

Krušnohorské lesy

Lesy zaujímají v Krušných horách 75 % plochy.

Původní pralesovité porosty (smíšené lesy) nahradily po intenzivní těžbě smrkové monokultury (smrky ztepilé).

Smrkové lesy však byly koncem 20. století těžce poškozeny kyselými dešti a následnou invazí hmyzích škůdců. Svoji roli sehrály i vichřice a mráz.

Postupně došlo k likvidaci velkých ploch a vzniku holin, které jsou od 80. a 90. let zalesňovány dřevinami, jež lépe snášejí zdejší klimatické podmínky, a to břízami, modříny a stříbrnými smrky a smrky pichlavými.

Nyní se ovšem ukázalo, že i smrky pichlavé z 90. let začínají odumírat.

"Je to celospolečenský průšvih velkého formátu," zdůrazňuje Václav Toman ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů.

Jako po kobercovém náletu hyne po napadení houbou zvanou kloubnatka pouze jeden druh jehličnanu - smrk pichlavý. Jde však o "vetřelce" dovezeného z Ameriky, kterého lesníci začali v 80. letech v Krušných horách vysazovat poté, co tu miliony tun síry z tepelných elektráren zahubily původní lesy, sestávající převážně ze smrků ztepilých.

Smrk pichlavý, rostoucí v nejvyšších polohách Skalnatých hor, se ukázal jako síře odolný, jenže po dvaceti letech krušnohorské prosperity si nedokáže poradit se zmíněnou houbou.

"Příroda rozpozná, že tento strom sem nepatří," podotýká lesník Toman.

Z Krušných hor zmizely už dvě třetiny smrků pichlavých

Přitom původně se počítalo s tím, že smrk pichlavý v Krušných horách vydrží ještě asi čtyřicet let. Dnes jsou však pryč už dvě třetiny množství, které tu bylo vysazeno.

Fotogalerie

"Nikdo nečekal, že to půjde tak rychle. Zastavit se to ničím nedaří, postřiky nepomáhají," říká Václav Rybář z Krajského ředitelství Lesů ČR v Teplicích.

Obrázek zkázy z konce období normalizace, kdy kvůli holinám po lesích sežehlých škodlivinami bylo vidět z jednoho konce Krušných hor téměř na druhý, se však naštěstí neopakuje. Nebo alespoň ne v takové míře. Lesníci totiž vysazovali v blízkosti "pichláčů" i jiné stromy.

Návštěvníci hor ovšem i dnes na holiny narazí. Kloubnatce totiž podlehly také břízy.

"Neděje se nic katastrofálního," je přesvědčen biogeochemik Jakub Hruška z České geologické služby. Podle něj odumírající smrk pichlavý nyní přirozeně uvolňuje místo pro původní druhy stromů, které do Krušných hor patří.

Nové zalesnění bude podle odhadů stát deset miliard

Podobný názor má i Libor Pěnička z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. "Pichláč splnil svou úlohu a teď mu odzvonilo," říká Pěnička.

Podle Hrušky by však bylo prospěšnější, kdyby se před čtvrtstoletím žádné americké stromy namísto zničených smrků ani nevysázely. "Půda by si významně odpočinula," míní expert.

Hory bez jehličnanů by se však zřejmě nelíbily mnohým turistům a závislí na nich jsou zejména lesníci, pro něž je smrkové dřevo zdrojem obživy.

"Není ve finančních možnostech vlastníků lesů, aby vzniklou škodu nahradili," tvrdí Toman ze sdružení majitelů lesů. Žádá, aby stát opět zvýšil dotace na zalesňování, které podle něj klesly za posledních deset let o více než polovinu. Podle odhadů přijde nové zalesnění Krušných hor na zhruba 10 miliard korun.

Přírodovědci se však na rozdíl od lesníků snaží prosadit, aby mnohem větší podíl při sázení nových stromů představovaly listnáče než méně odolné jehličnany, které mohou snáze podlehnout nějaké budoucí kalamitě. Přesto je z deseti nově vysazených stromů v Krušných horách osm smrků.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz