Památné domy v Husitské ulici v Krupce.

Památné domy v Husitské ulici v Krupce. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Krupka staví centrum hornictví. Přiblíží dějiny dolování v Krušnohoří

  • 0
Ve zchátralé budově v městské památkové zóně v Krupce vznikne Centrum středověkého hornictví Krušnohoří za 18 milionů korun. Jeho výstavba potrvá do konce roku 2017. Centrum doplní naučná stezka na Komáří vížku.

Příprava rekonstrukce domu se základy z 15. století v Husitské ulici trvala rok a vyvrcholila v pondělí předáním stavby (psali jsme o tom zde).

ArchaeoMontan

  • projekt zahrnuje archeologické či konzervační práce, ale také prezentaci výzkumů na výstavách a konferencích
  • celkové náklady česko-německého projektu činí 5,4 milionu eur.
  • vybudování centra a naučné stezky přijde na 23 milionů korun, přičemž 85 % nákladů pokryje dotace z EU, 5 % příspěvek z rozpočtu ČR a 10 % uhradí město Krupka

„Bude zde informační, výukové, společenské a výstavní centrum, které přiblíží historii hornictví po obou stranách Krušných hor od Krupky až po Dippoldiswalde,“ uvedl starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Stavbaře čeká náročný úkol, do vznikajícího objektu totiž musí zakomponovat původní čelní stěnu a gotické sklepy se zachovalými klenbami.

„Bylo by jednodušší ruinu strhnout a vystavět zcela nové infocentrum. Přišli bychom tím však o historické stavební prvky. Bude to trvat déle, bude to dražší, ale zachováme cenné části budovy příštím generacím,“ dodal Matouš.

Dva okruhy naučné stezky

Náklady na rekonstrukci zdevastovaného objektu z větší části pokryje dotace z Evropské unie. „Stavební firma nás ujistila, že slavnostně otevírat budeme moci na přelomu let 2017 a 2018,“ předeslal starosta.

Výstavba informačního centra spadá do přeshraničního projektu ArchaeoMontan zaměřeného na mapování hornické historie na severu Čech a v Sasku.

Kromě centra vznikne v Krupce i naučná stezka o dvou okruzích Po stopách horníků, která návštěvníky zavede na Komáří vížku a prostřednictvím interaktivních tabulí je seznámí s hornickou minulostí krajiny. Turistům by měla být k dispozici už v létě 2017, poté na ni naváže stezka na saské straně.

„Tato studie je ukázkou příkladné přeshraniční spolupráce, která funguje i v době, kdy má Evropská unie nemalé problémy,“ řekla hlavní vedoucí projektu ArchaeoMontan Christiane Hemkerová ze Saského zemského úřadu pro archeologii v Drážďanech.

Lepší obraz pro UNESCO

Krupecká radnice věří, že rekonstrukce zchátralé budovy přispěje k ještě lepšímu obrazu města u komisařů posuzujících možný zápis Krupky do UNESCO.

Rozhodnutí o zápisu souboru českých a saských hornických památek na prestižní seznam mělo padnout už letos v létě v Istanbulu, saská strana však žádost na poslední chvíli stáhla.

„My jsme všechny podmínky splnili, nyní čekáme na dopracování dokumentace na německé straně, která se snaží splnit všechny náležitosti podle našeho vzoru,“ prohlásil Matouš.

„Novou žádost Sasko podá v roce 2017, o zápisu se tak bude rozhodovat v létě roku 2018,“ upřesnil starosta.

Projekt ArchaeoMontan přibližuje také aktuální výstava v budově městského úřadu na Mariánském náměstí v Krupce. Expozice je volně přístupná.