Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

V Krupce nechtějí jít do koalice s vítězem voleb. Kupoval si prý hlasy

  • 0
Politické strany v Krupce na Teplicku se zavázaly, že nevstoupí do koalice s vítěznou kandidátkou Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město. Je totiž podezřelá, že si kupovala hlasy hlavně romských voličů. Strany navíc chtějí podat návrh na neplatnost voleb.

"Dnes návrh na neplatnost voleb zpracováváme, aby měl náležitou formu, zítra ho budou podepisovat zástupci stran, takže ve čtvrtek bychom ho mohli podat soudu," upřesnil lídr Věcí veřejných v Krupce Pavel Horák.

V Krupce podle svědků zprostředkovatelé nabízeli voličům dvě stě korun za hlas, když zaškrtnou kandidátku číslo tři, Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město. Zprostředkovatel měl za každý získaný hlas inkasovat stokorunu. Jeden z nich dokonce omylem oslovil přímo před volební místností i místního lídra ČSSD Jiřího Motyčku.

"Máme spoustu svědectví lidí, kteří dostávali volební lístky s předem zaškrtnutou stranou. Také potvrdí, že za to dostávali 200 korun. Jejich svědectví chceme připojit k návrhu na neplatnost voleb," uvedl zastupitel a neúspěšný kandidát sdružení Zdravá Krupka Pavel Maleček.

Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město v Krupce nakonec volby skutečně vyhrálo. Způsob, jakým uskupení získávalo volební hlasy, v noci na úterý společným podpisem odsoudily všechny ostatní strany v zastupitelstvu kromě TOP 09.

"Já ten způsob veřejně odsoudil už dříve, proto jsem odmítl další prohlášení podepisovat. Byl bych totiž rád, aby se o Krupce přestalo mluvit jen v souvislosti s Romy a zfalšovanými volbami. Proto bych preferoval, aby zastupitelstvo začalo fungovat," poznamenal lídr TOP 09 v Krupce Rostislav Kadlec.

Podobně i další strany, které se jednání účastnily, začaly postupně opouštět záměr podat společný návrh na neplatnost voleb. Odstoupila od něj ODS, ČSSD i Suverenita. Nakonec se tak k němu z osmi přítomných subjektů zavázaly kromě Věcí veřejných jen komunisté, SPO-Zemanovci, DSSS a Zdravá Krupka.

Místostarosta si potřeboval ohlídat kšefty, tvrdí oponentka

Podezření, že v Krupce někdo uplácí voliče, policie prověřovala již v průběhu voleb. Nic ale neprokázala. V pondělí vyšetřování znovu otevřela kvůli podanému trestnímu oznámení.

"Tady o tom ví každý. A také ví, proč se to dělo. Místostarosta se zkrátka potřeboval udržet ve funkci, aby mohl pokračovat ve svých kšeftech," uvedla Miloslava Bačová ze sdružení Zdravá Krupka.

"Já s tím nemám nic společného, nikomu jsem nic nedal, to zdůrazňuji," prohlásil už o víkendu v České televizi místostarosta Zdeněk Matouš, který je zároveň lídrem Sdružení ČSNS a NK - Šance pro město. Nyní má až do pondělí dovolenou a není k zastižení.

Pavel Maleček ze Zdravé Krupky přidává i další možné důvody, proč je v Krupce o hlasy voličů takový zájem. "Budou se doprodávat pozemky na rozšiřované průmyslové zóně. Na veřejné zakázky ve městě bude vyčleněno 250 milionů korun na celé volební období," poznamenal.

,