Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zničený klášter v Ročově se dočká opravy, vznikne v něm dům pro seniory

  11:46aktualizováno  11:46
Budova kláštera v Dolním Ročově na Lounsku už byla lecčíms. Poutním místem, vězením či dětskou psychiatrickou léčebnou. Poslední dvě dekády objekt pustne, nyní má ale nakročeno k novému využití. Klášter se má přeměnit v dům pro seniory.

Ředitel projektu Seniorský dům Ročov před budovou konventu, ze které se má v příštích letech stát domov pro seniory. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Klášter je v majetku řádu Augustiniánů. Jeho oživení, které vyjde až na 100 milionů korun, má na starosti sochař Jan Řeřicha. „Záměr vytvořit tu seniorský dům vznikl před necelým rokem, kdy jsme se na této možnosti využití opuštěného objektu domluvili s páterem Juanem Provejem,“ říká Jan Řeřicha, ředitel projektu Seniorský dům Ročov.

Fotogalerie

V prvním patře jsou desítky pokojů, z oken je strhující výhled na celé údolí, kde se rozkládá jako na dlani Horní Ročov. Jen mříže ve dveřích mezi patry a na oknech z doby, kdy tu bývalo vězení a léčebna, působí poněkud nepatřičně.

„Jde o jedinečnou památku a poutní místo, i když působení několika různých institucí od 50. do 90. let stavu kláštera nepřipadlo a naopak tu vznikaly necitlivé stavební úpravy,“ popisuje Řeřicha.

Nájemní smlouva je na 50 let

„Hlavně přízemí je značně zdevastované. Horní patra a půda jsou na tom mnohem lépe a důležité je, že střecha je relativně v pořádku. Mým prvotním úkolem je devastaci zastavit a začít připravovat postupnou rekonstrukci,“ plánuje.

Nájemní smlouvu na 50 let, která zahrnuje vznik domova seniorů, uzavřely obě strany na začátku prosince a Řeřicha se v Ročově hned pustil do práce. V zahradě jsou vykácené náletové dřeviny, takže už nepřipomíná prales, a jsou také oklepané vlhké omítky v nejvíce poškozených místnostech v přízemí.

Než se pustí do plánování dalších rozsáhlých oprav, je nutné nejdříve objekt zaměřit a vypracovat stavební studii. Prvotně musí projektový ředitel vyřešit odčerpávání vody, která se hromadí v přízemí, sklepích a kanálech. „Klášter stojí na pramenech, voda ze základů je odčerpávána 24 hodin denně, v dohledné době bude nutné vyměnit čerpadlo. Musí se také vybudovat vodovodní přípojka. Další na řadě je vyklizení celého objektu,“ popisuje Řeřicha.

Ročov plán na oživení kláštera vítá

Tyto prvotní práce chce stihnout do konce roku 2017. V případě, že všechno půjde podle jeho plánu, mohl by klášter být kompletně opravený a začít sloužit lidem za deset let. Předběžný odhad nákladů na rekonstrukci je 80 až 100 milionů korun, Řeřicha počítá s podporou podnikatelů i soukromých osob.

Také samotný městys Ročov aktivitu vítá. „Po dlouhé době je tu někdo se smysluplným plánem. Doufám, že se ho podaří realizovat, přineslo by to i pracovní místa. Pokusíme se tomu napomoci, byť ne finančně, na to nemáme v rozpočtu peníze. Spíše nabídneme pomoc, co se týče kontaktů a propagace,“ uvedl starosta Vojtěch Václav Pour.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Najdete na iDNES.cz