Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zničený klášter v Ročově se dočká opravy, vznikne v něm dům pro seniory

  11:46aktualizováno  11:46
Budova kláštera v Dolním Ročově na Lounsku už byla lecčíms. Poutním místem, vězením či dětskou psychiatrickou léčebnou. Poslední dvě dekády objekt pustne, nyní má ale nakročeno k novému využití. Klášter se má přeměnit v dům pro seniory.

Ředitel projektu Seniorský dům Ročov před budovou konventu, ze které se má v příštích letech stát domov pro seniory. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Klášter je v majetku řádu Augustiniánů. Jeho oživení, které vyjde až na 100 milionů korun, má na starosti sochař Jan Řeřicha. „Záměr vytvořit tu seniorský dům vznikl před necelým rokem, kdy jsme se na této možnosti využití opuštěného objektu domluvili s páterem Juanem Provejem,“ říká Jan Řeřicha, ředitel projektu Seniorský dům Ročov.

Fotogalerie

V prvním patře jsou desítky pokojů, z oken je strhující výhled na celé údolí, kde se rozkládá jako na dlani Horní Ročov. Jen mříže ve dveřích mezi patry a na oknech z doby, kdy tu bývalo vězení a léčebna, působí poněkud nepatřičně.

„Jde o jedinečnou památku a poutní místo, i když působení několika různých institucí od 50. do 90. let stavu kláštera nepřipadlo a naopak tu vznikaly necitlivé stavební úpravy,“ popisuje Řeřicha.

Nájemní smlouva je na 50 let

„Hlavně přízemí je značně zdevastované. Horní patra a půda jsou na tom mnohem lépe a důležité je, že střecha je relativně v pořádku. Mým prvotním úkolem je devastaci zastavit a začít připravovat postupnou rekonstrukci,“ plánuje.

Nájemní smlouvu na 50 let, která zahrnuje vznik domova seniorů, uzavřely obě strany na začátku prosince a Řeřicha se v Ročově hned pustil do práce. V zahradě jsou vykácené náletové dřeviny, takže už nepřipomíná prales, a jsou také oklepané vlhké omítky v nejvíce poškozených místnostech v přízemí.

Než se pustí do plánování dalších rozsáhlých oprav, je nutné nejdříve objekt zaměřit a vypracovat stavební studii. Prvotně musí projektový ředitel vyřešit odčerpávání vody, která se hromadí v přízemí, sklepích a kanálech. „Klášter stojí na pramenech, voda ze základů je odčerpávána 24 hodin denně, v dohledné době bude nutné vyměnit čerpadlo. Musí se také vybudovat vodovodní přípojka. Další na řadě je vyklizení celého objektu,“ popisuje Řeřicha.

Ročov plán na oživení kláštera vítá

Tyto prvotní práce chce stihnout do konce roku 2017. V případě, že všechno půjde podle jeho plánu, mohl by klášter být kompletně opravený a začít sloužit lidem za deset let. Předběžný odhad nákladů na rekonstrukci je 80 až 100 milionů korun, Řeřicha počítá s podporou podnikatelů i soukromých osob.

Také samotný městys Ročov aktivitu vítá. „Po dlouhé době je tu někdo se smysluplným plánem. Doufám, že se ho podaří realizovat, přineslo by to i pracovní místa. Pokusíme se tomu napomoci, byť ne finančně, na to nemáme v rozpočtu peníze. Spíše nabídneme pomoc, co se týče kontaktů a propagace,“ uvedl starosta Vojtěch Václav Pour.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz