Miroslav Provod na snímku z února 2006

Miroslav Provod na snímku z února 2006 | foto: Dan Materna, MAFRA

Soud kvůli ukradeným Fillovým obrazům shání Pitrova společníka Provoda

  • 1
U soudu se zloději cenných obrazů Emila Filly ze zámku v Peruci vystoupí nečekaný svědek - společník Tomáše Pitra Miroslav Provod. Soud ho zatím shání marně. Svědčit měl dopoledne, k soudu však nedorazil.

"Předvolání dostal do schránky, volali jsme mu i na mobil, ale byl nedostupný," uvedla soudkyně Kamila Elsnicová.

Miroslav Provod

  • Za minulého režimu vydělal desítky milionů prodejem digitálních hodinek.
  • Po revoluci začal podnikat, mimo jiné i s Tomášem Pitrem. S ním byl obžalovaný, že v roce 1994 ze státu vylákal vrácení DPH ve výši 51 milionů. Provod si za to odseděl dva roky a devět měsíců, Pitr se vězení vyhnul tím, že utekl. Soud nakonec loni oba osvobodil, i když se podle něj na daňový únik připravovali, odvolací soud ale v prosinci rozsudek zase zrušil. V lednu kauzu málem ukončila Klausova amnestie, Provod ji ale odmítl a trvá na tom, aby ji soudy projednaly (o kauze zde).
  • Provod spolupracoval i se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. Spolu založili Nadaci Interpo, která pomáhala pozůstalým po policistech, kteří zemřeli při výkonu služby. Jak se ale později ukázalo, šlo o "pračku" na peníze.

Soudkyně však nepochybuje o tom, že se Provoda nakonec do Ústí podaří dostat. Podobně už v roce 2011 u ústeckého krajského soudu po několikátém předvolání svědčil i miliardář Petr Kellner (o Kellnerově svědectví v Ústí zde).

"Předvolání mu doručíme za asistence policie. A pak máme ještě další možnost: hrozba pořádkové pokuty, nebo předvedení policií," vypočítává Elsnicová možnosti, které k předvolání Provoda má.

Od Provoda soud potřebuje zjistit, jestli mu jeden z obžalovaných, starožitník Ján Mitro, čtyři ukradená Fillova plátna nabízel za 100 milionů korun. Tvrdí to jeden ze svědků, bývalý policista Rudolf Havelka. Starožitník Mitro to však popírá.

"Já jsem od Provoda pár obrazů kupoval, ale nikdy obráceně. Nikdy jsem mu žádný neprodal ani nenabízel," vypověděl Mitro.

Provod dříve popřel, že se s expolicistou o obrazech bavil

Také Provod v přípravném řízení policii sdělil, že žádnou nabídku na odkoupení Fillových pláten nedostal a s Mitrem o nich nejednal. Uvedl, že se s bývalým policistou Havelkou sice sešel v kavárně, ale bavili se jen o tom, že Mitra zatkla policie.

Obrazy zmizely 18. listopadu 2011 ze zámku v Peruci na Lounsku. Státní zástupce obžaloval Mariana Láza a Vojtěcha Hlouška, že odstranili mříže, rozbili okno ve dveřích a pronikli do Pamětní síně Emila Filly v jižním křídle zámku, odkud sebrali čtyři obrazy, jejichž hodnota je 22,5 milionu korun (o krádeži zde).

Starožitník Mitro podle obžaloby převzal dva do zástavy za 160 tisíc korun, přestože věděl, že byly kradené. Byl na nich i štítek s označením Galerie Benedikta Rejta, která výstavu na zámku v Peruci provozovala. Mitro obvinění odmítá.

Další dva obrazy zloději mezitím nabídli kupci, za kterého se vydával jeden z policistů (o dopadení zde).