Projekt obnovy maleb v kadaňském kostele byl také nominován do soutěže o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Zvýšit jeho šanci na dobré umístění mohou lidé hlasováním na webových stránkách památkového ústavu.

Projekt obnovy maleb v kadaňském kostele byl také nominován do soutěže o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Zvýšit jeho šanci na dobré umístění mohou lidé hlasováním na webových stránkách památkového ústavu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V kadaňském kostele odkryli cenné fresky, obnovují je studenti

  • 0
Přesně před rokem se při opravě klášterního kostela v Kadani odhalily nástěnné malby, skrývalo je 14 vrstev vápna. Teď se na místo vrátili studenti Akademie výtvarných umění v Praze, aby cenné malby obnovili. Pokud vše vyjde, kostel by mohl být kompletně zrestaurovaný do roku 2020.

Záchranu maleb má na starosti studentský tým profesora Karla Strettiho, který bude během nynějšího turnusu až do konce října pracovat v jižní lodi kostela, kde loni restaurátoři pod mladší vrstvou z 20. let 17. století objevili ještě starší malby.

„Zobrazují řadu klečících mužských postav, příslušníků rodu Fictumů. Z druhé strany jsou ženské postavy, ty ale jsou velmi těžko čitelné. Nástěnná malba pochází podle všeho z druhé poloviny 15. století, a jde tak o nejstarší nástěnnou malbu v Kadani, starší než samotný klášter. Letos restaurátoři pracují hlavně na vnitřních stěnách sloupů a klenbě,“ říká mluvčí kadaňského muzea Petr Liebscher.

Jedno z polí jižní stěny je zase vymalováno scénou Šalamounova soudu. K jejímu odhalení se museli restaurátoři prokousat až čtrnácti vrstvami vápenného nátěru.

„Postupně jsme je odstranili, malby očistili a odplísnili a teď probíhá tmelení a retušování. Malby jsou naštěstí celkem zachovalé, je třeba jen podpořit jejich čitelnost v drobných mechanických defektech,“ líčí postup prací studentka akademie Zuzana Žilková.

Kněžiště bylo zrenovováno už v minulosti

Krásu dalších a už hotových maleb si mohou návštěvníci vychutnat v kněžišti kostela, které bylo zrenovováno už v předchozích letech.

Restaurátoři tak postupně vracejí kostelu původní tvář. Od roku 1891 byla hlavní loď vymalována monochromatickou starorůžovou barvou, strop pak byl modrý s reliéfními hvězdami zlacenými nepravým zlatem, které zčernalo. To vše tehdy překrylo původní zdobnou výmalbu.

„Na již odkrytých stropních polích můžeme vidět květinové ornamenty a na jednotlivých žebrech ozdobný perlový vzor,“ přibližuje další studentka Milada Hejdová.

Projekt si vyžádá 54 milionů korun

Záchrana františkánského kláštera včetně kostela Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků začala už v roce 1995. Restaurátorské práce trvají už třináctý rok a ateliér profesora Strettiho se na nich podílí od roku 2006. Postup prací by teď mohla urychlit dotace, o kterou požádala římskokatolická církev, jež klášter vlastní.

Do projektu za 54 milionů je zahrnuto nejen dokončení maleb, ale i kompletní oprava vzácného mobiliáře, který je v havarijním stavu - oltáře s malířskou a sochařskou výzdobou, kazatelny, lavic, šesti barokních zpovědnic či vitráží.

„Víme už, že projekt prošel prvním posuzovacím kolem, zda žádost uspěla, bychom se měli dozvědět na podzim. Pokud ano, je tam závazek kostel zrestaurovat do roku 2020 včetně. Pokud církev dotaci nezíská, práce potrvají mnohem déle,“ uvedl Lukáš Gavenda z kadaňského muzea.