Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kadaňském kostele odkryli cenné fresky, obnovují je studenti

  10:43aktualizováno  10:43
Přesně před rokem se při opravě klášterního kostela v Kadani odhalily nástěnné malby, skrývalo je 14 vrstev vápna. Teď se na místo vrátili studenti Akademie výtvarných umění v Praze, aby cenné malby obnovili. Pokud vše vyjde, kostel by mohl být kompletně zrestaurovaný do roku 2020.

Projekt obnovy maleb v kadaňském kostele byl také nominován do soutěže o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Zvýšit jeho šanci na dobré umístění mohou lidé hlasováním na webových stránkách památkového ústavu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Záchranu maleb má na starosti studentský tým profesora Karla Strettiho, který bude během nynějšího turnusu až do konce října pracovat v jižní lodi kostela, kde loni restaurátoři pod mladší vrstvou z 20. let 17. století objevili ještě starší malby.

Fotogalerie

„Zobrazují řadu klečících mužských postav, příslušníků rodu Fictumů. Z druhé strany jsou ženské postavy, ty ale jsou velmi těžko čitelné. Nástěnná malba pochází podle všeho z druhé poloviny 15. století, a jde tak o nejstarší nástěnnou malbu v Kadani, starší než samotný klášter. Letos restaurátoři pracují hlavně na vnitřních stěnách sloupů a klenbě,“ říká mluvčí kadaňského muzea Petr Liebscher.

Jedno z polí jižní stěny je zase vymalováno scénou Šalamounova soudu. K jejímu odhalení se museli restaurátoři prokousat až čtrnácti vrstvami vápenného nátěru.

„Postupně jsme je odstranili, malby očistili a odplísnili a teď probíhá tmelení a retušování. Malby jsou naštěstí celkem zachovalé, je třeba jen podpořit jejich čitelnost v drobných mechanických defektech,“ líčí postup prací studentka akademie Zuzana Žilková.

Kněžiště bylo zrenovováno už v minulosti

Krásu dalších a už hotových maleb si mohou návštěvníci vychutnat v kněžišti kostela, které bylo zrenovováno už v předchozích letech.

Restaurátoři tak postupně vracejí kostelu původní tvář. Od roku 1891 byla hlavní loď vymalována monochromatickou starorůžovou barvou, strop pak byl modrý s reliéfními hvězdami zlacenými nepravým zlatem, které zčernalo. To vše tehdy překrylo původní zdobnou výmalbu.

„Na již odkrytých stropních polích můžeme vidět květinové ornamenty a na jednotlivých žebrech ozdobný perlový vzor,“ přibližuje další studentka Milada Hejdová.

Projekt si vyžádá 54 milionů korun

Záchrana františkánského kláštera včetně kostela Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků začala už v roce 1995. Restaurátorské práce trvají už třináctý rok a ateliér profesora Strettiho se na nich podílí od roku 2006. Postup prací by teď mohla urychlit dotace, o kterou požádala římskokatolická církev, jež klášter vlastní.

Do projektu za 54 milionů je zahrnuto nejen dokončení maleb, ale i kompletní oprava vzácného mobiliáře, který je v havarijním stavu - oltáře s malířskou a sochařskou výzdobou, kazatelny, lavic, šesti barokních zpovědnic či vitráží.

„Víme už, že projekt prošel prvním posuzovacím kolem, zda žádost uspěla, bychom se měli dozvědět na podzim. Pokud ano, je tam závazek kostel zrestaurovat do roku 2020 včetně. Pokud církev dotaci nezíská, práce potrvají mnohem déle,“ uvedl Lukáš Gavenda z kadaňského muzea.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz