Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kadaňském kostele odkryli cenné fresky, obnovují je studenti

  10:43aktualizováno  10:43
Přesně před rokem se při opravě klášterního kostela v Kadani odhalily nástěnné malby, skrývalo je 14 vrstev vápna. Teď se na místo vrátili studenti Akademie výtvarných umění v Praze, aby cenné malby obnovili. Pokud vše vyjde, kostel by mohl být kompletně zrestaurovaný do roku 2020.

Projekt obnovy maleb v kadaňském kostele byl také nominován do soutěže o Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Zvýšit jeho šanci na dobré umístění mohou lidé hlasováním na webových stránkách památkového ústavu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Záchranu maleb má na starosti studentský tým profesora Karla Strettiho, který bude během nynějšího turnusu až do konce října pracovat v jižní lodi kostela, kde loni restaurátoři pod mladší vrstvou z 20. let 17. století objevili ještě starší malby.

Fotogalerie

„Zobrazují řadu klečících mužských postav, příslušníků rodu Fictumů. Z druhé strany jsou ženské postavy, ty ale jsou velmi těžko čitelné. Nástěnná malba pochází podle všeho z druhé poloviny 15. století, a jde tak o nejstarší nástěnnou malbu v Kadani, starší než samotný klášter. Letos restaurátoři pracují hlavně na vnitřních stěnách sloupů a klenbě,“ říká mluvčí kadaňského muzea Petr Liebscher.

Jedno z polí jižní stěny je zase vymalováno scénou Šalamounova soudu. K jejímu odhalení se museli restaurátoři prokousat až čtrnácti vrstvami vápenného nátěru.

„Postupně jsme je odstranili, malby očistili a odplísnili a teď probíhá tmelení a retušování. Malby jsou naštěstí celkem zachovalé, je třeba jen podpořit jejich čitelnost v drobných mechanických defektech,“ líčí postup prací studentka akademie Zuzana Žilková.

Kněžiště bylo zrenovováno už v minulosti

Krásu dalších a už hotových maleb si mohou návštěvníci vychutnat v kněžišti kostela, které bylo zrenovováno už v předchozích letech.

Restaurátoři tak postupně vracejí kostelu původní tvář. Od roku 1891 byla hlavní loď vymalována monochromatickou starorůžovou barvou, strop pak byl modrý s reliéfními hvězdami zlacenými nepravým zlatem, které zčernalo. To vše tehdy překrylo původní zdobnou výmalbu.

„Na již odkrytých stropních polích můžeme vidět květinové ornamenty a na jednotlivých žebrech ozdobný perlový vzor,“ přibližuje další studentka Milada Hejdová.

Projekt si vyžádá 54 milionů korun

Záchrana františkánského kláštera včetně kostela Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti svatých pomocníků začala už v roce 1995. Restaurátorské práce trvají už třináctý rok a ateliér profesora Strettiho se na nich podílí od roku 2006. Postup prací by teď mohla urychlit dotace, o kterou požádala římskokatolická církev, jež klášter vlastní.

Do projektu za 54 milionů je zahrnuto nejen dokončení maleb, ale i kompletní oprava vzácného mobiliáře, který je v havarijním stavu - oltáře s malířskou a sochařskou výzdobou, kazatelny, lavic, šesti barokních zpovědnic či vitráží.

„Víme už, že projekt prošel prvním posuzovacím kolem, zda žádost uspěla, bychom se měli dozvědět na podzim. Pokud ano, je tam závazek kostel zrestaurovat do roku 2020 včetně. Pokud církev dotaci nezíská, práce potrvají mnohem déle,“ uvedl Lukáš Gavenda z kadaňského muzea.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz