Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lyžaře naláká do Jiřetína umělé zasněžování, nebude ale zdaleka hned

  • 1
Dlouhodobý nedostatek přírodního sněhu plánuje provozovatel lyžařského areálu u Jiřetína pod Jedlovou vyřešit umělým zasněžováním. Tuto sezónu to ale ještě nebude. Nejprve totiž musí měřit průtok potoka, z nějž chce čerpat vodu, a poté ještě požádat o změnu jiřetínského územního plánu.

Sjezdovky v lyžařskému středisku na Děčínsku jsou kvůli malému množství přírodního sněhu většinu zimy mimo provoz, což jeho provozovateli přináší velké ztráty (psali jsme o tom zde).

K umělému zasněžování ale chybí vodní zdroj pro zařízení, které technický sníh vyrábí. Než se podaří získat všechna potřebná povolení, potrvá to ještě několik let.

„Jednám s pracovníky chráněné krajinné oblasti (CHKO) Lužické hory o tom, zda bych mohl čerpat vodu z Bílého potoka,“ říká František Mašek.

Lidé z CHKO nechtějí podnikateli jeho záměr komplikovat, žádají ale po něm, aby měla jeho měření určitou vypovídací hodnotu.

Zdlouhavá procedura

„Pan Mašek sice už nějaká měření má, ale dělal je v době, kdy je v potoce dostatek vody. My jsme se s ním dohodli, že musí udělat ještě měření v zimě,“ sdělil šéf CHKO Lužické hory Tomáš Besta.

Pokud by byl průtok dostačující, čerpal by Mašek vodu do nádrže o obsahu čtyř tisíc kubíků. Tu však zatím nepostavil a stavět ani v nejbližší době nebude.

„Aby mohl stavět, musí obec změnit územní plán. Zatím nás o to pan Mašek nepožádal. Pokud tak učiní, procedura změny může trvat dva až tři roky,“ upozornil jiřetínský místostarosta Josef Zoser.

Mašek uvedl, že o změnu požádá jen v případě, když mu CHKO povolí čerpat vodu z Bílého potoka.

Každoroční nedostatek sněhu na Jedlové lyžaře od návštěvy areálu v zimě odrazuje. Kdyby Maška živil pouze provoz zimního střediska, zřejmě by už Jedlová vůbec nefungovala.

Podnikání zachraňuje adrenalinový park

V místě je však i letní adrenalinový park, který si velmi oblíbili nejen lidé z okolí, ale především turisté, kteří míří do Národního parku České Švýcarsko.

Na Jedlové je lanové centrum, půjčovna koloběžek, sjezdové káry nebo obří houpačka.

„To je taky naše jediná záchrana, adrenalinový park nás živí. Kdybychom byli odkázaní jen na zimu, neuživili bychom se. Vždyť tři roky se u nás kvůli mírným zimám prakticky nelyžovalo,“ uvedl Mašek.

Poznamenal, že velkým plusem pro jeho podnikání je i to, že nedaleko jeho areálu rostou nové ubytovací kapacity.

„Těším se, že až budou hotové, přibudou další návštěvníci našeho parku,“ dodal Mašek.

V nedalekém Horním Podluží je další malý lyžařský areál, nedostatek přírodního sněhu ho ale příliš netrápí.

Obec, jíž středisko patří, totiž do umělého zasněžování v minulosti investovala. Sněžná děla navíc budou mít letos vyšší kapacitu.