Budova druhý den po požáru. | foto: Dolní Poustevna

Dominanta Dolní Poustevny půjde k zemi, nejsou peníze na opravu

  • 4
V Dolní Poustevně na Děčínsku pravděpodobně vznikne nové náměstí. Nahradit by mělo budovu bývalé spořitelny z roku 1909, která je po požáru a postupném chátrání v dezolátním stavu. Na její opravu by byly potřeba desítky milionů korun, které město nemá.

"Je to obrovská škoda a jsme velmi smutní, že kvůli nezájmu původních majitelů skončil jeden z nejhezčích objektů ve městě v takovém stavu. Nám podle verdiktu statika nezbývá, než ho zbourat," sdělil starosta města Miroslav Jemelka. Objekt se radnici podařilo od původních majitelů po letech marných jednání odkoupit na začátku roku za pár korun, nízké ceně nahrál požár a havarijní stav budovy. 

Historie spořitelny

Budova v Dolní Poustevně stojí od ledna roku 1909, kdy si ji zde nechal postavit Spolek pro šetření a poskytování záloh. Ten v roce 1908 došel k závěru, že pro rozvoj peněžnictví je spořitelna ve městě nutná.

"O rok později jim z Vídně přišlo posvěcení jejich plánu a začalo se stavět. Podle historických záznamů spořitelna zakrátko úspěšně sloužila svému účelu. To dokazují například stavy vkladů, které se od roku 1910 do roku 1918 zvýšily z 3,3 na 156 milionů korun," přiblížil archivář Vilém Madunický.

"Suma je to vlastně symbolická, ale je to relativní. Barák, který jsme chtěli opravit a využívat, je pryč a my nyní budeme muset zaplatit náklady na odstranění," přiblížil Jemelka s tím, že na počátku jednání majitelé za objekt chtěli 5 milionů korun. Jak chátral, cena mírně klesala. "I když před třemi lety objekt vyhořel, majitelé stále chtěli 1,5 milionu," popisuje peripetie s odkoupením starosta.

Budovu poničil požár

V lednu před třemi lety v architektonicky cenné budově začalo hořet ve druhém patře a popelem lehla i část střechy. Další roky pak do objektu zatékalo, stěny byly podmáčené, v zimě promrzaly. Chátrání pokračovalo velmi rychle. Teprve když se bývalá spořitelna stala pro obyvatele města nebezpečnou a situace byla pro vlastníky neřešitelná, začalo se schylovat k dohodě.

"Nutili jsme majitele, aby dům zabezpečil, ale marně. Nakonec jsme museli zavřít chodník a částečně také omezit dopravu v centru města. Jinak to nešlo. Při větru padaly kusy omítky. Jednou tu šla maminka s kočárkem a spadla cihla," popsal Jemelka a dodal, že ihned po odkoupení v lednu radnice dům zabezpečila, aby už nikoho neohrožoval.

Náklady na opravu by dosáhly desítek milionů

Nyní radnice zpracovává podklady pro demoliční výměr a na jaře bývalý slavný dům, na jehož stavbě měl velký podíl továrník Wenzel Strobach, půjde k zemi. Podle starosty nejde zachránit. "Náklady by byly v řádech desítek milionů korun, což jsou obrovské a pro nás neefektivně vydané peníze," vysvětluje starosta.

Město přitom před lety počítalo, že by zde mohla například sídlit radnice či knihovna. "Vlastníci ale nebyli ochotní ho za rozumnou cenu prodat. Za ty roky už v Poustevně zázemí, které potřebujeme, máme. Radnici, knihovnu, opravené loutkové divadlo, mateřskou školku," přiblížil Jemelka.

Na místě historické budovy tak zřejmě vznikne náměstí. "Asi to tak dopadne, v Poustevně žádné nemáme. Nad bývalou spořitelnou je velký park, který bychom chtěli upravit a zelení ho propojit s budoucím náměstím," dodal starosta.