Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V dole hledali za války úkryt před letadly. Jedno spadlé je tam uvěznilo

  10:49aktualizováno  10:49
Přesně před 73 lety uvěznil pád sestřeleného amerického bombardéru 200 obyvatel z dnes již zaniklé obce Hrdlovka u Oseku na Teplicku v podzemí bývalého lomu Alexander. Za 2. světové války totiž využívali lidé nedaleké hlubinné doly nejen k těžbě uhlí, ale i jako protiletadlové kryty.

Trosky amerického letounu B-17G na nádvoří dolu Alexander. Sestřelen byl 24. srpna 1944, bylo to přesně před 73 lety. Po jeho pádu zůstalo v dole uvězněno 200 lidí, kteří se tu ukrývali před nálety. Všem se po strastiplné cestě dolem podařilo dostat na svobodu. | foto: Archiv Edvarda D. Beneše

Ve čtvrtek 24. srpna roku 1944 při leteckém bombardování závodu na výrobu syntetického benzinu Hydriawerke v Záluží u Mostu se však tento úkryt stal lidem málem osudným.

Jakmile siréna na dole ohlásila nálet, sjel dav lidí včetně dětí do podzemí, kde čekali na konec náletu.

„Vtom uslyšeli od těžní jámy rachot a ti, kteří tam rychle běželi, ještě viděli, jak se do jámy velkou rychlostí plazí jako had těžní lano, přeťaté jakoby ostrým nožem,“ napsal Radovan Kukutsch na svém webu Zdarbuh. cz, který se věnuje horníkům a historii dolování v Česku.

Fotogalerie

Lano přesekl spojenecký bombardér B–17G, který spadl do prostoru dolu po sestřelení německými vojáky. Při pádu zničil strojovnu a poškodil těžní stroj. Oheň vyřadil z provozu i hlavní rozvodnu, a tak se lidé v dole ocitli v absolutní tmě.

Do toho přestaly fungovat ventilátory a kouř z požáru na povrchu začal vnikat do podzemí. Naštěstí v době poplachu pracovali v dole horníci, kteří zavřeli kouřové dveře u těžní jámy.

„Protože na lezení 330 metrů hlubokou jámou po žebřících nebylo ani pomyšlení, nezbývalo jiné cesty než svízelný pochod na neporušenou jámu Nelson VIII v lese nad Osekem vzdálenou bezmála 5 km,“ podotkl Radovan Kukutsch.

Jen každý desátý měl lampu

Celou situaci zhoršoval fakt, že jen každý desátý člověk měl k dispozici lampu. Průvod procházel 300 metrů pod zemí starým neudržovaným a špatně větraným revírem k chodbě, která směrem k dolu Nelson stoupala až pod úhlem 40 stupňů. Cestu na svobodu nakonec přežili všichni, které v podzemí pád letadla uvěznil.

Naopak na povrchu dolu zemřelo více než deset lidí včetně ředitele dolu Richarda Rosnera. Při pádu letounu B–17G, přezdívaného Létající pevnost, zahynulo i pět amerických vojáků a čtyři, kterým se podařilo včas vyskočit, byli zajati.

„Jeden z nich, palubní technik a střelec James Watson, pak v roce 1994, přesně po padesáti letech od neštěstí, navštívil Českou republiku a zúčastnil se i nového odhalení památníku k této události,“ sdělil Edvard D. Beneš,

Ten se zajímá o mosteckou válečnou historii a se svými přáteli zřídil Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě věnovaný osudům vojáků i civilistů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Žena říká, že ji na Lounsku znásilnil cizí muž. Policie hledá svědky z aut

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Kriminalisté prověřují případ znásilnění na Lounsku. Mladá žena vypověděla, že k ní večer v blízkosti silnice z...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Najdete na iDNES.cz