Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

V Dobrné na Děčínsku nemají na úklid sněhu, místní vzali lopaty do rukou

  • 0
Malé obce v Ústeckém kraji se bojí, že jim nebudou stačit peníze určené na zimní údržbu. Stát jim totiž příští rok pošle mnohem méně peněz, než většina starostů čekala. V zadlužené obci Dobrná na Děčínsku si sníh musí odhazovat sami.

Najmout si na zimní údržbu externí firmu je luxus, který si Dobrná nemůže dovolit. "Každý si sníh odhazuje sám, kdo má nějaké stroje, ten pomůže a pak nějaké odměny dostane," popsal situaci místostarosta Petr Dvorský.

Dobrná, obec s rozpočtem 4 miliony korun, již čtvrtý rok splácí dluh 10 milionů a úroky a jistiny. A ještě další tři roky platit bude. Život v obci se zastavil poté, kdy ves zadlužil špatným hospodařením bývalý starosta.

Protože Dobrná dluží státu, nemůže si sáhnout na žádné dotace nebo finanční pomoc z prostředků EU. "Potíže s dluhem nás velmi brzdí a omezují. Musíme stále hlídat, abychom přiměřeně spláceli to nejakutnější a co hoří," sdělil místostarosta. Již vloni zde zrušili místní školu, děti musí dojíždět do sousedního Huntířova.

"Pro nás to ale znamená, že za ně musíme platit školné, což je další výdaj," popisuje místostarosta. V obci zůstala jen školka, pro kterou obec nyní hledá topiče. V celé obci se také stále nesvítí. "Opětovné připojení do sítě nám ČEZ vyčíslil na půl milionu korun. To si nemůžeme dovolit, takže nesvítíme," dodal Dvorský.

V Křimově má vybavení na úklid sněhu místostarosta

Peníze na úklid nemá ani Brodec na Žatecku. Když napadne více než 10 centimetrů sněhu, přijede technika ze zemědělského družstva Ročov. "Jezdí na zavolání, jinak si lidé uklízejí sami," popisuje starosta Pavel Beneš.

Podle odhadů bude Brodec s ročním rozpočtem 600 tisíc korun úklid v této sezoně stát od 10 do 30 tisíc korun. "Je to zátěž, ale zvládneme to," míní starosta Brodce.

Vzít hrabla a rukavice musí místní i v nedalekých Lišanech. "Dělají to za pár korun," popisuje starosta Josef Hořejší s tím, že měsíční úklid chodníků tak stojí kolem 600 korun. Obec hospodaří s rozpočtem 1,5 milionu korun, to stačí na elektřinu a běžný chod obce. "Bez dotací bychom neudělali vůbec nic, právě splácíme dva úvěry," sdělil starosta.

Výhodu má Křimov na Chomutovsku, protože zde nejsou chodníky. "A techniku na odklízení má místostarosta, tak ušetříme," říká Soňa Kalisová, starostka obce, která ještě v loni nestíhala splácet faktury a musela šetřit.