Státní policie zjistila, že muži vozili šrot do sběrny legálně (ilustrační snímek).

Státní policie zjistila, že muži vozili šrot do sběrny legálně (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dělníci vezli šrot z chátrajícího domu, strážníci je dvakrát zadrželi

  • 5
Strážníci v Děčíně zadrželi dvakrát během jednoho dne dva muže, kteří rozebírali opuštěný dům pod místním zámkem. Republiková policie je ale vždy zase propustila. Muži totiž na domě pracovali se souhlasem majitelky.

Na ruch v jednom z prázdných a zničených domů v Zámecké ulici upozornil strážníky jeden z místních mužů.

"Oznámil, že tam zase někdo krade železo, že je slyšet velký rachot někde u půdy," říká zástupce ředitele městské policie Tomáš Pavlík.

Domy v Zámecké ulici jsou cílem zlodějů často. Patřily dnes už zemřelému podnikateli Janu Davidu Horskymu. Proslul tím, že se o svůj majetek nestaral, terorizoval nájemníky a odpojoval jim vodu a elektřinu (o soudu s Horskym zde). Z domů jsou už několik let ruiny.

"Hlídka v domě přistihla devětačtyřicetiletého a devětatřicetiletého muže z Děčína. Oba tvrdili, že mají s majitelkou domu domluveno, že opraví střechu," popisuje Pavlík.

Muži se však podle něj nemohli prokázat žádným písemným povolením ani kontaktem na někoho, kdo by jejich tvrzení potvrdil. Strážníci proto přivolali státní policii a muže jí předali.

"Asi o dvě hodiny později si hlídka všimla stejných mužů, jak nesou něco zabaleného do sběrny železa. Bylo to 19 kilogramů měděných trubek. Muži uvedli, že měď pochází ze stejného domu v Zámecké ulici," líčí Pavlík.

Muži u sebe měli páčidlo a pilku

Strážníci muže prohledali a u jednoho z nich našli v batohu páčidlo a pilku na železo. Opět přivolali státní policii a muže jí předali podruhé.

"Muže jsme pustili a případem se už nezabýváme. Hned po prvním zadržení se totiž ukázalo, že skutečně pracovali pro správce objektu a měli od něj i povolení nakládat se šrotem," poznamenala policejní mluvčí Petra Trypesová.

Městská policie nedorozumění zdůvodňuje tím, že jednání mužů bylo podezřelé.

"Strážníci měli snahu ověřit, jestli skutečně mají souhlas majitele, ale oni nebyli schopni předložit ani nějaké telefonní číslo, kam by se dalo zavolat. Když u sebe navíc měli náčiní, které pro řemeslníky není právě běžné, hlídka je nemohla jen tak nechat jít," zdůvodňuje Pavlík.

Kuriózní případ má ale podle něj alespoň jeden pozitivní moment. "Dobré na tom je, že jestli tam ti muži skutečně pracovali, tak s těmi domy snad chce konečně někdo po letech něco udělat," uzavřel Pavlík.