Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Petice nepomohla, v Děčíně přestanou jezdit noční spoje MHD

  11:47aktualizováno  11:47
Obyvatelé Děčína přišli o poslední šanci, že by ve městě dál jezdily noční spoje. Plán radnice zrušit od 1. února dvojici nočních linek nezvrátila ani petice, kterou podepsalo na 500 lidí. V Děčíně tak o víkendech a svátcích nebudou mezi půlnocí a pátou ráno jezdit žádné vozy MHD.

Tyršův most v Děčíně | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Rozhodnutí je špatné, přišlo v době plesů, kdy by noční linky byly určitě vytížené. Také mám obavy o bezpečnost lidí, kteří půjdou z nočních zábav přes celé město,“ říká autor petice Radek Kolínský.

Důvodem rušení některých spojů je to, že dopravní podnik nedostal od města dotaci ve výši požadovaných 55 milionů korun, ale jen 47 milionů. „Pokud bychom nezavedli úsporná opatření, byli bychom opět ve velké ztrátě a nemohli bychom investovat,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Děčína Bohumil Bárta.

Od 1. února tak po půlnoci přestanou jezdit spoje na okružních linkách 32 z Želenic do Nebočad a 33 z Chrochvic do Jílového. Roční náklady na jejich provoz se šplhaly téměř na milion korun, zatímco tržby na jízdném dosáhly 120 tisíc. Zrušení nočních spojů znamená komplikaci především pro mladé lidi, kteří přijdou o nejpohodlnější možnost, jak se dostat z diskotéky, plesu či z divadla domů.

„Vedení chtělo, aby se změna týkala nerentabilních a ztrátových linek. Úpravou několika linek a zrušením dvou nočních linek dojde k úspoře 3 milionů korun,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Spoje si bude možné od dopravního podniku objednat

Rušení dvojice linek vychází z průzkumu, který dopravní podnik nechal udělat loni na podzim. Firma zjistila, že jedním spojem jezdí v průměru šest lidí a druhým devět. „Chápu, že služba bude některým lidem chybět, ale rozhodnutí, zda ji ponechat, či zrušit, není na nás. My jsme radě jen předložili spoje a linky, které nejsou vytížené,“ poznamenal ředitel Bárta.

Děčínská primátorka Marie Blažková (ANO) sdělila, že se otevírá prostor pro podnikatele. „Noční dopravu může zajistit někdo s licencí na přepravu osob, případně si autobus může objednat ten, kdo pořádá akci. Divadlo to tak dělá, přičemž autobus hradí ze sponzorských darů,“ poukazuje primátorka.

Na základě objednávky bude také možné domluvit se na jednorázovém zajištění nočního odvozu s dopravním podnikem.

„Takové věci děláme běžně pro celou řadu organizací. To jsou klasické služby, které dopravní podnik na základě vykalkulovaných cen realizuje. Ceny vycházejí z nákladů spojených s amortizací, ceny nafty a platu řidiče. A nemyslím si, že to je něco závratného. Je to cena, která je akceptovatelná,“ podotkl předseda představenstva dopravního podniku Vladislav Raška.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz