Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci chtějí u Cínovce zřídit uprchlický tábor, místní protestují

  8:03aktualizováno  8:03
Němci chtějí využít roky opuštěný areál tří budov na své straně hraničního přechodu Zinnwald - Cínovec nedaleko Teplic. Plánují v něm zřídit zařízení pro uprchlíky, první by tam měli najít zázemí už za sedm týdnů. Místní se snaží vzniku tábora zabránit, obavy mají i Češi na druhé straně hranic.

Bývalá německá celnice na hraničním přechodu Cínovec - Zinnwald stojí asi tři sta metrů od české hranice. Azyl by tu mohlo najít čtyřicet ze sedmdesáti uprchlíků, které má podle německých kvót přijmout na svém správním území lázeňský Altenberg. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Uprchlíci negativně ovlivní turismus na obou stranách hranice. Turisté sem jezdí za přírodou, hledají romantiku a klid, jakmile budou potkávat uprchlíky, příště nepřijedou a ovlivní to i restaurace na české straně, kam němečtí turisté jezdí jíst,“ říká Bohumila Kamenzová, Češka, která se svým německým manželem žije střídavě v Dubí i Altenbergu, kde mají restauraci. Zinnwald je součástí Altenbergu.

„A samozřejmě kriminální činnost se nikdy nedá vyloučit. Nikdo nezaručí, že mezi nimi nebude nějaký radikál,“ říká a přidává zkušenost z jiného již existujícího tábora v nedalekém Schmiedebergu.

„Nechce se jim platit za jízdu autobusem. Spílají šoférům, napadají je a řidič musí dnes a denně volat policii,“ popisuje.

„Za pět let nás umlátí čepicema“

Obavy mají i Češi. Běženci nebudou hlídaní, dostanou kapesné (od 143 eur na osobu měsíčně) a mohou na vycházky. Lidé z Cínovce se tak bojí, že uprchlíci mohou přejít hranice, ohrožovat je nebo krást. „Teď jich bude stovka, za rok 500 a za pět let nás umlátí čepicema. Nedivme se, když je Evropa přijímá s otevřenou náručí,“ říká znechuceně Ladislav Čurda, starousedlík, jenž na Cínovci chová koně.

„Přes hranici do Česka by uprchlík jít neměl. Má povolení k pobytu v Německu. Kdybychom ho našli v Česku, vrátili bychom ho Němcům,“ uklidňuje vedoucí severočeské cizinecké policie Pavel Češka. Jenže přejít hranice běžencům nikdo nezabrání. Incident by jim však mohl ztížit cestu k získání německého azylu.

Do budovy bývalé celnice na Zinnwaldu se mělo původně nastěhovat 40 běženců ze Sýrie. Na schůzce vedení zemského úřadu (obdoba českých okresních úřadů) s lidmi z Altenbergu 8. července padlo číslo 80. „Zemský rada nás sice uklidňoval, že to budou hodní lidé, ale obratem řekl, že policie posílí hlídky na autobusových zastávkách v čase školních spojů,“ sdělila Kamenzová.

První běženci se mají nastěhovat na podzim

Minulý týden v pátek proběhlo další jednání. Lidé ze zemského úřadu se sešli se zástupci tří stavebních firem, které měly celnici přebudovat na ubytovnu. Na schůzce údajně padlo další číslo. Velké prostory totiž dovolují ubytovat 110 až 120 lidí. Zdejší lidé se navíc bojí, že nemusí být konečné.

Naproti přes silnici jsou totiž další budovy. Teď v nich sídlí německá pohraniční policie, obyvatelé města se ale děsí toho, že odejdou.

„Už dlouho se mluví o tom, že se přestěhují do Dippoldiswalde. Na schůzce 8. července jsme sice byli ujištěni, že tady zatím zůstanou, ale před časem jsme už slyšeli slib, že tady uprchlíci vůbec nebudou,“ říká Kamenzová.

Místní lidé pořádají demonstrace a protesty, naposledy minulý víkend, a už jsou tak zoufalí, že se chytají každé šance, jak vybudování uprchlického tábora zabránit. První běženci se sem mají nastěhovat na přelomu září a října. S přeměnou kancelářské budovy na ubytovnu se už mělo začít, podle informací MF DNES ale dvě z místních stavebních firem odřekly. Údajně kvůli časové tísni.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz