Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci chtějí u Cínovce zřídit uprchlický tábor, místní protestují

  8:03aktualizováno  8:03
Němci chtějí využít roky opuštěný areál tří budov na své straně hraničního přechodu Zinnwald - Cínovec nedaleko Teplic. Plánují v něm zřídit zařízení pro uprchlíky, první by tam měli najít zázemí už za sedm týdnů. Místní se snaží vzniku tábora zabránit, obavy mají i Češi na druhé straně hranic.

Bývalá německá celnice na hraničním přechodu Cínovec - Zinnwald stojí asi tři sta metrů od české hranice. Azyl by tu mohlo najít čtyřicet ze sedmdesáti uprchlíků, které má podle německých kvót přijmout na svém správním území lázeňský Altenberg. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Uprchlíci negativně ovlivní turismus na obou stranách hranice. Turisté sem jezdí za přírodou, hledají romantiku a klid, jakmile budou potkávat uprchlíky, příště nepřijedou a ovlivní to i restaurace na české straně, kam němečtí turisté jezdí jíst,“ říká Bohumila Kamenzová, Češka, která se svým německým manželem žije střídavě v Dubí i Altenbergu, kde mají restauraci. Zinnwald je součástí Altenbergu.

„A samozřejmě kriminální činnost se nikdy nedá vyloučit. Nikdo nezaručí, že mezi nimi nebude nějaký radikál,“ říká a přidává zkušenost z jiného již existujícího tábora v nedalekém Schmiedebergu.

„Nechce se jim platit za jízdu autobusem. Spílají šoférům, napadají je a řidič musí dnes a denně volat policii,“ popisuje.

„Za pět let nás umlátí čepicema“

Obavy mají i Češi. Běženci nebudou hlídaní, dostanou kapesné (od 143 eur na osobu měsíčně) a mohou na vycházky. Lidé z Cínovce se tak bojí, že uprchlíci mohou přejít hranice, ohrožovat je nebo krást. „Teď jich bude stovka, za rok 500 a za pět let nás umlátí čepicema. Nedivme se, když je Evropa přijímá s otevřenou náručí,“ říká znechuceně Ladislav Čurda, starousedlík, jenž na Cínovci chová koně.

„Přes hranici do Česka by uprchlík jít neměl. Má povolení k pobytu v Německu. Kdybychom ho našli v Česku, vrátili bychom ho Němcům,“ uklidňuje vedoucí severočeské cizinecké policie Pavel Češka. Jenže přejít hranice běžencům nikdo nezabrání. Incident by jim však mohl ztížit cestu k získání německého azylu.

Do budovy bývalé celnice na Zinnwaldu se mělo původně nastěhovat 40 běženců ze Sýrie. Na schůzce vedení zemského úřadu (obdoba českých okresních úřadů) s lidmi z Altenbergu 8. července padlo číslo 80. „Zemský rada nás sice uklidňoval, že to budou hodní lidé, ale obratem řekl, že policie posílí hlídky na autobusových zastávkách v čase školních spojů,“ sdělila Kamenzová.

První běženci se mají nastěhovat na podzim

Minulý týden v pátek proběhlo další jednání. Lidé ze zemského úřadu se sešli se zástupci tří stavebních firem, které měly celnici přebudovat na ubytovnu. Na schůzce údajně padlo další číslo. Velké prostory totiž dovolují ubytovat 110 až 120 lidí. Zdejší lidé se navíc bojí, že nemusí být konečné.

Naproti přes silnici jsou totiž další budovy. Teď v nich sídlí německá pohraniční policie, obyvatelé města se ale děsí toho, že odejdou.

„Už dlouho se mluví o tom, že se přestěhují do Dippoldiswalde. Na schůzce 8. července jsme sice byli ujištěni, že tady zatím zůstanou, ale před časem jsme už slyšeli slib, že tady uprchlíci vůbec nebudou,“ říká Kamenzová.

Místní lidé pořádají demonstrace a protesty, naposledy minulý víkend, a už jsou tak zoufalí, že se chytají každé šance, jak vybudování uprchlického tábora zabránit. První běženci se sem mají nastěhovat na přelomu září a října. S přeměnou kancelářské budovy na ubytovnu se už mělo začít, podle informací MF DNES ale dvě z místních stavebních firem odřekly. Údajně kvůli časové tísni.



Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...



Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz