Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V autobusech v Mostě se začalo nastupovat předem, narostla zpoždění

  12:17aktualizováno  12:17
Dva týdny nastupují cestující mostecké MHD předními dveřmi, dva týdny mají autobusy zpoždění. Už musel vyjet i posilový spoj. Dopravní podnik slibuje, že do konce prázdni budou autobusy jezdit na čas.
Lidé v Mostě čekají na zastávkách desítky minut. (Ilustrační foto)

Lidé v Mostě čekají na zastávkách desítky minut. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opatření má snížit počet černých pasažérů a přinést Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova víc peněz za jízdné, většina lidí ho proto respektuje. Autobusy se ale zpožďují, cestující jsou nervózní, a dokonce už musel vyjet i náhradní spoj, aby pobral cestující houfující se na zastávkách v očekávání 20 minut nejedoucího spoje.

"Čekala jsem asi deset minut. Spoj přijel hodně plný, protože bral lidi, kteří už přišli i na další autobus. U dveří jsou lidé nervózní, nejsou ochotní přejít do zadní části autobusu, aby se pohodlněji vešli," stěžuje si Karolína Šimánková.

Dopravní podnik zpožďování a problémy s nástupem předními dveřmi sleduje. Výrazné zpoždění bývá překvapivě mimo špičku, právě v těch časech totiž jezdí lidé, kteří za jízdenku platí hotovostí a nepoužívají tolik čipové karty.

Největší zpoždění: 14 minut

Největší ztrátu za první dva týdny nabrala páteřní linka číslo 30, která jezdí prakticky přes celé město - přijela o 14 minut později. Právě k ní bylo nutné poslat zálohový autobus, který časovou ztrátu eliminoval.

Nástup předními dveřmi v Mostě

Od 1. července se do autobusů MHD v Mostě musí nastupovat předními dveřmi. Novinka platí i pro linku mezi Mezibořím a Litvínovem. Most tím chce snížit počet černých pasažérů a ušetřit tak peníze za doplácení ztrát dopravce. V září 2009 se nástup předními dveřmi zavedl v autobusech MHD v Litvínově, s nímž má Most společný dopravní podnik. Počet černých pasažérů tehdy klesl o víc než 90 %. V Mostě se dosud nastupovalo předem jen večer po 19. hodině.

"Hodně času při odbavení v autobusech spotřebuje zejména manipulace s hotovostí při platbě jízdného u řidiče. Po zavedení nástupu předními dveřmi totiž také přestaly fungovat mincovní automaty ve vozidlech, platby v hotovosti tak probíhají při nástupu," upozornil Marcel Dlask, ředitel dopravního podniku.

Jízdné ale lze uhradit i prostřednictvím čipové karty. "To je rychlejší a pro cestujícího i pohodlnější způsob úhrady jízdného,“ doplnil s tím, že v následujících týdnech bude dopravní podnik podrobně sledovat a vyhodnocovat problémy při nástupu u řidiče. Ke konci prázdnin pak případně připraví opatření, aby s náporem na spoje na začátku školního roku už zpoždění a chaos vymizely.

"Doufám, že naši cestující pochopili nutnost zavedení tohoto opatření a že si na nový způsob odbavení bez zbytečné nervozity v autobusech rychle zvyknou," uvedl ředitel Dlask.

První krok už dopravce udělal. Cestující si mohou po celé prázdniny pořídit čipovou kartu za 100 korun a získají ji i se stokorunovým nabitím takzvané elektronické peněženky. Odbavování pomocí karty by mělo nastupování u řidiče urychlit.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Brečela jsem štěstím, říká učitelka, která vyhrála anketu Ámos sympaťák

Oceněná litoměřická učitelka Helena Lísková.

Učitelka základní školy Helena Lísková z Litoměřic získala titul Ámos sympaťák 2018. Soutěž pro ni byla celoživotním...

Den Země má připomenout, co bychom si měli opravdu chránit

Na oslavách Dne Země v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově si návštěvníci mj....

Den Země slaví 22. dubna více než miliarda lidí ve 175 státech světa bez ohledu na víru či národnost. Pro všechny je...

Romské děti, jež se na táboře cítily v ohrožení, si stěžují na policii

Letní škola Romano drom se pořádá pro vybrané talentované děti ze sociálně...

Děti z romského pěveckého sboru, které se v srpnu 2016 zúčastnily tábora v Jiřetíně pod Jedlovou, nyní napsaly otevřený...

Najdete na iDNES.cz