Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V autobusech v Mostě se začalo nastupovat předem, narostla zpoždění

  12:17aktualizováno  12:17
Dva týdny nastupují cestující mostecké MHD předními dveřmi, dva týdny mají autobusy zpoždění. Už musel vyjet i posilový spoj. Dopravní podnik slibuje, že do konce prázdni budou autobusy jezdit na čas.
Lidé v Mostě čekají na zastávkách desítky minut. (Ilustrační foto)

Lidé v Mostě čekají na zastávkách desítky minut. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Opatření má snížit počet černých pasažérů a přinést Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova víc peněz za jízdné, většina lidí ho proto respektuje. Autobusy se ale zpožďují, cestující jsou nervózní, a dokonce už musel vyjet i náhradní spoj, aby pobral cestující houfující se na zastávkách v očekávání 20 minut nejedoucího spoje.

"Čekala jsem asi deset minut. Spoj přijel hodně plný, protože bral lidi, kteří už přišli i na další autobus. U dveří jsou lidé nervózní, nejsou ochotní přejít do zadní části autobusu, aby se pohodlněji vešli," stěžuje si Karolína Šimánková.

Dopravní podnik zpožďování a problémy s nástupem předními dveřmi sleduje. Výrazné zpoždění bývá překvapivě mimo špičku, právě v těch časech totiž jezdí lidé, kteří za jízdenku platí hotovostí a nepoužívají tolik čipové karty.

Největší zpoždění: 14 minut

Největší ztrátu za první dva týdny nabrala páteřní linka číslo 30, která jezdí prakticky přes celé město - přijela o 14 minut později. Právě k ní bylo nutné poslat zálohový autobus, který časovou ztrátu eliminoval.

Nástup předními dveřmi v Mostě

Od 1. července se do autobusů MHD v Mostě musí nastupovat předními dveřmi. Novinka platí i pro linku mezi Mezibořím a Litvínovem. Most tím chce snížit počet černých pasažérů a ušetřit tak peníze za doplácení ztrát dopravce. V září 2009 se nástup předními dveřmi zavedl v autobusech MHD v Litvínově, s nímž má Most společný dopravní podnik. Počet černých pasažérů tehdy klesl o víc než 90 %. V Mostě se dosud nastupovalo předem jen večer po 19. hodině.

"Hodně času při odbavení v autobusech spotřebuje zejména manipulace s hotovostí při platbě jízdného u řidiče. Po zavedení nástupu předními dveřmi totiž také přestaly fungovat mincovní automaty ve vozidlech, platby v hotovosti tak probíhají při nástupu," upozornil Marcel Dlask, ředitel dopravního podniku.

Jízdné ale lze uhradit i prostřednictvím čipové karty. "To je rychlejší a pro cestujícího i pohodlnější způsob úhrady jízdného,“ doplnil s tím, že v následujících týdnech bude dopravní podnik podrobně sledovat a vyhodnocovat problémy při nástupu u řidiče. Ke konci prázdnin pak případně připraví opatření, aby s náporem na spoje na začátku školního roku už zpoždění a chaos vymizely.

"Doufám, že naši cestující pochopili nutnost zavedení tohoto opatření a že si na nový způsob odbavení bez zbytečné nervozity v autobusech rychle zvyknou," uvedl ředitel Dlask.

První krok už dopravce udělal. Cestující si mohou po celé prázdniny pořídit čipovou kartu za 100 korun a získají ji i se stokorunovým nabitím takzvané elektronické peněženky. Odbavování pomocí karty by mělo nastupování u řidiče urychlit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Najdete na iDNES.cz