Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trasa k Dolskému mlýnu bude po požáru uzavřená až do konce roku

  10:55aktualizováno  10:55
Turistická trasa od Královského smrku v Jetřichovicích k populárnímu Dolskému mlýnu zůstane v Národním parku České Švýcarsko uzavřená až do konce roku. Správci parku trasu se žlutou značkou uzavřeli po květnovém požáru, jenž narušil stabilitu svahu nad ní. Nyní budou svah sledovat.

Dolský mlýn na říčce Kamenici | foto: Václav Sojka

„Každý měsíc bude skalní četa kontrolovat, zda se svah hýbe. Kontroly budou vizuální a zcela určitě použijeme i ruční měření,“ říká mluvčí parku Tomáš Salov. Teprve až na základě kontrol se správa parku rozhodne, zda bude sanace svahu nutná.

Fotogalerie

„Pokud by hrozily pádem menší balvany, museli bychom je odnosit. To by se týkalo maximálně třicetikilových kusů. Kdyby byl v pohybu větší skalní blok, museli bychom ho řízeně shodit,“ doplnil Salov.

Místo je viditelně označené páskou a lidé zákaz vstupu podle mluvčího respektují. K cestě do Dolského mlýna totiž mohou využít několik jiných tras. Ta z Vysoké Lípy je však složitější a nevhodná pro rodiny s malými dětmi.

Méně zdatní turisté proto mohou využít cyklotrasu od Královského smrku. „Ta vlastně zavřenou trasu obchází,“ podotkl Salov.

Po trase pohodlně projedou nejen cyklisté, ale i rodiče s kočárky. „Náročná část cyklotrasy nastupuje až za Dolským mlýnem,“ dodal mluvčí.

Ročně projde parkem až 750 tisíc návštěvníků

V lokalitě u Dolského mlýna hořelo koncem května asi tři čtvrtě hektaru lesa. Vyšetřovatelé našli na místě nedopalky a zbytky ohniště.

„Ročně projde naším národním parkem až 750 tisíc návštěvníků, což je za zhruba sedmiměsíční sezonu 7 až 10 tisíc návštěvníků na kilometr čtvereční. To je obrovská masa lidí a jen promile z nich vstupuje tam, kam nemá, a chová se nepatřičně. Dalo by se nad tak nízkým počtem v zásadě mávnout rukou, kdyby to ovšem nemělo tak fatální následky,“ poznamenal Salov.

Plameny zničily nejen les, ale hluk a žár také vyhnal z hnízda mláďata vzácného a zvláště chráněného sokola stěhovavého. Z hnízda vypadla a uhynula (o požáru zde). 

„Lidé musí zákaz kouření a rozdělávání ohňů respektovat. V květnu čistě kvůli jejich nedbalosti zahynuli ptáci, které se jen s velkým úsilím podařilo do přírody vrátit,“ dodal ředitel Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz