Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidát na šéfa ústeckého soudu kritizuje Válkovou za odklad konkurzu

  17:11aktualizováno  17:11
V pátek v podvečer měla být původně uzávěrka přihlášek do konkurzu na šéfa ústeckého soudu. Odkládá se o týden. Výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí bude dramatem, důležitým i pro ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. První konkurz se jí příliš nevyvedl, jeho vítěze - soudce Jana Veselého odmítl jmenovat do funkce prezident Miloš Zeman.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pokud nový konkurz nedopadne dobře, soud bude bez šéfa od 1. října, kdy vyprší funkční období předsedovi Milanu Kohoutkovi. Jistým kandidátem je současný místopředseda ústeckého krajského soudu pro trestní věci Ondřej Peřich. „Potvrzuji, že se přihlásím,“ odpověděl iDNES.cz v pátek Peřich.

Nelze vyloučit, že do konkurzu opět půjde  i minulý vítěz Veselý, šéf okresního soudu v Mělníku. „Nevím, zatím se k tomu nevyjadřuji. Ta lhůta byla prodloužená, takže já teď fakt nevím,“ reagoval v pátek Veselý.

Rozhoduje se i teplický soudce Miroslav Čapek. „Termín se prodloužil, a proto vám zatím nepotvrdím, jestli ano nebo ne,“ sdělil Čapek. Svou účast stále zvažuje i Čapkův kolega a předseda teplického soudu Roman Dobeš.
Mezi kandidáty by mohla opět být i další místopředsedkyně soudu Iveta Hendrychová, která zatím na mailové otázky neodpověděla. Ta přitom při minulém konkurzu skončila druhá za Veselým.

Dovolená, konkurz se odkládá

Původně měla být uzávěrka přihlášek v pátek 15. srpna. Jenomže ministryně Válková překvapivě rozhodla, že se lhůta pro podání přihlášek o týden prodlužuje. „Termín pro doručení přihlášky se doručuje do pátku 22. srpna šestnácti hodin,“ uvedla ve svém písemném rozhodnutí Válková. Její mluvčí Kateřina Hrochová pak vše zdůvodnila tím, že je doba dovolených a také vládní prázdniny a ministryně chce dát šanci soudcům, kteří by dřívější termín nestihli.

Prodloužení termínu ale v emailové odpovědi iDNES.cz kritizuje právě kandidát Peřich. „Posunutí uzávěrky přihlášek mě nemile překvapilo, protože k tomuto kroku nevidím žádný důvod. Tři týdny pro podání přihlášek se mi jeví dostatečně dlouhým časovým prostorem pro každého a pokud někdo má zájem se výběrového řízení účastnit, nechť si sám zváží své priority a rozhodne se, zda-li je dovolená tím aktuálně důležitějším. Jakákoli změna pravidel hry v jejich průběhu je nestandardní. Výstižné pro současnou situaci je výrok jedné z hlavních postav populárního českého filmu Pelíšky: Komu tím prospějete, co?“ odepsal Peřich.

Mimo záznam mimochodem odložení konkurzu kritizoval jako změnu pravidel i další uchazeč. Také naznačuje, že to vypadá, jako kdyby se čekalo na někoho konkrétního.

Od Marvanové k prezidentovi

Při prvním konkurzu na jaře vedla výběrovou komisi ještě bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.

Možní kandidáti

Ondřej Peřich – místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem pro trestní úsek. V poslední době odsoudil ve známé kauze například vraha taxikářky na 19 let
Miroslav Čapek – teplický soudce. Řeší trestní věci. Často a rád se veřejně vyjadřuje k dění v justici
Jan Veselý – předseda mělnického Okresního soudu. Vítěz minulého konkurzu.
Roman Dobeš – předseda Okresního soudu Teplice
Josef Růžička – soudce obchodního úseku Krajského soudu zvažuje účast podle Ústeckého deníku

Vyhrál předseda mělnického soudu Jan Veselý. Jenže ústečtí soudci a jeho potenciální podřízení sepsali proti výsledku konkurzu petici, s tím že byli diskriminováni ústečtí kandidáti. Ministryně Válková mluvila o tom, že se krajské soudy otevřou i lidem, kteří na nich dosud nepracovali.

Následně se objevilo v médiích několik zpráv, které Veselého spíše diskvalifikovaly - jako že například nikdy nebyl na stáži u krajského soudu a jeho mělnický soud není dobře hodnocen.

Ministryně Válková se do léta rozmýšlela, zda ho i přesto navrhne jako předsedu soudu. Spor ukončil prezident Miloš Zeman, který předem dal najevo, že by ho soudcem nejmenoval.

V druhém konkurzu už vede výběrovou komisi nástupce Marvanové na postu náměstka Robert Pelikán.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Grafton Recruitment Praha
Buyer

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz