Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidát na šéfa ústeckého soudu kritizuje Válkovou za odklad konkurzu

  17:11aktualizováno  17:11
V pátek v podvečer měla být původně uzávěrka přihlášek do konkurzu na šéfa ústeckého soudu. Odkládá se o týden. Výběrové řízení na předsedu Krajského soudu v Ústí bude dramatem, důležitým i pro ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. První konkurz se jí příliš nevyvedl, jeho vítěze - soudce Jana Veselého odmítl jmenovat do funkce prezident Miloš Zeman.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pokud nový konkurz nedopadne dobře, soud bude bez šéfa od 1. října, kdy vyprší funkční období předsedovi Milanu Kohoutkovi. Jistým kandidátem je současný místopředseda ústeckého krajského soudu pro trestní věci Ondřej Peřich. „Potvrzuji, že se přihlásím,“ odpověděl iDNES.cz v pátek Peřich.

Nelze vyloučit, že do konkurzu opět půjde  i minulý vítěz Veselý, šéf okresního soudu v Mělníku. „Nevím, zatím se k tomu nevyjadřuji. Ta lhůta byla prodloužená, takže já teď fakt nevím,“ reagoval v pátek Veselý.

Rozhoduje se i teplický soudce Miroslav Čapek. „Termín se prodloužil, a proto vám zatím nepotvrdím, jestli ano nebo ne,“ sdělil Čapek. Svou účast stále zvažuje i Čapkův kolega a předseda teplického soudu Roman Dobeš.
Mezi kandidáty by mohla opět být i další místopředsedkyně soudu Iveta Hendrychová, která zatím na mailové otázky neodpověděla. Ta přitom při minulém konkurzu skončila druhá za Veselým.

Dovolená, konkurz se odkládá

Původně měla být uzávěrka přihlášek v pátek 15. srpna. Jenomže ministryně Válková překvapivě rozhodla, že se lhůta pro podání přihlášek o týden prodlužuje. „Termín pro doručení přihlášky se doručuje do pátku 22. srpna šestnácti hodin,“ uvedla ve svém písemném rozhodnutí Válková. Její mluvčí Kateřina Hrochová pak vše zdůvodnila tím, že je doba dovolených a také vládní prázdniny a ministryně chce dát šanci soudcům, kteří by dřívější termín nestihli.

Prodloužení termínu ale v emailové odpovědi iDNES.cz kritizuje právě kandidát Peřich. „Posunutí uzávěrky přihlášek mě nemile překvapilo, protože k tomuto kroku nevidím žádný důvod. Tři týdny pro podání přihlášek se mi jeví dostatečně dlouhým časovým prostorem pro každého a pokud někdo má zájem se výběrového řízení účastnit, nechť si sám zváží své priority a rozhodne se, zda-li je dovolená tím aktuálně důležitějším. Jakákoli změna pravidel hry v jejich průběhu je nestandardní. Výstižné pro současnou situaci je výrok jedné z hlavních postav populárního českého filmu Pelíšky: Komu tím prospějete, co?“ odepsal Peřich.

Mimo záznam mimochodem odložení konkurzu kritizoval jako změnu pravidel i další uchazeč. Také naznačuje, že to vypadá, jako kdyby se čekalo na někoho konkrétního.

Od Marvanové k prezidentovi

Při prvním konkurzu na jaře vedla výběrovou komisi ještě bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová.

Možní kandidáti

Ondřej Peřich – místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem pro trestní úsek. V poslední době odsoudil ve známé kauze například vraha taxikářky na 19 let
Miroslav Čapek – teplický soudce. Řeší trestní věci. Často a rád se veřejně vyjadřuje k dění v justici
Jan Veselý – předseda mělnického Okresního soudu. Vítěz minulého konkurzu.
Roman Dobeš – předseda Okresního soudu Teplice
Josef Růžička – soudce obchodního úseku Krajského soudu zvažuje účast podle Ústeckého deníku

Vyhrál předseda mělnického soudu Jan Veselý. Jenže ústečtí soudci a jeho potenciální podřízení sepsali proti výsledku konkurzu petici, s tím že byli diskriminováni ústečtí kandidáti. Ministryně Válková mluvila o tom, že se krajské soudy otevřou i lidem, kteří na nich dosud nepracovali.

Následně se objevilo v médiích několik zpráv, které Veselého spíše diskvalifikovaly - jako že například nikdy nebyl na stáži u krajského soudu a jeho mělnický soud není dobře hodnocen.

Ministryně Válková se do léta rozmýšlela, zda ho i přesto navrhne jako předsedu soudu. Spor ukončil prezident Miloš Zeman, který předem dal najevo, že by ho soudcem nejmenoval.

V druhém konkurzu už vede výběrovou komisi nástupce Marvanové na postu náměstka Robert Pelikán.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz