Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útulek po dvou letech nabídl rotvajlery, kteří zabili matku chovatelky

  15:11aktualizováno  15:11
Útulek v Jimlíně začal nabízet rotvajlery, kteří v Radonicích na Lounsku zabili matku jejich chovatelky. Od tragédie uplynuly skoro dva roky, protože majitelka se psů odmítla vzdát. Zároveň za ně ale neplatila a než zvířata propadla státu, město Louny přišlo o statisíce korun, psi zestárli a jejich šance na nové majitele se ještě víc snížila.

Fena rotvajlera Medi se narodila v březnu 2008. V kohoutku měří asi 54 cm. Pochází ze smečky zabavené chovatelce z Radonic. | foto: Útulek Jimlín

"Útulku jsme za pobyt psů zaplatili celkem 465 839 korun. Od chovatelky se nám nepodařilo vymoci ani korunu," vyčíslila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Povinnost platit za rotvajlery umístěné v útulku přešla na Louny proto, že je takzvanou pověřenou obcí. Byla to patová situace, protože podle zákona zůstávala jejich majitelkou stále chovatelka, tu ale problém nezajímal. Psy bez jejího souhlasu nebylo možné ani nabídnout případným zájemcům.

Radnice měla nakonec štěstí v tom, že novela zákona na ochranu zvířat od letošního roku umožňuje taková zvířata zabavit.

"K 18. září jsme je předali Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových," poznamenala Sunkovská.

Psi žili "na kšeft" v otřesných podmínkách

Pobyt psů v útulku od té doby platí místo Loun stát. Úřad ve čtvrtek zároveň vydal souhlas, že útulek může psy darovat.

Fotogalerie

"Bude to ale těžké. Jsou o dva roky starší, takže zájem už bude nižší nejen kvůli jejich chování, ale i stáří. Navíc nikomu jinému, než zkušenému chovateli je svěřit nemůžeme, protože jsou nevyzpytatelní," říká David Kubalík z jimlínského útulku.

Případ začal v prosinci 2011. Tehdy šestadvacetiletá chovatelka měla v rodinném domku své šedesátileté matky v Radonicích nad Ohří "na kšeft" pětadvacet rotvajlerů, většinou štěňat. Psi byli zanedbaní, bila je a žili v otřesných podmínkách. V kotcích bylo místy i 40 centimetrů výkalů.

Smečka nakonec majitelku domu napadla a zabila ji. Policie poté rotvajlery zabavila a nechala je odvézt do útulku. Nepřizvala k tomu ale nikoho z města nebo krajské veterinární správy, takže pak musela platit náklady na útulek sama. Pobyt celé smečky ji stál denně 2 500 korun.

Majitelka dostala za týrání podmínku

Na konci roku policie náhle chovatelce povolila, že si psy může vzít z útulku zpět. Mladá žena si odvezla tři mladé feny a jejich štěňata. Z asi 180 obyvatel vesnice jich 104 okamžitě podepsalo protestní petici.

Přibližně po dvou týdnech nechala psy z Radonic znovu odvézt lounská radnice na základě posudku krajské veterinární správy. Do útulku se už ale vrátili jen dospělí psi. O štěňatech majitelka řekla, že je prodala. Od té doby, 6. ledna 2012, náklady hradilo město.

"Za tu dobu se hodně změnili. Jsou čistotnější, zmohutněli a celkově jsou v lepším stavu. K nám se chovají dobře, už si vypěstovali vztah ke svým ošetřovatelům a nemáme s nimi problémy. Ale úplně normální rotvajleři to pochopitelně nejsou," poznamenal Kubalík.

Bývalá majitelka rotvajlerů dostala za jejich týrání soudním příkazem podmínku.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz