Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obstoupila centrum Drážďan. Střeží konferenci vlivného Bilderbergu

  6:41aktualizováno  6:41
V Drážďanech, ani ne 50 kilometrů za hranicí, se setkává finanční a politická elita světa. Pokud se o víkendu do saské metropole chystáte, počítejte s bezpečnostními opatřeními. Policie hlídá vlivné členy skupiny Bilderberg.

Přísně střežená konference Bildberg v hotelu Kempinski. | foto: AP

Čtrnáct demonstrací je ohlášeno v historickém centru Drážďan, hlavně v oblasti starého města v okolí hotelu Taschenbergpalais Kempinski. Od čtvrtka tu jednají politici a finančníci, členové vlivné skupiny Bilderberg.

Setkání jsou přísně privátní, jednající o nich nesmí mluvit s novináři.

I proto stoupenci spikleneckých teorií viní Bilderberg z toho, že v zákulisí tahá za nitky světové ekonomiky a politiky.

Přijelo 130 osobností

Do hotelu Taschenbergpalais Kempinski nedaleko Rezidenčního zámku letos dorazilo 130 osobností.

Fotogalerie

„Henry, kriminálníku! O čem budete mluvit?“ křičelo ve čtvrtek odpoledne několik lidí na bývalého amerického ministra zahraničních věcí Henryho Kissingera.

Ten s ledovým klidem zmizel v luxusním hotelu. Právě on patří s nizozemským krále Vilémem Alexandrem k prominentním hostům na setkání.

Z Česka už dlouho nikdo pozvaný nebyl. Naposledy na setkání Bilderbergu jednal v roce 2008 tehdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. „Neúčastním se z prostého důvodu, nebyl jsem pozván, což mi nevadí,“ říká dnešní čestný předseda TOP 09.

Merkelová se ze setkání omluvila

Řidící výbor, který hosty zve a k jehož členům patří například švédský investor Jacob Wallenberg, zakladatel Ryanair Michael O‘Leary či někdejší šéf Googlu Eric Schmidt, letos pozval například německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Ta se ale omluvila, zastupuje ji alespoň ministr vnitra Thomas de Maiziere. Na místě je dále spolková šéfka obrany Ursula von der Leyenová nebo ministr financí Wolfgang Schäuble.

Pokud jde o téma rozhovorů, není toho moc známo, Bilderberg zveřejnil jen obecné věty, že finančníci a politici budou hovořit o „situaci v Evropě, uprchlické krizi a situaci na Blízkém východě“.

Podle kritiků Bilderbergu se právě v Drážďanech „linkuje budoucí běh světa“. „Takové konspirační teorie jsou opravdu přehnané. Účastníci mají přednášky na velmi vysoké úrovni a platí, že účastník může použít nějakou informaci, ale nesmí citovat zdroj,“ komentoval diskrétnost Bilderbergu Schwarzenberg.

„Jako každý spolek mají právo na to, aby se setkali a nezvali novináře. Když jsem člen spolku kuželkářů v Příkořicích, tak mne také nemůže nikdo přinutit, abych tam pozval tisk,“ uvedl jako příklad.

Policie už zadržela pár demonstrantů

Kvůli nahlášeným demonstracím je oblast kolem hotelu obehnaná betonovými zátarasy. Policie má v pohotovosti 400 policistů a těžkooděnců, přijeli vypomoci i kolegové ze Saska-Anhaltska a Duryňska.

U obchodního domu Karstadt parkuje obrněný vůz s vodním dělem. Policie už kvůli manifestovanému odporu vůči Bilderbergu zadržela jednoho Němce a jednoho Brita.

Opatření se dotknou i lidí, kteří přijedou do Drážďan na nákupy nebo na výlet. Turisté by měli být opatrní v okolí Augustova a Mariina mostu, na Altmarktu a Neumarktu, a také v okolí Frauenkirche.

Podle dřívějších proklamací by se tu měli sejít radikálové nebo příznivci AfD. Místní to však berou spíše s nadhledem. „Jsou důležitější věci, začíná fotbalové Euro, o tom se mluví,“ uvedl třeba Michael Drechsler, obyvatel Drážďan.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz