Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí si pronajímalo park a platilo údržbu, nové vedení smlouvu odmítlo

  9:04aktualizováno  9:04
Ústí nad Labem platilo 1,5 milionu za pronájem parku, který nepotřebovalo, nijak ho nevyužívalo a jen platilo jeho údržbu. Smlouva měla platit až do roku 2030, nové vedení města ji ale nyní odmítlo. Vedení města tvrdí, že smlouva byla nejen zbytečná, ale hlavně od začátku neplatná.

Většinu parku za ústecým kulturním domem mělo pronajaté město a platilo za údržbu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na podivnou smlouvu přišlo nové vedení města na konci loňského roku, kdy Odborový svaz ECHO při Spolchemii poslal magistrátu fakturu na zhruba milion korun za zpevnění zdi v parku za domem kultury. Úředníci zjišťovali, proč by město mělo opravu platit, a odhalili všechny okolnosti nestandardní dohody, kterou s odborovým svazem uzavřelo vedení města v roce 2005, kdy byl primátorem Petr Gandalovič z ODS.

Fotogalerie

Tehdy se vedení města rozhodlo, že od odborářů koupí tehdejší Dům kultury chemiků. Odborový svaz za něj chtěl 65 milionů, politici srazili cenu na 54 milionů. Platba se rozdělila do dvou akcí. Samotná kupní smlouva byla uzavřena na necelých 13 milionů korun, kterou se město zavázalo hradit v půlmilionových splátkách až do roku 2030.

Zbytek město hradilo v rámci smlouvy na pronájem takzvaně ideálních tří čtvrtin parku o rozloze 3 931 metrů čtverečních. Park totiž odborářům zůstal. Nájemné bylo stanoveno na 1,5 milionu korun ročně také až do roku 2030. Odborář a ústecký zastupitel za KSČM František Minárik, jenž zná okolnosti prodeje domu kultury, tvrdí, že město postupovalo takto složitým způsobem, neboť nemělo tolik peněz, aby mohlo budovu koupit hned.

Náměstek současného primátora Martin Hausenblas z PRO! Ústí míní, že tímto způsobem chtěli někdejší radní jen opticky snížit kupní cenu před zastupiteli, a navíc pronájem mohli uzavřít sami bez vědomí zastupitelstva.

Právě v pronájmu podílu parku je však podle něj problém. „Město si pronajalo ideální tři čtvrtiny bez vymezení, o který prostor přesně jde. V nájemní smlouvě musí být vždycky jasně uvedeno, co nájemce získává,“ říká Hausenblas.

Magistrát se opírá o nález Nejvyššího soudu

„Nechali jsme si zpracovat právní stanovisko externími právníky a ti řekli, že tento postup není možný. Opírali se i o nález Nejvyššího soudu, který rozhodoval v obdobném případu,“ doplnil Petr Hlávka z odboru majetku magistrátu.

Magistrát tak označil smlouvu za neplatnou a platbu 1,5 milionu už letos v lednu neposlal. Půlmilionové splátky uvedené v kupní smlouvě posílá dál.

„Pronájem tehdy řešili naši právníci i právníci města a žádný problém v něm neviděli,“ namítl na to odborář Minárik.

Tím, že si město pronajalo park, zodpovídalo i za jeho vzhled. Centrální městský obvod se ale o cizí, pronajatý park postaral až loni. Dříve o pronájmu nevěděl.

„Za údržbu zeleně jsme zaplatili sto tisíc. K tomu další peníze třeba za výměnu laviček a odpadkových košů,“ uvedla vedoucí oddělení čistoty a zeleně centrálního městského obvodu Monika Králová.

Město bude chtít peníze zpět, park chce odkoupit

Jaký bude osud parku, není jasné. Hausenblas nastínil, že vedení magistrátu má zájem ho koupit a rozšířit do něj aktivity domu dětí a mládeže, který v budově domu kultury sídlí.

Vedení města také bude od odborářů žádat zpět peníze, které magistrát na základě neplatné smlouvy vyplácel. Podle zákona to může být jen za poslední tři roky, tedy 4,5 milionu. Tyto peníze chce magistrát započítat do konečné ceny za pozemek.

Zpevnění zdi v parku odboráři nedostali zaplaceno také. Odborový svaz tvrdí, že šlo o opravu stěny v havarijním stavu, a tudíž ji mělo platit město v rámci údržby parku. Zástupci magistrátu namítají, že šlo o investici.

„Stavební práce proběhly v červenci 2014, objednané ale byly už v květnu, takže šlo o plánovanou akci nazvanou jako stavba opěrné zdi,“ řekl Hlávka.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz