Primátor Ústí nad Labem Vít Mandík

Primátor Ústí nad Labem Vít Mandík | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústí řídí ODS, řekl primátor Mandík a oznámil, že mu rozpočet neprošel

  • 2
Město Ústí nad Labem bude od příštího roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Jeho vedení totiž ještě letos očekává příjmy do městské kasy, radní proto budou schvalovat řádný rozpočet až na začátku roku 2012. Oznámil to sociálnědemokratický primátor Vít Mandík a neskrýval při tom, že řádný rozpočet neprošel kvůli koaličním partnerům z ODS.

Mezi hlavními koaličními partnery ČSSD a ODS na ústeckém magistrátu panují rozpory. Primátor Mandík nejprve diplomaticky oznámil, že koaliční partneři se "dohodli na rozpočtovém provizoriu", vzápětí ale dodal: "Není tajemstvím, že město řídí spíš ODS."

Ústecká koalice

V jedenáctičlenné radě města má sociální demokracie pět míst, ODS také a jedno křeslo dali partneři třetímu koaličnímu partnerovi - SZSP.

Rozpočet města na příští obtížný rok je totiž připravený. Mandík říká, že na něm dělal od léta. Ovšem podle oficiálního stanoviska ODS je nejprve nutné znát definitivní příjmy z chystaného prodeje městského majetku. Co se ale má prodat, to už ODS nedodává.

"Očekávané příjmy do rozpočtu by mohly být zapracovány formou úprav," komentuje to Mandík.

 Primátor oznámil, že přichystal podobně jako letos úsporný rozpočet. Největší investicí má podle něj být 190 milionů korun na opravu stadionu a 94,6 milionu na opravu kulturního domu.

Radikální zdražení jízdného nebylo třeba, tvrdí ČSSD

Další výhradou ODS je skutečnost, že městské obvody mají příští rok ušetřit 10 procent ze svých příjmů. "Pro ODS žádný škrt není v pořádku, ale za dva měsíce neřekli, kde by chtěli něco ušetřit," říká k tomu člen rady a další sociální demokrat Pavel Dlouhý.

Neshod na magistrátu je víc. ČSSD podle slov jejích představitelů nechtěla ani radikálně zdražovat jízdné. Zvýšení jízdného přitom platí od středy (o zdražení čtěte zde).

"O tom rozhodl Dopravní podnik, který usoudil, že není potřebné, aby to bylo projednáno radou, což je zvláštní. Zdražení v tomto rozsahu nebylo potřebné a není sociálně citlivé," dodal Dlouhý.