Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí nestihne zavést karty na MHD. Pokutu nedostalo, přijde však o dotace

  8:54aktualizováno  8:54
V Ústí nad Labem mělo být do konce roku možné zaplatit v MHD čipovými kartami. Město ale nestihne odbavovací systém zavést. Hrozila mu za to i mnohamilionová pokuta, úspěšně však požádalo dotační úřad o prodloužení termínu. Samotnou dotaci však už nedostane a systém bude muset zaplatit z většiny samo.

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Projekt elektronického odbavovacího systému pro cestující je součástí Integrovaného plánu rozvoje města. Pokud by Ústí nad Labem nepožádalo o prodloužení, tak by projekt spadl celý a muselo by platit sankci,“ uvedl mluvčí dotačního úřadu Severozápad Pavel Žinčík.

Elektronický odbavovací systém mělo Ústí podle dotační smlouvy zavést do konce letošního roku. Výběrové řízení na dodání systému vyhrála firma EM Test. Jenže když radnice v září výsledky výběrového řízení odsouhlasila, nastal problém.

„Společnost Mikroelektronika podala antimonopolnímu úřadu námitku proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky,“ uvedla Jitka Stuchlíková z kanceláře primátorky.

Úřad kvůli stížnosti vydal předběžné opatření, jímž radnici zakázal s vítězným uchazečem uzavřít smlouvu. Ústí mělo za dodání systému zaplatit 48,2 milionu korun, z toho 41,8 milionu tvořila dotace od úřadu Severozápad. Kvůli zásahu antimonopolního úřadu ale město termín dokončení projektu nemůže stihnout, o schválenou dotaci tudíž přišlo.

Dotace bude jen na první etapu

Řídicí výbor dotačního úřadu na svém posledním zasedání alespoň radnici vyhověl, že projekt lze realizovat později. Ústí se díky tomu vyhnulo pokutě. Nový termín je konec příštího roku. A z rozhodnutí výboru plyne i to, že Ústí přece jen nějaké peníze dostane.

„Město získá dotaci za první etapu, studie proveditelnosti a projektovou dokumentaci ve výši zhruba 480 tisíc,“ potvrdila Stuchlíková.

Kdy přesně Ústí systém zavede a zda dodavatelem bude skutečně firma EM Test, nebude do rozhodnutí antimonopolního úřadu jasné.

„Délku správních řízení nelze předjímat, úřad se snaží případy řešit v nejkratší možné lhůtě,“ sdělil předseda úřadu Petr Rafaj.

Podstatou nového systému je, že odbavení cestujících bude probíhat pomocí čipových a bankovních karet, které postupně nahradí klasické papírové jízdenky a časové kupony. Výhod by to mělo přinést několik.

„Vyšší komfort cestujících při odbavení, možnost využití čipové karty i u jiných dopravců a čipová karta může fungovat i jako elektronická peněženka,“ vypočítává ředitel dopravního podniku Libor Turek.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ REFERENT PRÁCE A MEZD

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz