Ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda

Ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústí nemá na divadlo peníze, kraj ho však také nechce. Hrozí mu zánik?

  • 13
Na provoz ústeckého Severočeského divadla opery a baletu nemá město peníze. Vedení ústeckého magistrátu proto chtělo divadlo převést na kraj, krajští radní však tuto možnost zamítli. Ani v jejich pokladně totiž nejsou přebytečné miliony. Nad úspěšnou scénou se stahují mračna.

"Na provoz divadel, která jsou zřizována městy v Ústeckém kraji, kraj přispívá každým rokem několika miliony korun, ale o převzetí divadel nikdy neuvažoval a prostředky na to ve svém rozpočtu nemá," uvedl v oficiálním prohlášení mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Kolik stojí?

Ústecké divadlo má celkem 170 zaměstnanců. Jeho roční provoz přijde na 72 milionů korun. Na jeho činnost přispívá nejvíce město, posléze kraj a ministerstvo kultury.

Dodal, že podle hejtmanky Jany Vaňhové bude muset ústecký magistrát přijmout taková opatření, aby provoz divadla zajistilo město samo. Vedení kraje prý ale ještě bude jednat o možném navýšení několikamilionového příspěvku, který divadlu každoročně posílá.

Hlavní část divadelního rozpočtu zajišťuje město Ústí jako jeho zřizovatel, vedle toho ale divadlu přispívá právě i kraj a stát prostřednictvím ministerstva kultury. V době krize se však v letošním roce finanční příspěvky z těchto zdrojů významně ztenčily.

"Na loňský rok jsme od kraje dostali 5,4 milionu korun, pro letošní už jen 2,4 milionu. Bez jakéhokoli zdůvodnění. Z ministerstva to bylo pro loňský rok něco přes 3 miliony, pro letošní rok něco přes milion," uvedl ředitel divadla Tomáš Šimerda.

Archivní fotografie divadla z roku 1910.

Archivní fotografie divadla z roku 1910. Foto: Archiv Muzea města Ústí nad Labem.

Diskuze o záměru převést divadlo na Ústecký kraj vyvrcholila minulý čtvrtek na ustavujícím zasedání ústeckého zastupitelstva. Proti návrhu se ostře stavěli zastupitelé za TOP 09 a komunisté. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) záměr převodu naopak obhajoval s tím, že zahájení jednání s krajem znamená velkou šanci, jak divadlo udržet při životě.

Město s námi o převodu nejednalo, tvrdí kraj

historie divadla

Měšťanské zastupitelstvo rozhodlo o stavbě divadla v roce 1906, zvolil se projekt vídeňského architekta Alexandra Grafa. Otevřeno bylo 21. září 1909 hrou Sapfó. Na podzim 1944 se provoz zastavil kvůli válce, po ní vznikl činoherní soubor, který ale byl už roku 1946 zrušen. Nahradila ho opera, balet a opereta, ta byla záhy převedena do Teplic a balet rozpuštěn. Nový vznikl roku 1950. Od války divadlo patřilo státu, v roce 1991 přešlo pod magistrát Ústí.

Vedení kraje však ještě před včerejším zasedáním rady prohlásilo, že převedení divadla je nereálné.

"Ke každému obchodu jsou potřeba dva. A tady jde zatím o jednostranný úmysl magistrátu, který se o svém záměru neobtěžoval kraj ani informovat, natož s námi jednat," řekla krajská radní pro kulturu Jana Ryšánková (ČSSD).

Varovala také před možným rozpadem divadelního souboru. "Pokud by z jakýchkoli úsporných důvodů došlo k rozpuštění stávajícího souboru opery a baletu a budova se tak stala jako v mnoha městech jen stánkem pro hostování souborů odjinud, s velkou pravděpodobností bude již rozpad souboru trvalý," míní.

Svízelná situace kolem financování podle ředitele divadla Šimerdy navíc škodí atmosféře uvnitř divadla.

"Dopad celého jednání na členy divadla je negativní. Než to všechno začalo, v divadle byla výborná atmosféra, která vycházela z úspěšných premiér, dobrých recenzí i subjektivního uměleckého uspokojení těch lidí. To teď samozřejmě bere za své," upozornil.