Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí nemá na divadlo peníze, kraj ho však také nechce. Hrozí mu zánik?

  9:42aktualizováno  9:42
Na provoz ústeckého Severočeského divadla opery a baletu nemá město peníze. Vedení ústeckého magistrátu proto chtělo divadlo převést na kraj, krajští radní však tuto možnost zamítli. Ani v jejich pokladně totiž nejsou přebytečné miliony. Nad úspěšnou scénou se stahují mračna.

Ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Na provoz divadel, která jsou zřizována městy v Ústeckém kraji, kraj přispívá každým rokem několika miliony korun, ale o převzetí divadel nikdy neuvažoval a prostředky na to ve svém rozpočtu nemá," uvedl v oficiálním prohlášení mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Kolik stojí?

Ústecké divadlo má celkem 170 zaměstnanců. Jeho roční provoz přijde na 72 milionů korun. Na jeho činnost přispívá nejvíce město, posléze kraj a ministerstvo kultury.

Dodal, že podle hejtmanky Jany Vaňhové bude muset ústecký magistrát přijmout taková opatření, aby provoz divadla zajistilo město samo. Vedení kraje prý ale ještě bude jednat o možném navýšení několikamilionového příspěvku, který divadlu každoročně posílá.

Hlavní část divadelního rozpočtu zajišťuje město Ústí jako jeho zřizovatel, vedle toho ale divadlu přispívá právě i kraj a stát prostřednictvím ministerstva kultury. V době krize se však v letošním roce finanční příspěvky z těchto zdrojů významně ztenčily.

"Na loňský rok jsme od kraje dostali 5,4 milionu korun, pro letošní už jen 2,4 milionu. Bez jakéhokoli zdůvodnění. Z ministerstva to bylo pro loňský rok něco přes 3 miliony, pro letošní rok něco přes milion," uvedl ředitel divadla Tomáš Šimerda.

Archivní fotografie divadla z roku 1910.

Archivní fotografie divadla z roku 1910. Foto: Archiv Muzea města Ústí nad Labem.

Diskuze o záměru převést divadlo na Ústecký kraj vyvrcholila minulý čtvrtek na ustavujícím zasedání ústeckého zastupitelstva. Proti návrhu se ostře stavěli zastupitelé za TOP 09 a komunisté. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) záměr převodu naopak obhajoval s tím, že zahájení jednání s krajem znamená velkou šanci, jak divadlo udržet při životě.

Město s námi o převodu nejednalo, tvrdí kraj

historie divadla

Měšťanské zastupitelstvo rozhodlo o stavbě divadla v roce 1906, zvolil se projekt vídeňského architekta Alexandra Grafa. Otevřeno bylo 21. září 1909 hrou Sapfó. Na podzim 1944 se provoz zastavil kvůli válce, po ní vznikl činoherní soubor, který ale byl už roku 1946 zrušen. Nahradila ho opera, balet a opereta, ta byla záhy převedena do Teplic a balet rozpuštěn. Nový vznikl roku 1950. Od války divadlo patřilo státu, v roce 1991 přešlo pod magistrát Ústí.

Vedení kraje však ještě před včerejším zasedáním rady prohlásilo, že převedení divadla je nereálné.

"Ke každému obchodu jsou potřeba dva. A tady jde zatím o jednostranný úmysl magistrátu, který se o svém záměru neobtěžoval kraj ani informovat, natož s námi jednat," řekla krajská radní pro kulturu Jana Ryšánková (ČSSD).

Varovala také před možným rozpadem divadelního souboru. "Pokud by z jakýchkoli úsporných důvodů došlo k rozpuštění stávajícího souboru opery a baletu a budova se tak stala jako v mnoha městech jen stánkem pro hostování souborů odjinud, s velkou pravděpodobností bude již rozpad souboru trvalý," míní.

Svízelná situace kolem financování podle ředitele divadla Šimerdy navíc škodí atmosféře uvnitř divadla.

"Dopad celého jednání na členy divadla je negativní. Než to všechno začalo, v divadle byla výborná atmosféra, která vycházela z úspěšných premiér, dobrých recenzí i subjektivního uměleckého uspokojení těch lidí. To teď samozřejmě bere za své," upozornil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Naší vizí je moderní město k žití a ne jen k přežívání, říká Žákovská

PRO! Ústí tvoří zástupci Zelených, Pirátů a nezávislí kandidáti, Karolina...

Získat post primátorky a udělat z Ústí nad Labem město k žití a ne pouze k přežívání chce Karolina Žákovská, jednička...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz